Casemodding a finance - je to o penězích? | Kapitola 2
Seznam kapitol
V oblasti casemoddingu se pohybuji již několik let a musím říct, že jedním z nejčastěji diskutovaných témat je především finanční náročnost. Samozřejmě mnoho lidí také polemizuje nad potřebností všelijakých úprav, apod. Ale to je už zase jiná pohádka. Já bych se nyní rád v rámci tohoto článku zaměřil na tu ožehavou finanční stránku věci.
To by bylo sice nějaké základní rozdělení, ale co si budeme povídat, tohle vás asi příliš nezajímá. V České republice totiž není poptávka po propagačních case tak vysoká, aby to bylo pro nějakou firmu zajímavé a tak se najde pouze několik case, které za tímto účelem u nás vznikly, pravděpodobně by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Co je však podstatnější a na co se mě ptá daleko více lidí, je finanční náročnost úprav v domácích podmínkách pro vlastní účely. I zde se totiž může rozpočet velice výrazně lišit.
Jak už jsem naznačoval, ono je to všechno vlastně jen v neinformovanosti člověka, nad cenou materiálu a především pak provedené práce. Pokud však druhý ze zmiňovaných pojmů vypustíme a budu tedy brát ve zřetel pouze ceny materiálu, není tak těžké věnovat jejímu zjištění nějaký ten čas. Jsem si skoro jistý, že pokud budete hledat důkladně a započítáte opravdu všechny položky, tak vás finanční náročnost asi dost překvapí. Casemodding prostě patří k dražším koníčkům. Nemusí to však být podmínkou, a jestliže člověk chce, tak není až takový problém vytvořit pěkný case i s minimem prostředků. Když už ale máme ten prostor v tomto článku, rozhodl jsem se hledání ulehčit a ceny materiálu se pokusit nějak sumarizovat. Než se však dostanu k reálným cenám, uvedu takový malý nástin toho, jaké jsou představy velkého množství zájemců o casemodding. Pokud se i vy najdete v tomto modelu, neberte to jako urážku. Osobně tento posto i docela chápu, ale realita je bohužel opravdu někde jinde.
Casemodding? Třešnička na krásné case!
Jak naznačuje nadpis, mnoho lidí bere casemodding opravdu pouze jako něco navíc, čím může ještě zkrášlit svojí krásnou novou case. V některých případech to tak určitě funguje a bezpochyby to i stačí, ale rozhodně to není pravidlem. Pokud totiž vytváříme nějaký rozsáhlejší a propracovanější projekt, je samotná case, pokud jí tedy v takovém případě vůbec použijeme, pouze materiálem. Jedná se vlastně o jednu z mnoha komponent, která je použita při vytvoření celků, tedy kompletního casemoddu.
Model 1 – typický rychlo-casemodding
Asi nejtypičtějším příkladem českého casemoddingu je tato situace. Nadšenec si kupuje nový počítač včetně nové krásné skříně v cenové relaci kolem 1-2tis. Kč. Jelikož nákup konzultuje mezi svými spolužáky nebo kolegy, většinou požaduje nakonec ještě nějakou tu kapku originality, aby dal všem ostatním najevo, že pouze jeho počítač je o chlup lepší. Právě tuto kapku originality by měl dodat casemodding, který v takovém případě spočívá v nákupu průhledné bočnice, pokud jí case již nedisponuje od výroby. Vnitřní průhled je dále doplněn několika svítícími ventilátory, které často také najdeme už jako součást nové case. Nakonec jsou útroby nové case ještě doplněny svítícími CCFL trubicemi, případně světélkující kabeláží, apod. Lak a podobné věci určitě nejsou potřeba, protože máme novou case a do něčeho takového se přece nebude zasahovat. Pokud bych měl tuto „úpravu“ vyčíslit, tak se dostaneme na částku nepřesahující cenu skříně. Takovýto casemodder však většinou není ochoten investovat více jak 1000,-Kč. Z osobního pohledu musím asi říci, že tento způsob aplikace casemoddingu neodsuzuji, ale za casemodding to moc nepovažuji. Především si ale myslím, že je nutné v takovém případě dbát hodně na celkovou sladěnost všech těchto komponent. Není totiž nic horšího, než když počítač bliká více barvami, než najdeme na duze. K těmto úpravám se uchylují především lidé, kteří nejsou nijak výrazně manuálně zruční, nemají potřebné prostory nebo čas. Musím ale poznamenat, že jsem viděl několik opravdu povedených lehkých modifikací, které vlastně vznikly právě pouhým nakoupením několika casemoddingových doplňků.
Pro někoho je originalitou například i tato standardní case - vše je otázkou vkusu...
Do této kategorie však patří také menšina, která je naopak do úprav ochotna investovat nemalé peníze, opět ale sáhne raději po komerčně nabízených produktech, které pak doma seskládá dohromady. Tohle pak považuji spíše za vyhozené peníze, protože výsledek podle mého rozhodně nevynahradí vloženou investici. Zde je asi jediným měřítkem spokojenost majitele, který především musí svojí práci posoudit.
Model 2 – rychlo-casemodding s flexou
Velice typický příklad je také casemodder, který vlastně vychází z předchozího modelu, pouze je ochoten a schopen nějakým způsobem výrazněji zasáhnout do své case. Mezi nejtypičtější prováděnou úpravu patří bezpochyby vyřezání okna do bočnice. Ať už z důvodu, že výrobce nenabízí průhledné provedení ani jako volitelné příslušenství nebo pouze pro to, že chce nějaký originálnější tvar. V poslední době mezi tyto úpravy patří také jednoduchá modifikace čelního panelu, především z funkčního hlediska, tedy jeho úprava pro lepší nasávání vzduchu, apod. Zde opět platí pravidlo, že je třeba plánovat a přemýšlet dopředu. Není problém i takto jednoduše vytvořit nádherný case, ale stejně tak není problém po sobě nechat spíše spoušť. Finanční náročnost se od předchozího modelu také nijak moc neliší, dalo by se říci, že je někdy i nižší, jelikož není třeba nakupovat drahé průhledné bočnice jako příslušenství, apod. Řádově se však rozpočet odvíjí především od ceny původní case.
Standardní case a zajímavé okno - originalita je na světě.
V tomto případě se navíc často setkáváme s představami, že například lak case je otázkou jednoho odpoledne a jeho cena nepřevýší částku, za kterou koupí 400ml sprej v nejbližší drogerii. Ano, i takto lze case nalakovat, ale otázkou je, jestli můžeme výsledek opravdu považovat alespoň za posun někam kupředu.
Jedním sprejem se sice case přelakovat dá, ale opravdu je to krok dopředu?
V této kategorii se již nesetkáte tolik s lidmi, kteří by do takové modifikace investovali velké peníze, těchto úprav je však určitě o něco více, než v předchozím případě.
Typický příklad seskupení mnoha komerčních produktů - není to ono, že?
Pokud patříte někam mezi tyto dvě skupiny, určitě se za to nemusíte stydět. V podstatě na tomto způsobu úprav není vůbec nic špatného a i ten nejmenší prvek, který ke case dodáte, z ní dělá originální kus. Navíc nikde není psáno, že tím správným casemoddingem musí být jen a pouze rozsáhlá úprava. Jak se říká, v jednoduchosti je sílá a to platí i zde. Chtěl jsem však spíše nastínit fakt, že lidé, kteří opravdu patří mezi tuto skupinu, často nedokážou reálně odhadnout náklady právě těch rozsáhlejších modifikací. Mezi nerealisty z tohoto hlediska patří také lidé, kteří odsuzují jakékoliv úpravy a jsou nejspokojenější se standardní case. A osobně ani tento názor nijak neodsuzuji.