Casemodding a finance - je to o penězích? | Kapitola 4
Seznam kapitol
V oblasti casemoddingu se pohybuji již několik let a musím říct, že jedním z nejčastěji diskutovaných témat je především finanční náročnost. Samozřejmě mnoho lidí také polemizuje nad potřebností všelijakých úprav, apod. Ale to je už zase jiná pohádka. Já bych se nyní rád v rámci tohoto článku zaměřil na tu ožehavou finanční stránku věci.
Nakoupit plexiskla, perforované plechy, spreje s barvou a další materiál je sice hezké, ale musíme mít také do čeho říznout a co upravovat. Mezi podstatnou položku každé modifikace tedy patří i pořízení kvalitního základu v podobě počítačové skříně. Konkrétně tato položka je značně individuální a v rozpočtu celé úpravy jí nakonec ani nemusíte zaregistrovat a nebo také zaujme velmi podstatnou část. Záleží totiž, zdali se rozhodneme upravovat nějakou velmi zanedbanou a starou case, kterou jednoduše kompletně přetvoříme. V takovém případě jí často pořídíme i zadarmo nebo za minimální částku (100-200,-Kč). Druhou alternativou je však úprava nové luxusní case, která nám i přes svoje moderní prvky pořád dostatečně nevyhovuje, případně chceme přidat i kousek svojí originality. Zde se můžeme dostat i ke hranici 10tis. Kč za originální case bez úprav.
Obě case mohou posloužit jako stejně kvalitní základ, jejich cena je však hodně rozdílná.
A v žádném případě neplatí pravidlo, že do case za tisíce už nebude třeba následně tolik investovat. To sice platit může, ale také nemusí. Záleží opravdu výhradně na konkrétních úpravách, které požadujeme, takže na toto berte při rozhodování ohled. Samostatnou kapitolkou jsou pak tzv. home-made case, tedy skříně, které jsou vytvářeny již od základu. Zde finanční náročnost v podstatě nelze určit, protože záleží na použitém materiálu, způsobu jeho opracování, apod. Taková case je však rozsáhlým projektem už od začátku a lze jí považovat za vrchol tvorby, což mi potvrdí každý, kdo si něco takového zkusil. Ono totiž vytvořit takové rozložení, které by v plném měřítku vyhovovalo formátu ATX či jinému a zároveň splňovalo osobní požadavky na vzhled, je velice těžké a pokud se to nakonec povede, tak je jasné, že bylo odvedeno mnoho dobré práce.
Projekt Doom3 - základem je case za několik tisíc, ale je to v tomto případě podstatné?
Další komponenty
Ani u case však rozpočet casemoddu nemusí končit. Ke jeho vytvoření je totiž třeba ještě několik dalších komponent, které se stávají jeho součástí. I když v případě neupraveného počítače je považujeme za obyčejné komponenty, zde se stávají nedílnou součástí celé modifikace a bez nich to prostě nepůjde.
I ventilátory jsou součástí casemoddu, jejich vlastnosti a ceny jsou však hodně rozdílné.
Mezi tyto položky patří například napájecí zdroj, který může být následně také ve velké míře upraven a pevně propojen s celou case, ať už individuálním způsobem cablemanagementu nebo celkovým zakomponováním do šasi. Stejně tak je to u přídavných ventilátorů, které sice mají primárně úkol efektivně chladit, ale v casemoddingu se hledí na další hlediska, jako je jejich hlučnost nebo vzhled (nasvícení, barva, apod.). Svoje místo si ale najdou i další chladiče, například pro pevný disk, atd. Ale i kompletní vodní chlazení může být pouhým přídavkem ke standardní case, ale také složitě propojeným prvkem v rozsáhlé modifikaci. Ani v tomto případě ale nelze určit finanční náročnost, protože jak asi každý chápete, je značně individuální.