casemodding-a-finance-je-to-o-penezich
Návody Článek Casemodding a finance - je to o penězích?

Casemodding a finance - je to o penězích? | Kapitola 3

Jan Štěpánek

Jan Štěpánek

26

Seznam kapitol

1. Pro mě je to zbytečné! 2. Tohle + tohle + tohle = ouuu 3. Kolik stojí realita? 4. Do čeho ale řezat? 5. Kolik to tedy vlastně stojí?

V oblasti casemoddingu se pohybuji již několik let a musím říct, že jedním z nejčastěji diskutovaných témat je především finanční náročnost. Samozřejmě mnoho lidí také polemizuje nad potřebností všelijakých úprav, apod. Ale to je už zase jiná pohádka. Já bych se nyní rád v rámci tohoto článku zaměřil na tu ožehavou finanční stránku věci.

Reklama

Teď je ale na místě asi popsat, kolik doopravdy stojí nějaká rozsáhlejší úprava. Již předem říkám, že netvrdím, že by pouze toto řešení bylo tím správným, pouze má naznačit, jaký je cenový rozdíl mezi nakoupením několika „casemoddingových“ komponent a jejich složení do nové case a rozsáhlejším a ve výsledku také určitě originálnějším projektem. Jelikož však není možné tuto částku napsat pro celý projekt najednou, rozdělím zde vše do několika skupinek, u kterých se zaměřím na určení ceny.

Casemodding a finance - je to o penězích?
i Zdroj: PCTuning.cz

Okna a řezy celkově

Hned mezi první úpravy, které pravděpodobně mnoho lidí provede, patří „okno“. Do této kategorie však nemusejí patřit pouze jednoduché pravidelné výřezy, které se následně zatěsní plexisklem. Můžeme sem zahrnout i další odnože, jako například nápisy vyřezané do bočnice, nebo průhledy ve složitějším tvaru (obrázky, apod.). Cena se pak odráží nejenom od tvaru a složitosti tohoto prvků, ale také od způsobu jeho vytvoření. Máme totiž několik možností.

Casemodding a finance - je to o penězích?
i Zdroj: PCTuning.cz


Obyčejný obdelník a vypadá to hezky - záleží prostě na celku.

Pokud si vše chcete udělat doma, budete potřebovat nějaké specializovanější nástroje, ať se jedná o přímou brusku, flexu nebo přímočarou pilu. V dnešní době není jejich pořízení nijak nákladné a za jeden z těchto nástrojů se většinou dostanete do částky 500,-Kč. Druhou položkou jsou pak související náklady se spotřebním materiálem, kterým jsou řezné kotouče a pilové listy. Zde jsou náklady bezpochyby nejvyšší u přímé brusky, kde však jedno balení řezných kotoučků vyjde na nějakých 250,-Kč (36ks kotoučků Dremel). Celé balení určitě na sebesložitější obrázek nespotřebujete, takže i když budu přehánět, tak náklady na vyřezání v domácích podmínkách nepřevýší částku 100,-Kč, pokud nepočítám pořizovací cenu nástroje.

Casemodding a finance - je to o penězích?
i Zdroj: PCTuning.cz


I takhle může vypadat okno - na tohle je opravdu ideální laser nebo vodní paprsek.

Jsou ale situace, kdy je složitost až tak vysoká, že by to v domácích podmínkách bylo takřka nemožné vytvořit, případně požadujeme opravdu naprostou přesnost, které v domácí dílně taky jen těžko docílíme. Zde nastupují různá profesionální řešení, jako řezání vodním paprskem nebo laserem. Případně i obrábění na CNC strojích. V tomto případě se opravdu o výsledek nemusíte bát, protože bude naprosto perfektní, v podstatě záleží jen na kvalitě předlohy, kterou ke zpracování dodáte. Horší je to už z dostupností takovýchto řešení, jelikož firmy disponující těmito technologiemi častou nejsou ochotny se zaobírat kusovou zakázkou. Pokud však takovou firmu najdete, náklady se často pohybují v minimálních částkách, jelikož bočnice rozměrově nepřevýší hodnotu 0,5m2. Cena se pak vypočítává podle centimetrů čtverečných, na kterých byl prováděn řez nebo podle délky řezu. Za složitější tvar do jedné bočnice ale málokdy zaplatíte více jak 200,-Kč. To ale pouze v případě, že jste schopni dodat předlohu pro stroj v požadovaném formátu, většinou se jedná o vektorový typ (např. .cdr, apod.). Pokud požadujete ještě převedení z rastrového obrázku do vektoru, případně kompletně vytvoření individuálního tvaru, bude částka znatelně vyšší, protože zde už se platí za hodinu práce a sazby jsou většinou o dost vyšší, než cena samotného řezu. Řádově je však možné říci, že rozumně složitý tvar do bočnice i s přípravou předlohy vás nevyjde na částku vyšší než 500,-Kč. Obrovskou výhodou je především 100% přesnost řezu, v případě vodního paprsku navíc bez opálení kraje, takže mnohdy není třeba ani následného laku a navíc ušetříte hodně času, který byste doma trávili složitým vyřezáváním.

Lakování

Jako druhou kategorii jsem vybral lakování, které je asi tím neožehavějším, co se ceny týká. Opravdu mezi lidmi koluje mylná informace, že k přelakování skříně dostačuje nakoupit jeden sprej řádově za 100,-Kč a máme v podstatě hotovo. Realita je opravdu někde úplně jinde. Opět máme ale na výběr, mezi domácím a profesionálním řešením.

Casemodding a finance - je to o penězích?
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud opět chceme s lakem zabojovat spíše doma, budou nám zmiňované spreje opravdu stačit, nikoliv však pouze jeden, ale minimálně 3-4ks. Postup lakování jsem již popisoval v jiném článku, takže stačí dohledat, ale pro kvalitní nástřik je potřeba základní barva, případně plniče a stříkací tmely a pak několik sprejů s vrchní barvou, nemluvě o možnosti následného přelakování bezbarvým lakem. A ani s nákupem sprejů náklady s lakováním spojené nekončí. Potřebuje ještě totiž několik různých brusných papírů, odmašťovadlo, leštěnku, krycí lepicí pásky, apod. Nemluvě o několika hodinách práce. Finančně se tedy kvalitní domácí lakování pohybuje někde na částce 800-1500,-Kč, záleží opět na velikosti case, respektive lakované plochy, složitosti laku a na poštu vrstev, které aplikujeme.

Jistou alternativou, kterou jsem také několikrát zmiňoval, je nahrazení laku samolepící folií, kde cena pro celou case nepřevýší částku 500,-Kč, opět ale záleží na druhu folie, pokud požadujeme nějaké tvarované speciální typy, tak i zde cena narůstá.

Casemodding a finance - je to o penězích?
i Zdroj: PCTuning.cz


Folií polepená case může vypadat stejně hezky jako lakovaná.

V případě profesionálního řešení je situace dosti podobná. Kvalita laku je o poznání vyšší, protože se většinou jedná o kvalitní a pevné autolaky s příměsí tvrdidel. Cena přelakován celé case se pak odvíjí především od sazebníku lakovny za hodinu práce, případně za pronájem stříkacího boxu. Také samozřejmě záleží na typu barvy (ceny jsou odlišné u metalízy nebo standardní barvy), apod. Řádově lze ale opět říci, že cena profesionálního přelakování celé case se bude pohybovat někde na částce 1200-2500,-Kč. Zde však můžeme opravdu již mluvit o prvotřídní kvalitě.

Pomocné materiály – plexisklo, perforované plechy, atd.

Velice podstatnou položkou jsou pak tzv. pomocné materiály, na které mnoho lidí nakonec zapomíná a považuje je za okrajovou položku. Mnohdy jsou však z finančního hlediska podstatnou součástí, protože například zmiňované perforované plechy nejsou opravdu ničím levným.

Casemodding a finance - je to o penězích?
i Zdroj: PCTuning.cz

A kombinace obojího, jak plexisklo, tak i perforované materiály - a ladí to!

Co se týká plexiskla, tak zde je opět několik typů, které se mimojiné liší i svojí cenou. Pokud nám do bočnice stačí méně kvalitní slabší čiré plexisklo, tak můžeme nakoupit tabuli v rozumném rozměru (např. 50x50cm) v některém z hobby marketů. Zde bude cena takového řešení na hranici 100,-Kč za celou desku, kterou možná ani nespotřebujeme. Kvalita tohoto řešení je sice v určitém ohledu dostačující, ale rozhodně ne vyhovující pro všechny případy. Pokud tedy v rámci námi naplánovaného projektu bude třeba nějakých speciálních typů, jako například barevné plexisklo, bude cena zase někde jinde. U kvalitních materiálů (ať už v čiré nebo barevné podobě), můžeme mluvit o částce přibližně 800,-Kč/m2, což se sice zdá poměrně dost, ale pokud převede cenu na rozměr, který jsem zmiňoval výše, tak jsme v podstatě na dvojnásobku, nyní však ve vyšší kvalitě a často i v barevném provedení. Problém však může nastat při požadovaném množství. Málokdy totiž dodavatelská firma je ochotná prodat pouze takový malý kus materiálu, který využijeme do bočnice. V reálu je tedy nutné vždy nakupovat ve větších kusech, jako jsou desky 2x3m, apod.

Casemodding a finance - je to o penězích?
i Zdroj: PCTuning.cz


Plexisklo je většinou nedílnou součástí modifikace, v různém umístění a provedení.

Obdobné je to pak i při potřebném ohraňování tohoto materiálu. Pokud máte nástroje toho schopné doma, tak není žádný problém a mimo nákladů na jejich pořízení a investování času další náklady nevznikají. V případě profesionálního řezu tu opět naskakuje cena v poměrně nepříjemné sazbě, která tento materiál opět značně zdražuje.

Casemodding a finance - je to o penězích?
i Zdroj: PCTuning.cz


Perforované materiály se dají použít opravdu všude, jen cena je vyšší.

Oblíbeným materiálem poslední doby jsou pak perforované plechy nebo i jiné materiály. Jejich cena je však opravdu poměrně vysoká díky nákladům na výrobu. Horší je i jejich dostupnost, protože existuje mnoho a mnoho typů perforací a ne všechny zrovna my jsme schopni použít pro náš projekt. Dalo by se říci, že je tu navíc obdobný problém, jako v předchozím případě, kdy je nutné navíc nakupovat ve větších kusech, kde se za částka za jednu desku materiálu pohybuje v řádu několika tisíc korun. Najdou se však i výjimky, kdy je možné koupit i menší kus. I zde je však cena poměrně vysoká, navíc navýšena určitou přirážkou právě za zprostředkování prodeje menšího dílu. Mezi nejznámnější patří například produkty firmy ACryan, kdy je možné koupit perforovaný plech o rozměru 48x48cm a cena se za takový díl pohybuje kolem 500,-Kč. Zde už je na posouzení každého moddera samostatně, zdali tento materiál opravdu nekompromisně potřebuje, nebo ho může nahradit něčím levnějším.

Casemodding a finance - je to o penězích?
i Zdroj: PCTuning.cz

Mezi pomocné materiály pak patří i spousty dalších drobností, jako jsou různé elektronické součásti (diody, regulátory, apod.). Svoje místo si zde najdou i různé tmely, které jsou často potřeba a jejich cena také není úplně zanedbatelnou položkou. Stejně tak sem patří i spojovací materiál, který sice není nijak drahý, ale na některý casemodd je třeba velké množství různých typů šroubů, které také celkový rozpočet o něco navýší.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama