Co přináší IFA 2011 – velký přehled z běžícího veletrhu | Kapitola 5
Seznam kapitol
V pátek 2. září oficiálně odstartoval největší evropský veletrh spotřební elektroniky IFA 2011 v Berlíně. Podrobně se podíváme, na co lze na letošním 51. veletrhu IFA narazit a na co zajímavého se můžeme v nejbližší době těšit v obchodech. Veletrh můžete navštívit až do 7. září na berlínském výstavišti Messe Berlin.
LG
LG mělo na veletrhu hned dva stánky. Jeden s mobilními telefony a tabletem u ostatních mobilních stánků a druhý velký s televizemi a ostatním spotřebním zbožím v hale 11(2).
Hned před vstupem do "televizního" stánku mohl každý shlédnout působivou ukázku 3D obrazu složeného z několika desítek LG televizí s technologií Cinema 3D.
Upoutávka to byla opravdu velmi pěkná, ale opět u ní mysl spustila myšlenku, kolik asi takový megapanel se sítě odebírá. Být to před pár lety, bylo by to zcela jistě několik desítek kilowatt. Dnes už jsou spotřeby televizí o poznání nižší, ale ani tak to nebude málo.
Samotné prostory uvnitř byly v podstatě zaměřeny pouze na 3D televize či nové Super LED (IPS) technologie monitorů. Na konci prohlídky velmi zaujal monitor E91. Ten byl inzerován jako ultratenký s ultratenkým rámečkem. Óóó, mé srdce při pohledu zaplesalo. Konečně monitor s rámečkem pod jeden centimetr!
Kdo čekal nějaký zádrhel, je tady. Elegantní designový monitor je sice „tlustý“ jen 17,1 milimetru a má extratenký rámeček, ovšem vedle rámečku není ihned zobrazovací plocha, ale černý pruh.
Takže takový malý-velký trik od LG. Má sice asi nejužší rámeček po stranách monitoru, ale s černými pruhy kolem dokola ve velikosti normálního rámečku. Jaká škoda, nadšení vystřídalo smutnění.
Pěkně udělané bylo porovnání Super LED IPS technologie od LG s běžným TN displejem. IPS má samozřejmě lepší barvy i pozorovací úhly. LG přišlo totiž nedávno na trh s IPS monitory za cenu běžných TN panelů, a proto se snaží přesvědčit o svých kvalitách.
Mobilní stánek LG v jiné části areálu byl o poznání skromnější. Nacházely se v něm jen tři produkty: LG Optimus Pad, LG Optimus 3D a LG Optimus Speed. Zajímavostí, na kterou jsem přišel až při prohlížení fotek, bylo, že na stojanu, kde měl být Optimus 3D byl Optimus Speed a naopak. Ale je vidět, že člověk si toho v tom spěchu nevšimne.
A co je vůbec ten LG Optimus Speed? Také jsem nevěděl, ale zjistil jsem, že je to jen jiný název pro LG Optimus 2X, který u nás dobře známe. Dvoujádrový procesor, Nvidia Tegra a 4" displej. Tento model byl představen už před několika měsíci.
LG Optimus Pad byl při představení v únoru prvním tabletem, který měl podporu 3D včetně dvou kamer v zadní části. Jeho velikost je 22,9 centimetru, což je 9 palců. Jako operační systém používá Android Honeycomb. Do Česka však tento model stále nedorazil.
Naopak LG Optimus 3D už se běžně prodává. Jeho cena se běžně pohybuje okolo 11 tisíc korun.
MemoryStar
Že vám název MemoryStar nic neříká? Tak to nejste sami. Reálně, pokud nejste z Německa, tento název znát v ČR zatím nemůžeme. Jedná se o německého výrobce pamětí, který zatím v Česku distribuci nemá. Zajímavé však je, že to byl zřejmě jediný stánek, kde se objevily paměťové RAM moduly.
Podle informací od Dennise Bucka, obchodníka na stánku, se bude snažit značka zajistit i distribuci v ČR. Firma vyrábí pouze RAM moduly bez chladiče, takže takové Value paměti. Když se ale podívám na aktuální ceny operačních pamětí, zatím bych firmě k nám expandovat nedoporučoval, tedy pokud nechce prodělávat.
Nokia
Společnost Nokia má stánek vedle HTC a mobilního LG. Je menší, což nevadí, mobilní telefony jsou skladné. Asi týden před výstavou představila Nokia hned několik nových modelů, které se na IFA také objevily.
První novinkou, kterou si ukážeme je Nokia 700. Jedná se o jednoduchý dotykový model s novým OS Symbian^3 Belle. Velkou předností telefonu je malá velikost a to i přesto, že vlastní 1GHz procesor, 512 MB RAM, WiFi nebo GPS.
Fotoaparát je 5Mpix a překvapivě s diodou. Na trhu se objeví více barevných možností, takže si bude moct každý vybrat. Cena telefonu by měla být okolo 7 500 korun, což se může zdát hodně, ale Nokia 700 má osazen dražší AMOLED displej.
Nokia 701 je v mnoha ohledech podobná Nokii 700, pár rozdílů zde ale je. Tím prvním je samozřejmě vzhled. Nokia 701 je o poznání elegantnější telefon. Nemá AMOLED displej, ale má IPS LCD. Uživatelská paměť není 2 GB jako u sedmistovky, ale 8 GB. Procesor i operační paměť jsou stejné. Nokia 701 má lepší 8Mpix foťák s duální LED diodou. Oba běží na novém Symbian Belle.
Jako další se představily Nokia 500, X7 a N8, což jsou až na první jmenovaný už známé modely vyššího segmentu trhu. Nyní se už pojďme podívat, co představila Nvidia.
Nvidia
Na IFA 2011 se představila i společnost Nvidia. Tu známe hlavně jako jednoho ze dvou největších výrobců grafických karet. IFA je však hlavně spotřební výstavou, takže ani na stánku Nvidie jsem se ukázky grafických karet nedočkal.
Nvidia prezentovala zařízení jiných výrobců, která v sobě nesou platformu Nvidia Tegra. I z toho je vidět, na co se chce Nvidia zaměřit a z čeho by mohla mít větší peníze než z grafických karet jako takových. Na prvním obrázku je vidět celá výstavní plocha Nvidie. Všimněme si zaměstnance, který stojí na obrázku druhý zprava. Ten si hrál s Asus Eee Pad Slider celou dobu, co jsem na stánku byl a když jsem šel zpět asi za půl hodiny, pořád u nového Slideru stál a hrál si s mapami. Takhle vypadá ideální pracovník ;-)
Asus Eee Pad Slider i Acer Iconia Tab A100 jsou zařízení, ve kterých hraje prim Nvidia Tegra. V tomto ohledu je potřeba říci, že už konečně Nvidia boduje – svižná zařízení s poměrně dobrými grafickými možnostmi, to je to, co chceme.
Packard-Bell
Menší prostor v hale s Acerem má i společnost Packard-Bell, která představuje nové notebooky a hlavně tablet Liberty Tab.
Liberty Tab je po vyzkoušení velmi pěkným a rychlým tabletem s Androidem třetí generace. Má v sobě 16 nebo 32GB SSD disk a 1 GB operační paměti DDR2. 16GB verze stojí pod deset tisíc korun. 10" dotykový displej s rozlišením 1280 × 800 je velmi kvalitní a to tak, že někteří se jej odvažují srovnávat s displejem iPadu.
Liberty Tab má webkameru, HDMI výstup, WiFi i GPS. Oproti jiným tabletům by měl vynikat výdrží, která by měla být až 10 hodin, k čemuž pomůže i hodně velká 6520mAh baterie. Hlavní motorem tabletu je platforma Nvidia Tegra.