Corsair MP600 Core 2TB: První disk s QLC pro PCIe 4.0 v testu
i Zdroj: Pctuning
Úložná zařzení Článek Corsair MP600 Core 2TB: První disk s QLC pro PCIe 4.0 v testu

Corsair MP600 Core 2TB: První disk s QLC pro PCIe 4.0 v testu | Kapitola 9

Z. Obermaier

Z. Obermaier

5. 2. 2021 04:00 16

Seznam kapitol

1. Corsair MP600 Core, 3D QLC až 4 TB 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

Společnost Corsair uvádí na trh jako první disk pro NVMe s podporou PCIe 4.0 založený na QLC čipech třetí generace. Má vysoký výkon při čtení a díky velké víceúrovňové cache nabízí dokonce i rychlý zápis. Jde o první opravdu výkonný disk s čipy QLC vůbec.

Reklama

SLC cache a výkon versus teplota

Co mne na discích s TLC/QLC zajímá nejvíc, je SLC cache. Nejprve si prohlédněme chování SLC cache a teplotě se budeme věnovat až na druhém obrázku. Primární SLC je nějakých 80 GB, což je solidní hodnota. Po tuto dobu disk zapisuje rychlostí 2300 MB/s. Poté rychlost klesne na 1900 MB/s a tam vydrží dalších 200 GB sekundární SLC cache. Pak vidíme další skok dolů, to se disk snaží ještě data přesouvat mezi buňkami. Nejprve klesne zápis na 1400 MB/s a pak na 990 MB/s. Až do konce disku se už zápis ale nehne z hodnoty kolem 990 MB/s. To je nejlepší výsledek disku s 3D QLC, co jsem viděl.

Průběh Corsair MP600 Core
i Zdroj: Pctuning
Průběh Corsair MP600 Core

Výkon disku je značně závislý na teplotě. Výrobce uvádí, že po dosažení teploty 68 °C dojde k poklesu výkonu, to se ale tohoto disku netýká. Už z výroby dostanete masivní chladič, který odvádí svou práci perfektně. Teplota se během celého zátěžového testu nedostala nad 64 °C. Doporučuji disk ofukovat, ale úplně nutné to není.

Corsair MP600 Core a teploty
i Zdroj: Pctuning
Corsair MP600 Core a teploty

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning