Corsair MP600 Core 2TB: První disk s QLC pro PCIe 4.0 v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Corsair MP600 Core 2TB: První disk s QLC pro PCIe 4.0 v testu

Corsair MP600 Core 2TB: První disk s QLC pro PCIe 4.0 v testu | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

5. 2. 2021 04:00 16

Seznam kapitol

1. Corsair MP600 Core, 3D QLC až 4 TB 2. Představení disku 3. Testovací sestava a specifikace 4. Testy malých souborů (nejdůležitější) 5. Testy malých souborů (důležité)
6. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a výkon versus teplota 10. Závěr

Společnost Corsair uvádí na trh jako první disk pro NVMe s podporou PCIe 4.0 založený na QLC čipech třetí generace. Má vysoký výkon při čtení a díky velké víceúrovňové cache nabízí dokonce i rychlý zápis. Jde o první opravdu výkonný disk s čipy QLC vůbec.

Reklama

Závěr

Corsair MP600 Core 2TB: První disk s QLC pro PCIe 4.0 v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Většina ví, že nejsem příznivcem 3D QLC disků, i když jeden doma sám mám. Jako úložiště pro M.2 dobré, ale jako výkonný systémový disk nikoliv. Zápis u dřívějších QLC disků byl pomalý a problematický, i když 90 % času se z disku čte a nikoliv zapisuje, je to hendikep. Také všechny současné QLC zařízení mají pouze PCIe 3.0 rozhraní.

Corsair se jako první odhodlal k tomu, že uvedl QLC disk s rozhraním PCIe 4.0 a vybavil ho sofistikovanou SLC a diskovou cache o velké kapacitě. Tím se mu podařilo odstranil hendikep špatného zápisu a uvedl disk, který se vyrovná běžným 3D TLC diskům i v zápisu. Je jasné, že je Corsair MP600 Core stále pomalejší než výkonné 3D TLC disky, ale rozdíl už není tak propastný. Troufám si tvrdit, že tento disk je prvním opravdu použitelným 3D QLC diskem i jako systémový.

V průměru disk Corsair MP600 Core dosáhl skóre 64,1 procentních bodů. Proti Samsung 980 Pro ztrácí pouze 6 %, a to je doslova brutální výsledek. Své skóre nahnal zejména ve čtení a dílčích testech, v zápisu se Samsungu rovnat nemůže. Přesto je výsledek skvělý. Pokud bych ale měl doporučit tento 3D QLC disk nebo podobný s 3D TLC čipy, doporučím stále druhou možnost. Trend je ale jasný, 3D QLC časem TLC zcela z trhu vytlačí.

Corsair MP600 Core 2TB: První disk s QLC pro PCIe 4.0 v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Zápis je trochu složitější a proto mu budu věnovat samostatný odstavec. Funkce SLC cache se dá rozdělit do tří stupňů a úseků. První je 80 GB velký a disk do něj zapisuje rychlostí 2,3 GB/s. Druhý úsek je velký 200 GB a zápis klesne na 1,9 GB/s. Poté rychlost klesne na cca 1,0 GB/s až do konce disku. Teplot se tentokrát bát nemusíte, díky chladiči se teploty udrží bezpečně pod hranicí omezující výkon. Trochu problém bude jen montáž, jelikož chladič je dost vysoký a nemusí se vejít všude.

Hodnocení

Disk Corsair MP600 Core je první 3D QLC s rozhraním PCIe 4.0. Pro uživatele používající toto moderní rozhraní je tedy další možností rozšíření diskových kapacit. Rozhraní PCIe 4.0 je zde ale v podstatě zbytečné, výkon disku spíše odpovídá PCIe 3.0 a i to by mu stačilo. Corsair ale chtěl všechny své disky roku 2021 už vybavit PCIe 4.0. Výkon ve čtení je skvělý, v zápisu je znatelně nad všemi současnými QLC disky. Na nejvýkonnější TLC sice nestačí, přesto už je výkon akceptovatelný. Cena by mohla být nižší, jelikož jen za nízký příplatek máte výkonnější disky. Ta ale určitě časem klesne. Po této recenzi se už na nové QLC disky musíme dívat s respektem, má potenciál v budoucnu překvapit.

Corsair MP600 Core 2TB: První disk s QLC pro PCIe 4.0 v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Základní desky a grafiku pro test poskytl ASUS Česká republika

Disky do testu zapůjčil Corsair

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama