Doba bateriová: vše na baterky; příliš brzy a  příliš bezhlavě
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Doba bateriová: vše na baterky; příliš brzy a příliš bezhlavě

Doba bateriová: vše na baterky; příliš brzy a příliš bezhlavě | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

3. 11. 2018 03:00 148

Seznam kapitol

1. Ekománie 2. Život na baterky 3. Kam s ní? 4. Elektrická zvířátka 5. Revoluční baterie! 6. Přijde den...

V neutuchající snaze být moderní a ekologičtí se chováme dost neefektivně a neekologicky. Povšimli jste si třeba, jak roste počet baterií, které používáte? Zatímco se radujeme nad vzestupem elektromobility a snižováním uhlíkové stopy, není výroba baterií moc ekologická – a těžba coltanu pomohla v Kongu zasponzorovat už několik místních válek.

Reklama

Spousta z věcí, ze kterých si utahuji, dává smysl – nebo přesněji řečeno bude dávat smysl ve chvíli, kdy technologie dozrají. Laptopy na alkalické baterie, které se dělaly v 80. letech, stály úplně za prd. Amstrad PPC 512 jel asi tak hodinu na 10 alkalických buřtů s tím, že na konci té hodiny nikdo nevěděl, jestli baterky ještě dokážou roztočit floppy mechaniku a uložit rozdělanou práci. Vlastnil jsem ultraportable dvaosmšestku Bicom, která jela na 6 AA článků – a věřte mi, objevil dostatečně výkonné NiMH baterie, které u toho dokázaly roztočit harddisk, bylo pracné a nákladné – a stejně ta věc neměla ani podsvícenou obrazovku. Byly to hezké demonstrátory, ale strašně na prd počítače.

Celý koncept použitelných počítačů čekal na to, až se objeví Li-ion baterie, které – přes všechna výše jmenovaná omezení – jsou dost spolehlivé a výkonné, aby i počítače a další zařízení byly dostatečně spolehlivé a výkonné. Ale tato technologie je u opravdu velkých baterií drahá, složitá na používání a není až tak bezpečná, jak se přesvědčil nešťastný majitel Tesly, který v ní uhořel. Chce to něco lepšího.

Pokud se má prosadit elektromobilita, autonomní baterie pro domácnost, levné solární panely, které bude mít každý na střeše a díky kombinaci těchto technologií získá jistou energetickou soběstačnost, potřebujeme jiné baterie. Lepší baterie. Než abychom se snažili naškálovat výrobu současné generace baterií se všemi jejich nevýhodami, je lepší vrazit peníze do výzkumu a přijít s něčím lepším a novějším.

Doba bateriová: vše na baterky; příliš brzy a  příliš bezhlavě
i Zdroj: PCTuning.cz

 

Místo toho, aby se dotoval bezhlavý rozvoj elektromobility bez uvažování o tom, zda to ustojí sítě, zda bude kde auta dobít, zda budou jasné standardy dobíječek, místo dotací bez nějakého plánu, jak vybudovat infrastrukturu – místo toho by se měl dotovat vývoj nových a lepších baterií. Elektromobily jsou fajn, ale bez jasného plánu, jak na to jít, je nelze masově cpát do stávající infrastruktury.  Musíme mít vyzrálé technologie a rozumný plán. S panikou a nekoncepčními dotacemi se místo revoluce v dopravě dopracujeme pouze k další verzi solárního fiaska.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama