Duel X79 Express desek – Asus P9X79 Dlx a Intel DX79SI
Hardware Článek Duel X79 Express desek – Asus P9X79 Dlx a Intel DX79SI

Duel X79 Express desek – Asus P9X79 Dlx a Intel DX79SI

Z. Obermaier

Z. Obermaier

16. 11. 2011 02:00 9

Seznam kapitol

1. Pět desek do testů... 2. Testovací sestavy 3. Asus P9X79 Deluxe – představení 4. Asus P9X79 Deluxe – vlastnosti 5. Asus P9X79 Deluxe – specifikace a software 6. Asus P9X79 Deluxe – bližší pohled 7. Asus P9X79 Deluxe – detaily desky, čipy 8. Asus P9X79 Deluxe – napájení desky (popis) 9. Asus P9X79 Deluxe – BIOS
10. Intel DX79SI – představení 11. Intel DX79SI – specifikace a software 12. Intel DX79SI – bližší pohled 13. Intel DX79SI – detaily desky, čipy 14. Intel DX79SI – napájení desky (popis) 15. Intel DX79SI – BIOS 16. Přetaktování desek 17. Měření výkonu a spotřeby 18. Hodnocení desek

V pondělí jsme vám představili nový high-end v podobě procesoru Core i7-3960X a nové platformy X79 Express. V dnešní recenzi představíme dvě základní desky s paticí LGA 2011. Půjde o první dvojici z pěti desek, které vám v následujících týdnech ukážeme. Ve všech případech jde o skvěle vybavené desky s přijatelnou cenou a novými vlastnostmi.

Reklama
Reklama
Duel X79 Express desek – Asus P9X79 Dlx a Intel DX79SI

Pokaždé, když vychází nová řada procesorů, testujeme i řadu základních desek. Stejně jako jsme s AMD FX otestovali tři (Gigabyte, Asus a MSI), máme i pro platformu LGA 2011 připravenou pěknou porci recenzí motherboardů. V první vlně si představíme pět desek různých výrobců. Dnes vás čeká (relativně) levnější základ od Asusu a Intelu. Hlavně deska druhého výrobce je překvapením a velmi příjemným. Následovat bude dvojtest střední vyšší třídy MSI a Gigabyte. Poté čekejte samostatné recenze nejvyšších modelů. Jako první přijde na řadu monstrózní Rampage IV Extreme, poté opět královsky vybavené Gigabyte X79A-UD7 (OC) a MSI Big Bang II.

Jasným problémem uspěchaných recenzí absolutních novinek je většinou špatný a ne plně funkční BIOS. My máme některé desky v redakci i měsíc a pilně je zkoumáme, opravdu připravené na uvedení a koupení jsou zatím právě dvě z dnešní recenze. U dalších jsme odhalili problémy, jež řešíme s výrobci a ti pracují na nápravách BIOSů. Volba první dvojice tedy byla jasná, i když i tak mají desky své mouchy. Ze všech testovaných ale nejmenší. Přesto důrazně doporučuji s nákupem pár týdnů počkat. Nechte desky otestovat i dalšími recenzenty a prvními natěšenými uživateli. Aby to totiž nedopadlo jako s první řadou desek s LGA 1155 a neslavným PCH čipem v revizi B2. Věřím, že Intel si po této aféře dá už navždy pozor, ale i přesto bych na reakce skutečných uživatelů na fórech počkal.

Osobně pracuji s platformou LGA 2011 už asi měsíc, mám tři vlastní procesory včetně raritního osmijádrového Xeonu. A musím říci, že mi na skráních za poslední měsíc vyrašilo o poznání víc šedých vlasů, než by bylo obvyklé vzhledem k mému pokročilému věku. Nebudu chodit kolem horké kaše, testování s ranými BIOSy bylo peklo. Hodiny jsem strávil nad problémy s paměťmi, nestabilitou ve 3D, problémy s taktováním a funkčností obecně. Tentokrát ani Asus nebyl stoprocentně připraven už z počátku. Většina problémů se ale podařila vyřešit, vy uživatelé už se s nimi nesetkáte. Co si ohlídat především?

Duel X79 Express desek – Asus P9X79 Dlx a Intel DX79SI

Intel nám zde totiž přichystal jeden chyták. Kromě procesorových jader v CPU a paměťového řadiče je nyní v procesoru i PCI-E rozhraní. Pokud tedy dosáhnete stavu, kdy bude základní procesor nějak nestabilní, například kvůli problémům s kompatibilitou s paměťmi, zaznamenáte velké problémy zejména v práci grafické karty. Nestabilní CPU znamená nestabilní PCI-E sloty. Tohle u X58 Express nebylo tak markantní, PCI-E visí na severním můstku a nesdílí s CPU přímo i řadič a drobné problémy se někde skryly a nebo rozmělnily. Tento problém se mne hodně natrápil. Po osazení špatně spolupracujících pamětí (čtyři kanály jsou velmi náchylné na i sebemenší nestabilitu paměti) se můžete setkat s BSOD kvůli ovladači grafiky, blikání obrazovky i ve 2D a hromadě problémů ve 3D.

Otestovat paměti a jejich stabilitu je pro tuto platformu zásadní. Mně u některých pamětí nepomohlo ani nastavením konzervativní frekvence a časování, zkrátka si s CPU nerozuměly a nejelo to stabilně vůbec. Paměti tedy vybírejte s ohledem na potvrzenou kompatibilitu s touto platformou. A pokud máte nějaké starší, řádně je otestujte – je zde potenciální problém s nekompatibilitou.

Ceny desek

Jsme v nejvyšším segmentu trhu, tudíž ceny nebudou nízké. Neplatí to ale pro všechny modely. Podívejme se na ně zblízka.

Základní modely střední třídy, například Asus P9X79 nebo Gigabyte X79A-UD3, seženeme za méně nebo kolem 6000 Kč s DPH. Je to celkem hodně, ale když se podíváme na desky s LGA 1155, tak nejvyšší modely začínají právě na této ceně. Kde mainstream končí, začíná high-end. Dražší pak bude Asus P9X79 Pro za cenu 6700 Kč s DPH. Ve stejné relaci pak najdeme i desku MSI X79A-GD65 8D. Někde kolem částky 7000 Kč s DPH pak budou desky Asus Sabertooth X79 a Gigabyte X79A-UD5. Dražší pak bude Asus P9X79 Deluxe za 7700 Kč s DPH. Jen o pár stokorun víc bude stát Gigabyte X79A-UD7. Nejvyšší modely si pak nechají výrobci zaplatit. Asus Rampage IV Extreme se prodává nad 9000 Kč s DPH, stejně jako Gigabyte G1.Assassin 2.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning