Duel X79 Express desek – Asus P9X79 Dlx a Intel DX79SI | Kapitola 12
Seznam kapitol
V pondělí jsme vám představili nový high-end v podobě procesoru Core i7-3960X a nové platformy X79 Express. V dnešní recenzi představíme dvě základní desky s paticí LGA 2011. Půjde o první dvojici z pěti desek, které vám v následujících týdnech ukážeme. Ve všech případech jde o skvěle vybavené desky s přijatelnou cenou a novými vlastnostmi.
V pravém dolním rohu najdeme několik USB konektorů. Dále zde vidíme dva CIR konektory pro infra-červený ovladač, jumper na přepínání BIOSu do stavu pro konfiguraci a USB 3.0 konektor. Konektor pro připojení počítačové skříně je zcela vlevo.
Téměř všechny možnosti desky pro připojení disků zobrazuje obrázek. Šestice SATA portů (SATA 3/6G) je vyvedena z jižního PCH můstku. Na desce jsou zřetelně vidět místa kde měly být další čtyři SATA konektory, dokonce jsou i očíslované SATA 6-9. Nevíme proč Intel nakonec v čipsetu druhý SATA řadič deaktivoval. Stalo se tak ale u všech PCH čipů a všem výrobcům desek.
Pohled do oblasti kolem paměťových slotů, nám odhalí napájecí konektor desky a samotnou napájecí kaskádu pamětí. Kromě zmíněných komponent zde nic dalšího zajímavého nenajdeme.
Chlazení desky a teploty
Nad jižním můstkem (PCH) je umístěn větší pasiv s lebkou. V zátěži byla teplota chladiče hodně nízká, v dlouhodobé zátěži se zahřál maximálně na 55 stupňů. To je opravdu hodně dobrá hodnota. Zde také chválím, že je chladič upevněn pomocí šroubků.
Chladič na obrázku je heat-pipe spojen s vyzařovacím pasivem umístěným pod paticí CPU. Pod ním není nic, jen se očekává jeho ofukování ventilátorem od procesoru. Také mosfety mají chladič, ten je spíše ale pro ozdobu. Nesedí totiž pořádně a doslova se na čipech "viklá". Nechladí nic, je jen pro efekt. ještě, že DrMOS čipy mnoho nehřejí.
Napájení procesoru je tvořeno osmi fázemi. Patice na této desce také pochází z produkce společnosti Lotes. Zdá se, že Foxconn je nějak „vyšachován“ ze hry a v tomto lukrativním obchodu se nezúčastňuje.
Nad paticí procesoru je napájecí konektor. V rohu desky si všimněte konektoru ventilátoru procesoru a tlačítka pro vstup do BIOSu. Pokud jej stisknete při vypnutém počítači, rozsvítí se červeně a vy po startu vstoupíte do BIOSu. Je to obdoba jumperu na desce.
Deska je kromě PCI-E x16 slotů osazena také jedním PCI a dvěma PCI-E x1 sloty. Do dlouhých PCI-E x16 slotů lze samozřejmě osadit i karty PCI-E x1 nebo PCI-E x4, což zde uvádím jen pro osvěžení informací. Na levé straně je umístěno několik ovládacích čipů přídavných zařízení, na spodní hraně desky pak konektory: Audio panel, stavové LED diody, ventilátor, tlačítka na ovládání desky, Firewire, konektor předního panelu skříně.