Duel X79 Express desek – Asus P9X79 Dlx a Intel DX79SI
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Duel X79 Express desek – Asus P9X79 Dlx a Intel DX79SI

Duel X79 Express desek – Asus P9X79 Dlx a Intel DX79SI | Kapitola 18

Z. Obermaier

Z. Obermaier

16. 11. 2011 02:00 9

Seznam kapitol

1. Pět desek do testů... 2. Testovací sestavy 3. Asus P9X79 Deluxe – představení 4. Asus P9X79 Deluxe – vlastnosti 5. Asus P9X79 Deluxe – specifikace a software 6. Asus P9X79 Deluxe – bližší pohled 7. Asus P9X79 Deluxe – detaily desky, čipy 8. Asus P9X79 Deluxe – napájení desky (popis) 9. Asus P9X79 Deluxe – BIOS
10. Intel DX79SI – představení 11. Intel DX79SI – specifikace a software 12. Intel DX79SI – bližší pohled 13. Intel DX79SI – detaily desky, čipy 14. Intel DX79SI – napájení desky (popis) 15. Intel DX79SI – BIOS 16. Přetaktování desek 17. Měření výkonu a spotřeby 18. Hodnocení desek

V pondělí jsme vám představili nový high-end v podobě procesoru Core i7-3960X a nové platformy X79 Express. V dnešní recenzi představíme dvě základní desky s paticí LGA 2011. Půjde o první dvojici z pěti desek, které vám v následujících týdnech ukážeme. Ve všech případech jde o skvěle vybavené desky s přijatelnou cenou a novými vlastnostmi.

Reklama
Duel X79 Express desek – Asus P9X79 Dlx a Intel DX79SI
i Zdroj: PCTuning.cz

Zpracování a výbava

Obě základní desky patří do vyšší třídy a své pozicování naplňují bez výhrad. Asus má čistší design a krapet lepší součástky, deska Intel se ale nedá zahanbit. I ta nabízí účelový design a solidní zpracování. Po stránce napájení komponent, dimenzování napájecích obvodů a nabídek BIOS ale Asus zvítězí. Velké zkušenosti výrobce se nezapřou. Také softwarové výbava je u Asus lepší, stejně jako Bluetooth a WiFi modul. Deska dále nabízí více SATA portů a bohatší příbal v krabici. Na straně Asus je i častý update BIOSů a větší fanouškovská základna jež vám různě poradí s vašimi problémy (až se desky rozšíří). Přesto není deska Intel špatnou volbou. Nabízí dobré napájení procesoru, také bohatou nabídku portů a solidní BIOS. Na její straně je pak hlavně cena. Produkt Intel pořídíte minimálně o 1000 Kč levněji.

Přetaktování

I když má deska Asus lepší napájení i možnosti BIOSu, výsledek byl nakonec stejný. U odemčeného procesoru už zkrátka na desce záleží jen v extrémních případech. Pro domácí taktování hlavně potřebujete výkonný chladič, většina desek poslouží stejně dobře. S oběma deskami jsem dosáhl očekávaného výsledku bez potíží a dlouhého ladění. Asus má výhodu v lepším taktovacím software. Pokud bychom šli do krajnosti, vydrží zřejmě deska Asus i horší zacházení a dokáže možná udržet lépe masivně přetaktovaný procesor. Přeci jen má silnější napájecí kaskádu a stojí za ní zkušenosti výrobce High-endu pro nejnáročnější. Pro běžné taktování do 5 GHz se vzduchovým nebo vodním chlazením jsou si ale desky rovnocenné.

Osobní názor

Tady musím říci, že z pěti desek co jsem testoval do této a následujících recenzí, byly s těmito dvěma nejmenší problémy. Deska Intel v podstatě fungovala, umožnila solidní přetakt hned od prvního BIOSu a vybalení z krabice. Nenarazil jsem s ní na žádný problém ani během testování výkonu nebo měření spotřeby. Jediná věc bylo horší časování pamětí vůči dalším deskám, to se ale dá u ranných BIOSů překousnout. Podobně na tom byla deska Asus. Zcela dávné BIOSy byly peklo, s novou vlnou se ale vše podařilo vyřešit a jde opět o jednu z nejstabilnějších a nejodladěnějších desek co mám k testu. Snadné taktování, vysoký výkon a plně funkční software jen podtrhují dobrou zkušenost s touto deskou. Myslím si ale, že Asus s cenou krapet přestřelil. Za podobnou cenu seženeme i kousek zajímavější alternativy. Kdyby stály tyto dvě desky stejně, volba je jasná – Asus. Takhle ale nechám rozhodnutí na vás. S finálním ale ještě počkejte, v cenové hladině 6500 Kč vám už za pár dní představíme MSI X79A-GD65 (8D) což bude přímá konkurence dnešní desce Intel a Gigabyte X79A-UD5, jenž bude druhý v testu.

Duel X79 Express desek – Asus P9X79 Dlx a Intel DX79SI
i Zdroj: PCTuning.cz

Duel X79 Express desek – Asus P9X79 Dlx a Intel DX79SI
i Zdroj: PCTuning.cz

Duel X79 Express desek – Asus P9X79 Dlx a Intel DX79SI
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení desky děkujeme ASUS Computers Czech Republic

Duel X79 Express desek – Asus P9X79 Dlx a Intel DX79SI
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení druhé desky děkujeme Intel Česká republika

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama