Dvojí život hrdinů dnešní doby
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Dvojí život hrdinů dnešní doby

Dvojí život hrdinů dnešní doby | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

30. 9. 2016 03:00 45

Seznam kapitol

1. Děti dětem 2. Já jsem bavil lidi, a vy... 3. Inteligenti, co si hrají na trotly? 4. Nemusí být jen šílení 5. Jen mé zlé internetové alter ego 6. Dost mizerná maska

Dnes bych se rád pozastavil nad zcela netechnickou otázkou, která mi vrtá hlavou od dob, kdy jsem začal sledovat YouTube: Jsou ti lidé opravdu takoví, jak to vypadá z vystupování na jejich kanálech? Vidíme jejich skutečný charakter, nebo je před námi výkon profesionálního herce, který se uchyluje k vulgaritám jen proto, aby potěšil primitivní dav?

Reklama

Celý tenhle případ je zajímavý tím, že ukazuje skutečnou podstatu tak zvaných internetových person: Je to fasáda, maska, za kterou se tvůrci chovávají. Není to nic neobvyklého, vidíme to u politiků, manažerů a dalších osobností, které si před kamerami hrají na dobrodince, ale po divoké kalbě neváhají příjemný večer zakončit v bordelu se špetkou tvrdšího materiálu v nose.

Na youtuberech je ale zajímavé to, že se jim to zvláštním způsobem prolíná. Není tam ostrá hranice mezi soukromým a veřejným, pracovním a osobním. A tahle směska vede k podivuhodným situacím, kdy se zároveň hádají, ale i spolupracují a pomlouvají se tak nějak najednou. Jsou konflikty mezi nimi reálné anebo jde o konstrukt, který má za úkol vytvořit drama pro diváky a zajistit jim sledovanost?

Zdá se, že alespoň někteří youtubeři si myslí, že jak jejich provokativní, tak i normální osobnost může nějak paralelně koexistovat vedle sebe. Zajímavým příkladem je reakční kanál peeetaaaTV, kde autor Petr Kraus často ve videu opakuje, že jeho výroky nejsou osobní, že to celé dělá jenom pro prachy. Jeho reakční videa jsou založené na napadání druhé strany s cílem je vyprovokovat reakci. Často říká, že nemá problém konflikty vyřešit osobně rozumně, ale je to vůbec reálné? Někoho veřejně urazíte – a čekáte, že on bude reagovat smírně, že se osobně v klidu dohodnete? Je možné, že vás ta ofenzivní osobnost urazí a vy se jdete dohodnout s tou druhou, rozumnou – a že to nějak bude fungovat?

Přijde mi velice nepravděpodobné, že by tihle lidé dokázali tak perfektně hrát, že by měli svoje alter ega pod kontrolou, že to je celé jenom hra. Tenhle dvojí život hrdinů dnešní doby mi přijde divný, nepřirozený a nemocný.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama