EDSM se blíží: článek 11 a 13 – ne tak růžové, jak si malují
Sítě a Internet Článek EDSM se blíží: článek 11 a 13 – ne tak růžové, jak si malují

EDSM se blíží: článek 11 a 13 – ne tak růžové, jak si malují | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

26. 1. 2019 03:00 70

Seznam kapitol

1. Daleko od původního konceptu 2. Cena obsahu klesá k nule 3. „Není Boha kromě zisku“ 4. Kopírování je stimulátorem vývoje 5. Bitvy autorskoprávních titánů
6. Když média musí bojovat o pozornost 7. Cenzura: Neplánovaná konsekvence? 8. Jak z pytle ven? 9. Konejte, abyste pak neplakali

Už víckrát jsem psal o problémech týkajících se implementace autorského práva. Nyní se blíží finální hlasování o nové direktivě, která proběhne na konci března anebo na začátku dubna. Ale bude nová směrnice řešit to, co má řešit? A co když se ti, na něž cílí, zachovají jinak, než Evropská komise čeká? Stále je čas protestovat, ale ten čas se krátí.

Reklama
Reklama

Cena obsahu klesá k nule

Už jsem to několikrát říkal, ale musím to zopakovat: Představa, že duševní vlastnictví je cenné a digitální obsah musí být drahý, je zcela umělá – a souvisí to s informační explozí. Pořídit si opis Knihy mrtvých ve starém Egyptě byl cenově projekt na celý život, ve středověku byly knihy symbolem bohatství – ale dnes si zajdete do Levné knihy a za tisícovku si jich odnesete víc než tašku. A z Projectu Gutenberg si jich zadarmo stáhnete tolik, že je nikdy nepřečtete!

Digitální obsah prochází tvůrčí explozí s tím, jak monopoly na jeho tvorbu padají a jak se zlevňují technologie na jeho výrobu. YouTube doslova zaplavil svět videem – a není hloupé, v mnoha případech dosahuje či přesahuje kvalitu klasické televizní tvorby. Isaac Arthur či Forgotten Weapons nemají ve světě televize konkurenci, přidává se nová generace jako History Buffs či Potential History a přináší neotřelý a vtipný pohled na vzdělávání, které kombinují s

Pokud jste instituce, můžete si vyrábět vlastní obsah – jako například The Tank Museum. Stačí vám muzeum, kameraman, kurátor anebo vtipní hosté – nepotřebujete televizi, natáčecí štáb, Radu proti šíření obsahu v rozhlasu a televizi, politiky, nic. A věřte tomu nebo ne, děda anebo voják, který sám jezdil s tankem a s kamerou ho pro vás proleze, je daleko zajímavější než obecné řeči, které sepisuje scénárista, který ten stroj viděl maximálně na obrázku.

Velké společnosti, jako Amazon nebo Netflix, si dokážou produkovat obsah samy – a efektivněji než klasické molochy. Ty přecházejí do defenzívy, a proto pozorujeme současnou vlnu snah o restrikce. U nás produkuje obsah Stream – a i když jsou zatím jejich hrané seriály spíš na úrovni technicky lepšího youtubovského videa, tak jasně ukazují, že jsou schopné produkovat obsah samy. A je jisté, že s významem digitální distribuce jejich význam poroste.

A cena za sledování pořadů na Streamu? Nula.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning