Enermax Revolution 85+ král mezi PC zdroji?
Článek Enermax Revolution 85+ král mezi PC zdroji?

Enermax Revolution 85+ král mezi PC zdroji?

Michal Částka

Michal Částka

9. 3. 2010 03:00 38

Seznam kapitol

1. Představení zdroje 2. Balení a příslušenství 3. Vnitřní konstrukce a provedení 4. Pájení, DPS, ventilátor 5. Naměřené hodnoty a režim Stand-by 6. Zátěžová charakteristika pro +12V větve
7. Zátěžová charakteristika pro +3.3V a +5V 8. Zvlnění napěťových větví 9. Průběh účinnosti 10. Vstupní a výstupní teploty 11. Otáčky ventilátoru - hlučnost 12. Celkový závěr - hodnocení

V dnešní recenzi si ukážeme jeden z nejluxusnějších počítačových zdrojů, který můžete na našem českém trhu najít. Enermax Revolution 85+ je klenotem a chloubou moderní technologie, který vám umožní osadit do počítače extrémní konfigurace. Je libo SLI nebo Crossfire? Jak dopadne zdroj v našich náročných testech?

Reklama
Reklama

Před několika měsíci jsme otestovali lidový Enermax Pro 82+, který slavil velký úspěch a prošel našimi testy na jedničku. Dnešní Enermax Revolution 85+ je Rolls-Royce mezi počítačovými zdroji a může se pochlubit funkcemi o kterých si můžou obyčejné PC zdroje jenom nechat zdát.

Enermax Revolution 85+ král mezi PC zdroji?

Když jsem poprvé Revolution 85+ uviděl, tak jsem si říkal co to je za monstrum. Krabice byla neskutečně obrovská, že by se do ní vlezly dva obyčejné PC zdroje. Po prvotním vybalení jsem byl ohromený jako malé dítě. Co mne trklo, jako první do očí, byla povrchová úprava celého zdroje. Přirovnal bych to k velice odolné barvě typu komaxit s jemnými částečky kovu. Tahle barva se vyznačuje velkou odolností vůči otěru = je velice tvrdá.

Enermax Revolution 85+ král mezi PC zdroji?

Z počátku jsem byl překvapený k čemu je indikační dioda na přední části zdroje. Protože jsem nikdy řadu Revolution 85+ nevlastnil, musel jsem se podívat do manuálu k čemu vlastně slouží. LED dioda indikuje čtyři stavy. Když vše správně funguje a zdroj běží, tak svítí zeleně. Pokud počítač vypnete do stand-by režimu, tak se rozsvítí žlutě a indikuje zapnuté napájení pro USB konektory apod. Pokud začne blikat přerušovanou červenou barvou, znamená to, že je něco v nepořádku. Může to být např. zkrat nebo jiná chyba. 

Enermax Revolution 85+ král mezi PC zdroji?

Jako u celé řady Revolution 85+ i zde jsou použity modulární kabely s odpojitelnými konektory. Jak uvidíte v další kapitole, tak kabelů je opravdu požehnaně. Mezi neodpojitelné (pevné) se řadí standardní 24 pin, 4+4 pinový +12V, 8 pin +12V a dva PCI-E konektory. Detailněji si vše probereme v další kapitole.

Enermax Revolution 85+ král mezi PC zdroji?

Kromě neodpojitelných napájecích kabelů zde najdete i dvoužilový kabel pro snímání otáček ventilátoru, který je opatřený odrušovacím toroidním jádrem.

Základní parametry udávané výrobcem

Společnost Enermax vyrábí řadu Revolution 85+ od 850W po 1250W. Náš testovaný model má výstupní výkon 850W (ERV850EWT) a disponuje šesticí +12V větví. Každá tahle větev je schopna dodávat proud o hodnotě 30A, přičemž kombinovaný výstupní výkon všech +12V větví nesmí překročit 840W (70A).

Enermax Revolution 85+ král mezi PC zdroji?

Chlazení a ventilátor

O chlazení se stará ultra tichý 135mm ventilátor s rozsahem 700-1500 ot./min. Jako u minulého modelu disponuje technologií AirGuard, která optimalizuje aerodynamický hluk mezi rotorem a rámečkem ventilátoru.

Enermax Revolution 85+ král mezi PC zdroji?

Další velice užitečná technologie je HeatGuard, která zajišťuje, že se ventilátor točí 30-60s po vypnutí počítače. Tahle malá "featurka" zajistí rychlejší ochlazení součástek a tak zvyšuje jejich celkovou životnost.

Enermax Revolution 85+ král mezi PC zdroji?

Účinnost a účiník

Enermax Revolution 85+ oplývá certifikací 80Plus Silver, která zajišťuje minimální účinnost 85%. Jaká bude realita uvidíte v následujících testech. Ve dnešní době je už samozřejmostí aktivním PFC (Power factor correction) - pokud byste rádi zjistili o co se vůbec jedná, tak Vám doporučujeme si přečíst první část úvodního článku o PC zdrojích, který najdete zde.

Enermax Revolution 85+ král mezi PC zdroji?

Kvalita a bezpečnost

Mezi kvalitní návrh spínaného zdroje bezesporu patří veškeré typy ochran - např. proti zkratu, přepětí, podpětí, přehřátí apod. Zároveň je ve dnešní době ožehavé téma elektromagnetická kompatibilita, neboli EMC. Jsou stále přísnější podmínky na splnění této normy a tak se i výrobci počítačových zdrojů potýkají s rušivým elektromagnetickým zářením, které může ovlivňovat nás samotné nebo okolní přístroje.

Enermax Revolution 85+ král mezi PC zdroji?

Podle výrobce řada zdrojů Revolution 85+ splňuje normu EMC EN61204-3.

Nakonec se můžete podívat na "vychytávku" s názvem CordGuard. Jedná se o zajištění síťového kabelu proti náhlému vytažení nebo vypadení.

Tohle byly základní vlastnosti zdroje Enermax Revolution 85+. Pojďme se do následující kapitoly podívat na konkrétní vybavení celého výrobku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning