Extrémní ladění netbooku - Asus N10J | Kapitola 2
Seznam kapitol
Pravidelně vám přinášíme recenze notebooků všech možných druhů. Dnes vám však nepřinášíme další "tuctovou" recenzi, ale zaměříme se na ladění netbooku Asus N10J. Budeme taktovat procesor, grafickou kartu, měnit komponenty a nebude to úplně sranda. Ale výsledek stojí za to, protože s netbooky se dají dělat doslova psí kusy.
Pokud je i po deseti minutách vše stabilní, můžete pokračovat v taktování. Pokud ne, musíte se o kus vrátit a najít poslední stabilní frekvenci. Problémů totiž může být mnoho a se SetFSB toho nemůžete moc nastavit. Na něco jako zamykání sběrnic, děličky pamětí či zvýšení napětí okamžitě zapomeňte. Tak mocný SetFSB není, tohle je hardcore taktování jako za starých časů, kdy kromě procesoru taktujete ještě paměti a vše, co je na FSB připojeno.
Jakmile najdete poslední stabilní frekvenci (obvykle bývá od 1,95 do 2,1 GHz), otestujte stabilitu pořádně, nejlépe přes noc. Pokud je vše stabilní, máte napůl vyhráno. Mimochodem přetaktováním procesoru přestane na většině N10 fungovat ethernet (wifi ale funguje). Některým uživatelům pomáhá mírně zvýšení frekvence na PCI sběrnici, takže posuňte dolní táhlo z 47 na 48. Mě osobně to však nepomohlo, ethernet jsem po přetaktování nebyl schopen rozjet.
Přetaktovali jsme i paměti
Když jsem psal, že netaktujeme jen procesor, ale vše okolo, myslel jsem to vážně. Po přetaktování procesoru totiž o obrovský kus vyskočí i takty pamětí. Ty běží v základu na 667 MHz, ale po zvýšení FSB z 133 na 171 MHz nám najednou běží na 856 MHz, takže je potřeba otestovat i jejich stabilitu. K tomu nejlépe poslouží starý dobrý Memtest 86, pro jeho běh však budete potřebovat USB optickou mechaniku (k Asus N10 ji dostanete jako součást příslušenství). Mimochodem pokud se chystáte taktovat procesor a vyměňujete RAM, je dobré s tím počítat a koupit hned 800MHz paměti. Příplatek je v dnešní době směšný a můžete se tak vyhnout případným problémům.
Jsme hotovi
Máme tedy přetaktovaný procesor (a operační paměti), který je největší brzdou netbooků. Jeho frekvenci jsme zvýšili z 1600 na 2055 MHz, tedy o 28 %. V dnešní době stolní Core 2 Duo E2xx0 se to necelých 30 % může zdát jako nic, ale věřte mi, že u tohoto stroje je to sakra cítit. Procesor je totiž opravdu největší brzdou všech netbooků a je mi strašně líto, že jsou Atomy připájené na základní desku. Strašně rád bych jej totiž vyměnil například za dvoujádrový Atom 330, což by přineslo další cenná procenta výkonu navíc.
Chci automatické OC po startu Windows
Celý proces přetaktování procesoru má jeden malý háček. SetFSB totiž neumí automaticky naběhnout po startu Windows, takže jej musíte vždy ručně spustit a vše nastavit. Je to sice jen pár sekund práce, ale může to být otravné. Objevilo se však několik šikovných uživatelů, kteří naprogramovali utility, které SetFSB umí automaticky spustit a nastavit. Jednu takovou najdete zde. Přiznám se, že sám jsem utilitu nezkoušel, protože mi krátké nastavení nevadí, ale nevidím důvod, proč by neměla fungovat.