Gigabyte Aorus GTX 1080 Ti: Tvrdá konkurence pro MSI | Kapitola 2
Seznam kapitol
Otestovali jsme další z našlapaných modelů GeForce GTX 1080 Ti. Díky obrovskému tříslotovému chladiči s trojicí velkých ventilátorů je novinka z modelové řady Aorus od Gigabyte ještě tišší než 1080 Ti Gaming X od MSI. Cena je aktuálně také o něco lepší, takže jestli po nějaké té GTX 1080 Ti pokukujete a máte ve skříní dost místa...
Karta má častěji používanou konstrukci, kdy pasiv s heatpipe shora ofukují axiální ventilátory. Kryt je tvořený kombinací kovu a plastů.
Na chladiči ale najdete řadu atypických prvků. Na první pohled upoutají pozornot ventilátory ve dvou „patrech“. Uprostřed krytu je velké „X“, které po zapnutí svítí (pokud jej nevypnete), typ podsvícení lze upravit díky využití RGB LED. A také už to není dvouslotový, ani dvou a půlslotový chladič, ale ukousne si tři sloty (a pokud chcete, aby měla karta dobrý přísun vzduchu, je dobré nechat pod ní volný ještě jeden slot). Pokud chcete do počítače osadit víc než jen grafiku, určitě tuto kartu nepořizujte v kombinaci s deskou formátu micro ATX.
Chladič je opravdu mohutný, nad záslepku vyčnívá natolik, že karta obsadí celý prostor tří slotů. Na boku najdete kromě loga podsvíceného pomocí RGB LED i kontrolku fan stop, která dá majitelům prosklených skříní vědět, zda se zrovna otáčejí ventilátory.
Na dalších obrázcích je pro lepší představu porovnání s dvouslotovou Aorus RX 570 z minulého testu.
Backplate neslouží jen jako kryt a výztuž, ale aktivně (nebo přesněji pasivně) se podílí i na chlazení komponent na kartě. Přes teplovodivé polštářky se do něj dostává teplo od nejhžavějších míst na plošném spoji. A ještě chvíli po vypnutí počítače je zadní plech skutečně tak rozhicovaný, že na něm neudržíte ruku.
Zatímco u většiny karet výrobci u backplate prostor pod GPU vynechávají, aby se mezi plošným spojem a plechem nehromadilo teplo, Gigabyte místo díry zvolil elegantnější řešení – teplovodivý polštářek, přes který jde teplo z plošného spoje do přidaného měděného pasivu.
Karta má na délku 29 cm a rozměrná je i do šířky – do strany je asi 4 cm od hrany záslepky vystrčená „nástavba“ krytu chladiče.
Nadstandardní je i konektorová výbava, ať už budete chtít ke grafice připojit brýle pro VR, čtyři monitory nebo cokoliv jiného (s výjimkou letitého analogového D-subu, který po Radeonech definitivně zmizel už i z herních GeForce), není problém. Na kartě je i jeden interní panel na zadní straně pro připojení výstupu v záslepce do mechaniky nebo i na skříni. Snad jen dodám, že ne všechny budou fungovat najednou, v tomto ohledu se karta chová standardně a najednou připojíte maximálně čtyři výstupy.
U záslepky je dvojice konektorů pro klasické SLI anebo SLI HB. Propojovat víc karet už nemá smysl kvůli Nvidií oficiálně odepsanému 3-way a 4-way SLI.
U Founders Edition je standardem kombinace šestipinu a osmipinu, takže u přetaktované GTX 1080 Ti vás asi dva osmipiny nepřekvapí.
Tolik ke kartě, pojďme na výsledky testů.