Gigabyte RTX 2060 Gaming OC Pro rev. 2.0 v testu | Kapitola 18
Seznam kapitol
S uvedením nových modelů grafických karet jsme se věnovali spíš dražším kartám s cenou mezi deseti a dvaceti tisíci, dnes se zase podíváme na jednu z levnějších RTX 2060, kterou pořídíte necelých deset tisíc. Jde o Gigabyte s tradičním firemním chladičem Windforce 3X, který má u nepříliš žravé grafiky jako RTX 2060 slušnou rezervu.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Chování ventilátorů
Karta má částečně pasivní chlazení. Ventilátory startují, když teplota čipu dosáhne 58 °C a opět zastavují, když spadne na 35 °C.
Na startu je opět vidět mírný rozkmit, jakmile se ventilátory dostanou na nějakých 1250 ot./min, už je jejich chod plynulý. Pri ručním nastavení otáček na příliš nízké hodnoty se u většiny nových GeForce chovají ventilátory tak, že jejich otáčky skáčou mezi cca 800 a 1100 ot./min, takže počítejte s tím, že manuální nastavení někde v rozsahu 25–30 % není moc použitelné. Někde od 1150 ot./min už ale běží plynule.

Srovnání rychlostí ventilátorů
Graf s otáčkami ventilátorů u karet bez zátěže je skoro prázdný. Důvod je prostý, u většiny karet už se ventilátory při nízké teplotě GPU netočí a jsou chlazené pasivně, proto jsou hodnoty v grafu s otáčkami bez zátěže nulové. Rozbíhají se, až když GPU překročí nastavenou teplotu.
Dřív byla semi-pasivně chlazená karta raritou, dnes už je v testech, kde se objevují spíš ty lepší modely, raritou spíše to, že se ventilátory při nízké zátěži točí. Nejčastěji to bývá k vidění u referenčních návrhů pocházejících přímo od AMD nebo Nvidie.