Gigabyte RTX 2060 Gaming OC Pro rev. 2.0 v testu | Kapitola 2
Seznam kapitol
S uvedením nových modelů grafických karet jsme se věnovali spíš dražším kartám s cenou mezi deseti a dvaceti tisíci, dnes se zase podíváme na jednu z levnějších RTX 2060, kterou pořídíte necelých deset tisíc. Jde o Gigabyte s tradičním firemním chladičem Windforce 3X, který má u nepříliš žravé grafiky jako RTX 2060 slušnou rezervu.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Gigabyte RTX 2060 Gaming rev. 2.0: konstrukce
Karta je osazená dvouslotovým chladičem Windforce s trojicí nízkoprofilových ventilátorů. Ty jsou zasazené v černém plastovém krytu s prvky kovově šedé barvy. Trojice ventilátorů shora ofukuje pasiv s příčným žebrováním.




|
|
Chlazení napájecí kaskády je přímo součástí velkého bloku pasivu.

Karta je trochu rozměrnější jen na délku, na výšku a na šířku se vzorně drží prostoru dvou slotů.




Na zadní straně je krycí plech. Chrání titěrné součástky a kartu zpevňuje, takže z těchto důvodů je to rozhodně plus. Teplovodivé podložky pro odvod tepla ze součástek na PCB pod ním bohužel nejsou, takže by bylo dobré, kdyby byl v místě napájecí kaskády a pod čipem perforovaný. A rozhodně měl být kratší!


Proč, to nejlíp uvidíte na fotce zboku. V zadní části má karta zkrácený plošný spoj a zadní blok žebrování je naopak prodloužený na celou šířku karty. To výrazně zvětšuje plochu žeber a zvyšuje to výkon chladiče a chlazení to pomáhá. Obzvlášť když výrobce nechá větrák foukat skrz žebra a nezaplácne to shora plechem. Budu doufat, že to byl nápad lidí z kalkulace a konstruktéři si kvůli tomu klepali na čelo stejně jako já. Po záruce bych ten zbytečný kus plechu asi i uřízl.


I když jsem první revizi neviděl ani z rychlíku, na fotkách se zdá, že druhá revize má o něco kratší bloky žebrování a karta je vzdušnější. Ale kompenzuje to právě větší výška zadního bloku.
Karta je už na dnešní poměry (a speciálně na tříventilátorové karty) spíše kratší, má jen 28 cm.

Výstupy nepřekvapí – jde v současnosti nejpoužívanější kombinaci – tři DisplayPorty a jedno HDMI. Perforace nedává moc smysl s ohledem na orientaci žeber, karta skrz ni bude spíš vzduch přisávat.

Pro přídavné napájení slouží jeden osmipin. A taky hezky v detailu vidíte ten udušený pasiv. Ach jo.

Zvenčí už jsme kartu probrali ze všech stran, pojďme na testy.