IFA 2015: Novinky z největší evropské výstavy na vlastní oči | Kapitola 2
Seznam kapitol
Před pár dny skončil největší evropský veletrh spotřební elektroniky IFA. Pokud jste neměli možnost jej navštívit, nabízíme vám aspoň zprostředkovaně to nejzajímavější od velkých výrobců – notebook s vodním chlazením od Asusu, nové kruhové hodinky Samsungu Gear S2, modulární miniPC od Aceru, 3D kamery Intelu a spoustu jiných věcí.
Intel: Procesory Core 6. generace, RealSense
Středeční ráno den začínal už 9. hodinou na výstavišti, kdy měl Intel jako úplně první svou tiskovou konferenci. Na ní oficinálně uvedl procesory Intel Core 6. generace, neboli Skylake. Prezentací provázel Kirk Skaugen, Senior Vice President a generální manažer pro skupinu klientských počítačů. Hned na úvod uvedl, jak je skvělé, že od začátku jsou procesory Intel vyvíjeny s ohledem na operační systém Windows. Procesory Skylake totiž mají některé funkce, díky ktreým prý s Windows 10 tvoří dokonalý počítač současnosti.
Následovalo porovnání počítačů a notebooků, které byly z roku 2010, s novými procesory Skylake. Procesorový výkon prý za 5 let stoupl jen 2,5násobně, avšak raketovým tempem rostl výkon integrované grafiky, který se zvýšil 30×. Také výdrž baterie se díky stále menšímu výrobnímu procesu prodloužila, od roku 2010 je to prý 3×. A to ještě při poloviční tloušťce a váze.
Zařízení jsou navíc menší, lehčí a zajímavější. Opět díky neustálé miniaturizaci jsme vše schopni vměstnat do tenkého těla tabletu a mít jej oddělitelný od klávesnice, ve které může být třeba další baterie nebo pevný disk.
Další ukázky vývoje obsahovaly miniaturní počítač Compute Stick, který stačí zastrčit do televize a rázem z ní udělat chytrou, dále minipočítač Gigabyte Brix nebo porovnání 5 let staré pracovní stanice se současnou. Intel poprvé v historii uvedl na trh mobilní procesory Xeon určené pro pracovní stanice a tím se výkonově vyrovná větší notebook obří těžké skříni z minulosti.
5 let je v oblasti IT velmi dlouhá doba a tak není divu, že tehdejší počítače nezvládaly přehrávání obsahu v rozlišení 4K, ostatně tehdy ještě pomalu žádný takový obsah nebyl. Dnes už je to povinností.
Celá akce Intelu šla ruku v ruce s Windows 10. Procesory Skylake jsou pro ně dělané a nové technologie také. V novém systému přihlašování Windows Hello lze používat například kamery Intel RealSense, která se díky integraci více kamer nedá ošálit běžnou fotografií. RealSense totiž na obličeji rozeznává desítky bodů.
Následovala část o drátech, tedy vlastně spíš bezdrátech. Intel umí přenášet obraz přes WiDi, gigabitový Ethernet přes WiGig a pracuje na vlastním bezdrátovém nabíjení. S ním stačí mít notebook položený na „nabíjecím“ pracovním stole a o nic víc se nezajímat.
Pokračovala opět technologie Intel RealSense, prezentovaná dříve ve spojení s přihlašováním Windows Hello. Nyní ukazována na zatím nepředstaveném konvertibilním zařízení HP se stojánkem a dokovací klávesnicí a také na nějaké verzi tabletu Microsoft Surface. Kamera RealSense je v obou případech umístěna vzadu a díky ní lze vytvářet třeba trojrozměrné modely nebo si vytvářet postavy do hry pouhým naskenováním sebe.
RealSense mohou využívat například i bezpilotní droni, kteří se mohou v prostoru pohybovat sami a vyhýbat se překážkám.
Intel spolupracuje také se společností Google, která vyvíjí tablet a telefon v rámci projektu Tango, kde se také RealSense využije. Třeba na mobilní hry ve virtuální realitě.
Následovala ukázka chytrých hodinek Basis. Ne, Intel se nepouští do výroby hodinek, ale jde o technologické demo; uvnitř těchto tzv. zdravotních hodinek se nachází miniaturní výpočetní modul Curie velikosti knoflíku.
Po skončení tiskové konference následovalo přeběhnutí celého výstaviště a nalezení místa konání tiskové konference Aceru, což se bez cedulí hledalo poměrně těžko.