IFA 2015: Novinky z největší evropské výstavy na vlastní oči | Kapitola 4
Seznam kapitol
Před pár dny skončil největší evropský veletrh spotřební elektroniky IFA. Pokud jste neměli možnost jej navštívit, nabízíme vám aspoň zprostředkovaně to nejzajímavější od velkých výrobců – notebook s vodním chlazením od Asusu, nové kruhové hodinky Samsungu Gear S2, modulární miniPC od Aceru, 3D kamery Intelu a spoustu jiných věcí.
Tisková konference společnosti Asus byla tradičně mimo areál výstaviště. Na místo konání i zpět na výstaviště nás odvezly velmi pěkné a pohodlné autobusy (odvoz zpět osobním VIP Shuttlem mi neprošel a byl jsem poslán za roh na autobus. Slečně, která mi ukazovala směr, kde autobus stojí, při tom vylétl její iPhone z ruky a letěl vzduchem asi 5 metrů s tvrdým přistáním na chodník. K mému i jejímu překvapení se mu nic nestalo.). Uvnitř sálu byly připravené a velmi dobře zakryté a střežené novinky.
Jonney Shih nám pak začal představovat novinky z obou světů – ZEN a ROG. Prvním produktem byl Wi-Fi router RT-AC5300, který je asi tím nejšílenějším, jaký jsem kdy viděl. Kombinovaná rychlost v pásmu 5 GHz je šílených 4334 Mbps rozdělených do dvou sítí a ještě k tomu lze přidat třetí síť, která je v pásmu 2,4 GHz a může dosahovat rychlosti až 1000 Mbps. Jestli stále dokola počítáte celkový počet antén, tak jich je osm. Osm dvoupásmových antén, uvnitř pak tři kontroléry (2× Broadcom BCM4366 pro 5GHz sítě + 1× BCM4709 pro 2,4 GHz síť). Router by se měl dostat na trh do konce roku za cenu okolo 400 dolarů, u nás tedy určitě přes 10 000 korun.
I Asus už má vlastní Compute Stick, tedy minipočítač velikosti flashky, který zastrčíte do HDMI konektoru televize nebo monitoru, připojíte myš, klávesnici a můžete pracovat nebo si užívat interaktivní zábavy. Na rozdíl od Intelu má VivoStick PC dva velké USB konektory a 3,5mm konektor pro připojení sluchátek, reproduktorů nebo mikrofonu. Uvnitř je také integrovaný malinký repráček.
Následovaly počítače v monitoru, Asus Zen AiO S. Vypadají velmi pěkně, jsou celé z hliníku a design je velmi pěkný. Základ tvoří IPS displej s úhlopříčkou 23,8 palce s UHD rozlišením (3840 × 2160 pixelů). Nad ním se ukrývá kamera Intel RealSense schopná snímat 3D obraz nebo velmi přesně detekovat například obličej uživatele.
O ozvučení se stará 6 reproduktorů s (asi celkovým) výkonem 16 W. O vykreslení a spočítání všeho potřebného se postarají Intel Core i7-6700T nebo Core i5-6400T, nejnovější procesory Skylake. Jedná se o čtyřjádrové 35W procesory, první s HyperThreadingem a základní frekvencí 2,8 GHz a Turbem 3,6 GHz, druhý bez HyperThreadingu a s frekvencemi 2,2/2,8 GHz. Výkonnější variantu doplní Nvidia GTX 960M se 2 GB videopaměti, 16 GB operační paměti a 2TB disk za cenu 1499 Euro. Levnější varianta má GTX 950 s 1 GB videopaměti, 8 GB operační paměti a 1TB pevný disk za cenu 1099 Euro.
Pokračovalo se s tablety. Asus tablety ZenPad sice v Praze představil už o pár dní dřív, ale zde si vše odbyly oficiálně. Nové modely nabídnou vyměnitelné kryty, včetně vychytávek jako externí baterie, reproduktory nebo i klávesnice s reproduktory.
Nejvyšším modelem je ZenPad S 8.0. Na 8palcovém IPS displeji je 2048 × 1536 pixelů. Uvnitř pak čyřjádrový 64bitový procesor Intel Atom se 2 nebo 4 GB operační paměti. Poprvé je zde použit USB typ C. Nad tím vším běží samozřejmě Android Lollipop. Cena? 268 Euro za verzi s 32 GB vnitřní paměti.
Po tabletech pokračovalo co jiného než telefony. V Zenfonech má Asus trochu zmatek. Tam, kde se ostatní snaží nacpat vše do jednoho, Asus vytvořil vždy jeden model. Zefone 2 Deluxe tedy zaujme zajímavě provedenými zády, Zenfone Max dlouho vydrží díky své 5000mAh baterii, Zenfone 2 Laser má pro změnu laserové ostření u fotoaparátu.
Konec? Ale kde že. Dále tu máme Zenfone Selfie, který má i vpředu 13Mpx fotosenzor a dvoubarevnou přisvětlovací diodu. A nakonec ještě jeden fotomobil, Zenfone Zoom, který disponuje 3× optickým přiblížením aniž by potřeboval výsuvný objektiv.
Následovalo ještě oficiální uvedení chytrých hodinek ZenWatch 2 s AndroidWear, které jsou nyní ve dvou velikostech, 3 barvách a s 18 možnými řemínky, včetně elegantního (a drahého) s krystaly od Swarovski.
Pokračovaly novinky z jiného světa – Republic of Gamers. Ty byly pro nás o poznání zajímavější. První byla grafika Asus GTX 980 Ti Matrix a základní deska Maximus VIII Extreme s 10Gbit síťovou kartou a zvukovou kartou SupremeFX Hi-Fi.
Asus G20 je malá krabička s objemem 10 litrů. Co je uvnitř? Odemčený čtyřjádrový procesor Intel Core i7-6700K se základní frekvencí 4 GHz a Turbem 4,2 GHz doplněný o monstrózní grafickou kartou Nvidia GTX Titan X s 12 GB videopaměti.
Abyste si měli na čem zahrát, je tu třeba Swift PG348Q, což je 34palcový zakřivený IPS monitor s rozlišením 3440 × 1440 pixelů (poměr stran 21:9) a obnovovací frekvencí 100 Hz a podporou Nvidia G-Sync. Stojánek navíc promítá na stůl logo ROG, no neberte to.
Nový herní notebook G752 má nový design, samozřejmě nejnovější procesory Intel Skylake a také grafické karty Nvidia. Co je ale větší bomba, je notebook s procesorem, který má odemčený procesor k taktování a vodní chlazení.
GX700 je sice jen ve fázi testování, ale jedná se v dnešní době asi o nejnašlapanější notebook. 17palců, 4K displej, podpora G-Sync, odemčený procesor, externí dok s vodním chlazením. Vypadá to až šíleně a vyvolává to otázky: K čemu? Kdo si to koupí? Na to nemám odpověď.