PCTuning Článek

Intel Core i7-4770K – čtyřjádrový Haswell do desktopu

z-obermaier
Z. Obermaier
1. 6. 2013 12:00 64 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Haswell přichází na scénu 2. Haswell ve slajdech 3. Čipset Z87 Express 4. Novinky v architektuře Haswell 5. Intel Core i7-4770K 6. Testovací systém 7. Syntetické testy – paměti 8. Syntetické testy – výpočetní operace 9. Praktické testy I. – komprese, multimédia 10. Praktické testy II. ˜– PS, Excel, šifrování, JS
11. Praktické testy III. – 3D rendering + Multitask 12. Systémový test – PC Mark 7 13. Herní testy – hry, Dos Box, PhysX 14. Spotřeba a teploty 15. Shrnutí výkonu 16. Přetaktování, teorie 17. Přetaktování, praxe 18. Přetaktování Ivy Bridge versus Haswell 19. Srovnání architektur na 4,2 GHz 20. Zhodnocení a závěr

Ivy Bridge je na trhu déle než rok, nyní dochází k jeho výměně za modernější architekturu Haswell. Nabídne vyšší procesorový i herní výkon, mnohdy nižší spotřebu, lepší taktování a spoustu dalších novinek. Dnes se podíváme na nejvýkonnější čip do desktopu. Přichází evoluce, revoluce, nebo propadák?

Reklama
Reklama

Pokud hovoříme o čipsetu, respektive PCH čipu, ten se za poslední roky změnil jen kosmeticky. Nejvyšší čipset pro Sandy Bridge byl P67 Express. Ten ale neumožňoval použít integrované grafické jádro, neměl ani výstupy na monitory. Jeho souputníkem byl čipset H67 Express, ten už uměl ovládat grafiku a měl i výstupy. Byl ale omezen ohledně taktování. Jako evoluce tohoto zbytečného řešení přišel později Z68 Express. Intel mohl konečně zahodit nepraktický čipset bez ladění grafiky a navždy už budou všechny čipsety podporovat integrované jádro a umožňovat vyvést obraz z něj ven. Tento čipset byl spojením funkcí P67 a H67 Express, kdy jste mohli taktovat dle libosti procesor i grafiku v procesoru. Lákadlo v podobě technologií Intel Smart Response a LucidLogix Virtu také mnoho nezabralo, na nový čipset to bylo málo. Podobný osud měl čekat i Z77 Express, ten se ale kupodivu celkem uchytil a byl relativně dost úspěšný. Podívejme se na rozdíly mezi Z77 a Z87 Express, pokud tedy pomineme rozdílné patice procesoru:

První novinka je I/O Port flexibility což umožní zákazníkovi zvolit který port bude USB 3.0 a který USB 2.0. Je možné řídit ručně směrování na který port pošlete USB podporu a verzi. Čtveřice původních USB 3.0 portů se rozrostla na šest. Všechny porty nyní splňují specifikaci pro xHCI rozhraní. PCIe linky z PCH čipu jsou stále pouze PCIe2.0. Upgradu se dočkaly také SATA porty, všechny jsou nyní standardu SATA 6Gb/s. Na žádné desce už nenajdeme PCI konektor. Poslední novinka je rychlejší čtení z SPI (BIOS) čipu. Starší čipset umožňuje čtení maximálně 25 MB/s s novým standardem lze dosáhnout až 50 MB/s. To je ale zřejmě vše, co se týká rozdílů.

Čipset Z87 Express

Jak už tedy víme, nový čipset moc nový není a kromě pár drobností nepřináší nic podstatného navíc. PCIe rozhraní je v procesoru, tedy je stejné jako u Ivy a Sandy Bridge. Šestnáct linek je ale standardu PCIe 3.0, jak je možné je rozdělit ukazuje obrázek. Důležitá změna je ve výstupech na monitory, dříve byly výstupy realizované z PCH čipu přes externí převodníky na zadní panel desky. To nyní není nutné, výstupy se připojují přímo k procesoru a přes integrovaný převodník v něm k portům na zadním panelu. Paměti DDR3 jsou stále jen 1600 MHz. Vše další ohledně USB a SATA portů jsem již popsal.

Čipsety

Na závěr této kapitoly se ještě podívejme na všechny čipsety řady "8". Celkem je jich šest. Do desktopu, pro domácí hráče a uživatele míří ale jen dva, Z87 a H87 Express. Další míří spíše do kanceláří a průmyslového využití.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning