PCTuning Článek

Intel Core i7-4770K – čtyřjádrový Haswell do desktopu

z-obermaier
Z. Obermaier
1. 6. 2013 12:00 64 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Haswell přichází na scénu 2. Haswell ve slajdech 3. Čipset Z87 Express 4. Novinky v architektuře Haswell 5. Intel Core i7-4770K 6. Testovací systém 7. Syntetické testy – paměti 8. Syntetické testy – výpočetní operace 9. Praktické testy I. – komprese, multimédia 10. Praktické testy II. ˜– PS, Excel, šifrování, JS
11. Praktické testy III. – 3D rendering + Multitask 12. Systémový test – PC Mark 7 13. Herní testy – hry, Dos Box, PhysX 14. Spotřeba a teploty 15. Shrnutí výkonu 16. Přetaktování, teorie 17. Přetaktování, praxe 18. Přetaktování Ivy Bridge versus Haswell 19. Srovnání architektur na 4,2 GHz 20. Zhodnocení a závěr

Ivy Bridge je na trhu déle než rok, nyní dochází k jeho výměně za modernější architekturu Haswell. Nabídne vyšší procesorový i herní výkon, mnohdy nižší spotřebu, lepší taktování a spoustu dalších novinek. Dnes se podíváme na nejvýkonnější čip do desktopu. Přichází evoluce, revoluce, nebo propadák?

Reklama
Reklama

Tato kapitola je možná jedna z nejdůležitějších pro nadšence a taktovače, pro mnohé z vás bude měřítkem při rozhodování zdali upgradovat či nikoliv. Mnohokrát jsem v dávné recenzi, že taktování Ivy Bridge je horší než Sandy Bridge. Během roku se to také potvrdilo, majitelé Ivy Bridge vědí své. Podívejme se, jak si vede v přímém srovnání Sandy a Ivy Bridge proti Haswell.

Výsledky Ivy Bridge a Haswell jsou hodně podobné, ne li téměř totožné. Vezměme třeba takt 4,3 GHz. Sandy Bridge potřeboval pro tuto frekvenci 1,25V, Ivy Bridge stačilo 1,15V a Haswell se spokojí s 1,1V. Jistý posun je vidět. Teplota Sandy Bridge byla 51 stupňů, Ivy Bridge měl 58 stupňů a Haswell má 61 stupňů. Spotřeba Sandy Bridge byla 140W, Ivy Bridge si řekl o 147W a Haswell o 123W. Zde je vidět úspornost Haswell. Výkon patří také Haswellu, má skóre 9,3 kdy Ivy Bridge dosáhl 8,75 a Sandy Bridge jen 8,45 bodů. Podívejme se ale dále, na frekvenci 4,5 GHz. Haswell potřebuje napětí 1,2V, Sandy Bridge 1,29V a Ivy Bridge 1,25V. Spotřeba Haswellu je 142W, Ivy Bridge si řekne o 168W a Sandy Bridge o 150W. V obou dvou veličinách Haswell vítězí. Na řadu přichází teploty, Haswell se zahřál na 70 stupňů, Ivy Bridge na 61 stupňů a Sandy Bridge na 54 stupňů. Zde Haswell jasně prohrává, je nejžhavějším čipem. Vítězí ale opět ve výkonu, na této frekvenci je ze všech nejvýkonnější. Problém je v tom, že tohle je pro Haswell konečná, díky teplotám už se dál na vzduchu nedá rozumně dostat. Takže, Ivy Bridge a Sandy Bridge ještě mohou o kousek v taktování pokračovat, Haswell to pomalu musí vzdát. Haswell tedy končí někde kolem taktu 4,5 GHz když za stejných podmínek Ivy Bridge může jet až někam kolem 4,7 GHz a Sandy Bridge až k 4,9 GHz. I když napětí, spotřeba a výkon je lepší než Ivy Bridge, vysoké teploty z Haswell dělají o kus horšího "taktovače" než je Ivy Bridge.

POZOR! Zde záleží na použitém chladiči, revizi čipu a dalších okolnostech. Já vycházel z mých testovacích čipů, realita těch vašich může být jiná. Myslím ale, že se od té mojí mnoho lišit nebude. V lepším případě bude výsledek stejný s Ivy Bridge, lepší určitě ne. To by už muselo jít o luxusní, vzácný kousek křemíku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning