PCTuning Článek

Intel Core i7-4770K – čtyřjádrový Haswell do desktopu

z-obermaier
Z. Obermaier
1. 6. 2013 12:00 64 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Haswell přichází na scénu 2. Haswell ve slajdech 3. Čipset Z87 Express 4. Novinky v architektuře Haswell 5. Intel Core i7-4770K 6. Testovací systém 7. Syntetické testy – paměti 8. Syntetické testy – výpočetní operace 9. Praktické testy I. – komprese, multimédia 10. Praktické testy II. ˜– PS, Excel, šifrování, JS
11. Praktické testy III. – 3D rendering + Multitask 12. Systémový test – PC Mark 7 13. Herní testy – hry, Dos Box, PhysX 14. Spotřeba a teploty 15. Shrnutí výkonu 16. Přetaktování, teorie 17. Přetaktování, praxe 18. Přetaktování Ivy Bridge versus Haswell 19. Srovnání architektur na 4,2 GHz 20. Zhodnocení a závěr

Ivy Bridge je na trhu déle než rok, nyní dochází k jeho výměně za modernější architekturu Haswell. Nabídne vyšší procesorový i herní výkon, mnohdy nižší spotřebu, lepší taktování a spoustu dalších novinek. Dnes se podíváme na nejvýkonnější čip do desktopu. Přichází evoluce, revoluce, nebo propadák?

Reklama
Reklama

Vlastnosti a přetaktování

Pokud jste pozorně četli a zhlédli všechny aspekty výkonu a vlastnosti nového čipu, bude vám závěr jasný. Začněme spotřebou a teplotami, spotřeba v klidu a při běžném používání je vůči Ivy Bridge (Core i7-3770K) nižší, což se pozitivně podepíše na dlouhodobé spotřebě počítače. V zátěži je pak spotřeba průměrně stejná, někde nižší a někde naopak o kousek vyšší. V mém měření byl ale Core i7-4770K o pár wattů úspornější než před rokem změřený Core i7-3770K. Zde tedy Haswell uspěl na jedničku, je celkově úspornější – v klidu je počítač častěji než v plné zátěži, takže bude dlouhodobá spotřeba měřitelně nižší. S teplotami to tak jednoznačné není, v klidu jsou teploty Ivy Bridge a Haswell skoro stejné, rozdíl je v řádu jednotek stupňů. V zátěži na základních napětích je tomu víceméně také tak. Po přetaktování jsou ale teploty Haswell znatelně vyšší než u Ivy Bridge (už ten měl hodně vysoké teploty), což negativně ovlivňuje možnosti taktování.

To je obecně hodně podobné Ivy Bridge, v praxi je ale nakonec o kousek horší právě kvůli vysokým teplotám čipu. Rozumná hranice dosažitelná s běžným vzduchovým chladičem je kolem 4,5 GHz a napětí 1,2 V. Vše nad tuto hranici již vyžaduje minimálně vodní chlazení. I když je celá platforma k taktování vybavena perfektně, možnosti procesoru dojem kazí, je to trochu  zklamání. Už Ivy Bridge bylo vůči Sandy Bridge v taktování slabší, a to se s Haswell ještě prohlubuje, možnosti běžného přetaktování se opět posunuly o kousek směrem dolů. Uvidíme ale časem, až se Intelu povede trochu poladit výrobní technologii.

Výkon

Zde je také situace jasná. Architektura Haswell přinesla několik vylepšení jádra, což se pozitivně podepsalo na výkonu. Jelikož jsou ale pracovní frekvence stejné s předchozí generací čipu, nestoupl průměrný výkon nijak výrazně. Obecně ho lze shrnout jako 5 procent v průměru nad Core i7-3770K. V některých aplikacích to bylo více, jinde méně. I tak jde o zajímavý posun, výkon stoupl, a to nikdo Haswellu nemůže upřít. Mnohem zajímavější bude nárůst výkonu v mobilní sféře, jak procesorového, tak i herního. Tam se Haswell uplatní a mne už teď mrzí, že jsem s koupí notebooku na Haswell nepočkal a koupil před pár týdny nový stroj s Ivy Bridge.

Subjektivní názor

Můj závěr bude takové déjá-vu s hodnocením Ivy Bridge vloni. Ovšem tentokrát jsem výsledky už čekal. Pokud se mě zeptáte, co vlastně Haswell přináší do desktopu nového, tak vám musím říci, že v podstatě nic zásadního. Nabízí o 5 procent vyšší výkon než Core i7-3770K a stejnou spotřebu. To vše ale za vyšší cenu o několik stokorun, s vyššími teplotami a horším přetaktováním. Navíc musíte zainvestovat několik tisíc do nové základní desky. Pokud tedy sečtu všechny plusy a mínusy, nevychází to pro Core i7-4770K nijak zvlášť dobře. Řeknu to otevřeně, jsem podruhé v řadě zklamán.

Pokud by Intel nechal alespoň stejnou patici a upgrade by znamenal pouze koupi procesoru, upgrade by byl podstatně jednodušší. Takhle půjde Haswell převážně do nových počítačů, upgrade starého systému je kvůli výměně základní desky dosti nákladná záležitost. Potřebovali bychom AMD, aby Intelu trochu zatopilo, a musel tak trochu sešlápnout plyn a vybřednul z nudné procesorové hegemonie posledních let. Také kroutím hlavou nad jednou věcí, proč zde máme možnost taktovat přes BCLK strapy u odemčených procesorů a u zamčených, kde to dává smysl, to není?! Tohle je snad úplný výsměch zákazníkům do tváře. Tak snad nás potěší alespoň 22nm Ivy Bridge-E, i když spíše tomu nevěřím, poté co jsem viděl 22nm čipy Ivy Bridge a Haswell. 

Testovací kit zapůjčil Intel CZ

 
Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning