PCTuning Článek

Intel Core i7-4770K – čtyřjádrový Haswell do desktopu

z-obermaier
Z. Obermaier
1. 6. 2013 12:00 64 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Haswell přichází na scénu 2. Haswell ve slajdech 3. Čipset Z87 Express 4. Novinky v architektuře Haswell 5. Intel Core i7-4770K 6. Testovací systém 7. Syntetické testy – paměti 8. Syntetické testy – výpočetní operace 9. Praktické testy I. – komprese, multimédia 10. Praktické testy II. ˜– PS, Excel, šifrování, JS
11. Praktické testy III. – 3D rendering + Multitask 12. Systémový test – PC Mark 7 13. Herní testy – hry, Dos Box, PhysX 14. Spotřeba a teploty 15. Shrnutí výkonu 16. Přetaktování, teorie 17. Přetaktování, praxe 18. Přetaktování Ivy Bridge versus Haswell 19. Srovnání architektur na 4,2 GHz 20. Zhodnocení a závěr

Ivy Bridge je na trhu déle než rok, nyní dochází k jeho výměně za modernější architekturu Haswell. Nabídne vyšší procesorový i herní výkon, mnohdy nižší spotřebu, lepší taktování a spoustu dalších novinek. Dnes se podíváme na nejvýkonnější čip do desktopu. Přichází evoluce, revoluce, nebo propadák?

Reklama
Reklama

Procesory k nám do redakce dorazily v před-prodejních verzích jaké Intel vždy posílá do recenzí. Jde o finální revizi 3 (C0), stejné procesory najdete poté v obchodech. Spíše budou ale lepší než ty naše testovací, což se už mnohokrát potvrdilo.

Krabička je pouze ilustrační, jistě budete souhlasit, že její grafické zpracování je dosti netradiční. Balení uvnitř je shodné s jakýmkoliv posledním Core i7 včetně chladiče uvnitř. Zde se nic nezměnilo. Štítek z originálního balení nám říká několik zajímavostí. Sspec kód Core i7-4770K je SR147.

Náš procesor je ze série QEH6 a jde o finální revizi C0, kterou Intel posílá novinářům k testu. Obecně jde o celkem starou šarži čipů. Ve všech zahraničních (i českých) recenzích by měly takhle označené procesory. Jde o stepping 3.

Screen z programu CPUz nám jen potvrdí co už víme. I když ne tak docela. Základní frekvence procesoru je 3,5 GHz. To ale platí pouze v případě, že je vypnutý Turbo Boost. Pokud je Turbo aktivní, bude procesor v plné zátěži vždy pracovat na frekvenci 3,7 GHz z obrázku. Více se tomu budeme věnovat v samostatné kapitole. Během několika dnů testování jsem nižší frekvenci než 3,7 GHz na procesoru nezahlédl. Nechápu proč není oficiální frekvence vyšší, třeba 3,7 GHz. Všimněte si také napětí. Při taktu 3,7 GHz je napětí 1,079V (nižší proti Core i7-3770K - 1,156V). Dole se ještě podívejte na detail pamětí cache.

Další obrázek ukazuje nejvyšší násobič Turbo Boost 2.0. Frekvence jednoho/dvojice zatížených jader je 3,9 GHz při napětí 1,137V. Opět jde o nižší napětí než u Core i7-3770K. Na druhém obrázku si všimněte frekvence "uncore" části. Nevztahuje se na ní Turbo a má tedy stejný takt jako CPU část bez Turba - 3,5 GHz.

Nesmíme zapomenout na úsporné režimy. Procesor Core i7-4770K má danou nejnižší hodnotu pevně - násobič 8x. Sandy Bridge-E mají nejnižší násobič 12x, Ivy Bridge do LGA 1155 mají násobič 16x. Při frekvenci 800 MHz pracuje s napětím 0,714V což je znatelně nižší hodnota než u Ivy Bridge procesorů, ty pracují všechny s napětí 0,8-1,0V.

Specifikace procesorů

Parametry procesoru jsem zmínil několikrát, a naše tabulka je tu jen pro úplnost. Podívejme se ale na ceny. V době psaní recenze jsem českou cenu jednom odhadl, pravděpodobně se ale mnoho lišit od reality nebude. U Core i7-4770K je to jasné, ten nahradí v cenících Core i7-3770K s cenovkou kolem 7950 Kč s DPH. Osobně tipuji uváděcí cenu kolem 8200 Kč s DPH. Ceny by měly být nakonec stejné jako u současných čipů, krapet na novince budou sice chtít vydělat obchodníci ale časem se to srovná. Zde si neodpustím jednu poznámku, po několika měsících jsem updatoval ceny v tabulce a nestačil se divit. Všechny procesory Intelu o několik stokorun zdražily, všechny čipy AMD šly naopak o pár set korun dolů. Kde není konkurence, není cenová válka a žádné slevy.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning