PCTuning Článek

Intel Core i7-4770K – čtyřjádrový Haswell do desktopu

z-obermaier
Z. Obermaier
1. 6. 2013 12:00 64 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Haswell přichází na scénu 2. Haswell ve slajdech 3. Čipset Z87 Express 4. Novinky v architektuře Haswell 5. Intel Core i7-4770K 6. Testovací systém 7. Syntetické testy – paměti 8. Syntetické testy – výpočetní operace 9. Praktické testy I. – komprese, multimédia 10. Praktické testy II. ˜– PS, Excel, šifrování, JS
11. Praktické testy III. – 3D rendering + Multitask 12. Systémový test – PC Mark 7 13. Herní testy – hry, Dos Box, PhysX 14. Spotřeba a teploty 15. Shrnutí výkonu 16. Přetaktování, teorie 17. Přetaktování, praxe 18. Přetaktování Ivy Bridge versus Haswell 19. Srovnání architektur na 4,2 GHz 20. Zhodnocení a závěr

Ivy Bridge je na trhu déle než rok, nyní dochází k jeho výměně za modernější architekturu Haswell. Nabídne vyšší procesorový i herní výkon, mnohdy nižší spotřebu, lepší taktování a spoustu dalších novinek. Dnes se podíváme na nejvýkonnější čip do desktopu. Přichází evoluce, revoluce, nebo propadák?

Reklama
Reklama

Měření spotřeby je stěžejním momentem recenze procesorů. K měření používám zásuvkový Wattmetr s přesností na několik procent, pro naše účely však dostatečné. Klidový odběr naší sestavy měřím po několik minutách ustálení počítače, v BIOSu nastavuji všechny úsporné funkce na Auto nebo Enabled. Zátěž pak měřím v programu Cinebench R11.5, kdy zaznamenávám nejvyšší odběr během celého testu. Zpravidla se to týká několika úvodních vteřin, kdy je spotřeba nejvyšší a postupně s menší zátěží CPU klesá a ustálí se.

I když má Haswell nastaveno TDP vyšší než Ivy Bridge, není rozdíl v reálném příkonu moc velký. Vyšší TDP je zde hlavně kvůli výkonnější grafice a integraci iVR obvodu do čipu. Také přibyla logika pro digitální výstupy. V klidu jsem naměřil spotřebu o 12W nižší než u Core i7-3770K což je celkem znatelný rozdíl. Zde Haswell vyhrává na celé čáře, hlavně v noteboocích tahle architektura sklidí velké ovace. Jak jsem řekl, TDP Haswell je 84W a Ivy Bridge 77W. Já ale v zátěži naměřil s Core i7-4770K lepší výsledek než před rokem s Core i7-3770K. Spotřeba je o 2W nižší, tedy můžeme říci, že stejná. Možná je to tím, že jsem v BIOSu zcela vypnul integrované jádro grafiky. Z mého pohledu a měření je tedy spotřeba Ivy Bridge a Haswell v zátěži shodná.

Teplotu procesorů mám také změřenou, ovšem není zcela srovnatelná napříč modely. Používám na všechny platformy jiné chladiče a srovnávat pak výsledky nemá smysl, tedy budu asi vždy srovnávat jen napříč procesory změřenými s tím konkrétním chladičem, tedy AMD procesory s AMD procesory a tak podobně s dalšími. K testu jsem použil chladič Noctua U12.

Teploty

Teplota v klidu je kolem 33C

Vzduchový chladič Noctua U12 v zátěži (OCCT) - (53C)

Vzduchový chladič Noctua U12 s vypnutými ventilátory po pěti minutách zátěže - (78C)

Teploty jsou téměř shodné s měřením Ivy Bridge čipu Core i7-3770K. Stejný výrobní postup, stejná pasta, stejný rozvaděč tepla nám ale dával už předem najevo, že to tak bude. Haswell krapet těží z faktu, že má o kousek nižší pracovní napětí a úsporné funkce. Je tedy v klidu o pár stupňů chladnější, rozdíl je ale zanedbatelný. V zátěži je to naopak, Ivy Bridge byl o pár stupňů chladnější. Na posledním obrázku jsem nechal běžet OCCT při vypnutých ventilátorech, chtěl jsem ověřit přenos tepla do chladiče a možnost provozu Haswell při pasivním chlazení. Během pěti minut ale teploty dosáhly 78 stupňů a dále stoupaly. Takto se nejvyšší desktopový Haswell provozovat nedá. Procesor dost topí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning