Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu
Článek Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22. 10. 2018 03:00 185

Seznam kapitol

1. Coffee Lake Refresh, konečně osm jader 2. Představení Asus Maximus XI Formula 3. BIOS desky a Ai OC (automatické taktování) 4. Takty Intel Core i7-9700K 5. Testovací sestava a specifikace CPU 6. Měření aplikačního výkonu
7. Měření herního výkonu 8. Spotřeba a teploty 9. Přetaktování Core i7-9700K 10. Přetaktování pamětí 11. Hodnocení a závěr

Dnes otestujeme levnější čip z deváté generace procesorů Core. Coffee Lake s osmi jádry bez Hyper Threadingu má díky pájenému IHS s významně nižší teploty. Přetaktujeme jej až na 5,2 GHz na desce Asus Maximus XI Formula, na níž se také podíváme blíže. Core i7-9700K je ideální herní procesor, škoda jen té ceny.

Reklama
Reklama

Představení Asus Maximus XI Formula

Deska k nám dorazila v kompletním prodejním balení, v jakém se prodává pár dní v obchodech. Cena by měla být nepříliš sympatických 11 600 Kč plus mínus nějakou korunu nahoru a dolů. Cena není překvapením, jelikož stejně stál i předchozí model s čipsetem Z370. V této třídě se prostě pohybujeme nad deseti tisíci korun.

Deska se drží barevného schématu R. O. G., které Asus v poslední době používá – je celá černá s různým podsvícením a displeji. Konkrétně tato má uprostřed OLED displej a několik ploch podsvícených pomocí RGB LED.

Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Krabice se drží tradičního schématu R.O.G. s osvětlením Aura. Na černé krabici je logo a popis nejdůležitějších vlastností desky. Ve stejném balení dnes koupíte i nejvyšší grafiky série R.O.G.

Obsah balení je exkluzivní. na obrázku vidíme můstek SLi, dvě antény Wi-Fi, řadu kabelů SATA, prodlužovací kabel RGB, kabel pro LED šňůry, teplotní čidlo, redukci z USB 3.1 na USB 2.0, manuály, DVD s drivery, nálepky a další drobnosti.

Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Rozložení komponent je tradiční, vše je samozřejmě podřízeno formátu desky. Je vidět, že výrobce víceméně přepoužil design desek několika minulých generací. Pokud jsou na desce nějaké změny, tak já je neobjevil. Deska je stejně povedená jak vzhledově, tak rozmístěním slotů jako předchozí model (Z370). Umístění všech důležitých komponent je obvyklé a praktické, porty jsou u okraje desky. Pozor si dejte jen na vysoké chladiče highendových pamětí.

Zajímavostí je použití kvalitního vodního bloku EK na VRM a netradiční tlačítka a porty. Deska má speciální USB port 3.1. Dva M.2 sloty jsou pod krytem. Ten také stojí za pozornost, zakrývá v podstatě celou dolní část desky. I oblast zadního panelu je zakrytá. Co všechno na desce svítí je vidět na obrázku. Deska nese tři dlouhé PCIe x16 sloty a jeden PCIe x1. Dva prostřední jsou připojené k CPU. Šest SATA portů a dvě síťové karty. Jedna je běžná Intel, druhá 10G od Aquantia. Počet USB portů je devatenáct, což je víc než dostatek. K dispozici jsou WiFi i Bluetooth.

Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Deska je připravena pro všechny procesory osmé a deváté generace s paticí LGA 1151. Já jsem dnes použil Core i7–9700K, který je též už podporovaný. Osadit lze čtyři moduly DDR4 od frekvence 2133 MHz až do 4266+ MHz. Maximální kapacita s běžnými moduly je 64 GB, se speciálními dvojnásobná. Deska umožňuje nastavit děličky pamětí dle specifikace Intelu a osazeného procesoru. Na vyšší frekvence, než je nejvyšší násobič, je nutné se dopracovat přetaktováním.

Na desce je síťová karta z kontroléru Intel I219V a 10G Aquantia. Wi-Fi a BT modul je samozřejmostí. Portů SATA je také dostatek, z jižního můstku je vyvedeno šest portů. Deska je vybavená devatenácti porty USB (4× USB 2.0 + 15× USB 3.1). Dále na desce najdeme dvakrát konektor M.2 pro externí SSD disk. Zvuková výbava je standardní z čipu S1220.

Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Zadní panel desky je vybaven extrémně. Osazení je následující – zleva: tlačítka vymazání a upgrade BIOSu, 6x USB, HDMI, LAN Intel, 3x USB 3.1, 1x USB 3.1 typ C, LAN 10G, 2x WiFi anténa, Audio konektory včetně optického SPDIF.

Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Na dolní straně desky je řada důležitých konektorů. Zleva jsou dva RGB konektory, tlačítko RETRY, několik připojení pro ventilátory a vodní pumpu, USB porty a přepínač funkce MemOK. Zcela napravo je připojení počítačové skříně a konektor ROG panelu. Bílé piny u SATA portů měří pomocí připojených čidel průtok vody okruhem.

Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Většina zajímavých čipů a věcí je pod krytem, vidět je jen málo. Kolem pamětí je přístupný USB port, napájení a dvě tlačítka netradičního tvaru s podsvícením. Jsou to RESET a POWER. Vedle nich je displej a několik konektorů ventilátorů. Také zde najdeme RGB port.

Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Prostor kolem CPU je zajímavý hlavně EK vodním blokem na VRM. Ten je konstrukčně kvalitně proveden, zde není žádné riziko při používání. Ve spodní části je konektor pro připojení AIO vodní pumpy. Napájení je deseti fázové, stejné jako u předchozích generací desek s čipsetem řady 300.

Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning