Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu
Článek Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22. 10. 2018 03:00 185

Seznam kapitol

1. Coffee Lake Refresh, konečně osm jader 2. Představení Asus Maximus XI Formula 3. BIOS desky a Ai OC (automatické taktování) 4. Takty Intel Core i7-9700K 5. Testovací sestava a specifikace CPU 6. Měření aplikačního výkonu
7. Měření herního výkonu 8. Spotřeba a teploty 9. Přetaktování Core i7-9700K 10. Přetaktování pamětí 11. Hodnocení a závěr

Dnes otestujeme levnější čip z deváté generace procesorů Core. Coffee Lake s osmi jádry bez Hyper Threadingu má díky pájenému IHS s významně nižší teploty. Přetaktujeme jej až na 5,2 GHz na desce Asus Maximus XI Formula, na níž se také podíváme blíže. Core i7-9700K je ideální herní procesor, škoda jen té ceny.

Reklama
Reklama

Spotřeba a teploty

Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Měření spotřeby je stěžejním momentem recenze procesorů. K měření používám zásuvkový Wattmetr s přesností na několik procent, pro naše účely však dostatečné. Klidový odběr naší sestavy měřím po několik minutách ustálení počítače, v BIOSu nastavuji všechny úsporné funkce na Auto nebo Enabled. Zátěž pak měřím v programu Prime95, kdy zaznamenávám nejvyšší odběr během celého testu.

POZOR! Spotřeba nových procesorů Coffee Lake Refresh je krapet diskutabilní. Nejprve si řekněme co je TDP. Řešilo se to milionkrát, jen krátké zopakování. AMD definuje TDP jako maximální spotřebu procesoru v běžných aplikacích. Intel ale definuje TDP jinak. Jde o výkon chlazení, které je potřebné k udržení teploty procesoru pod TcaseMax nebo na základním taktu.

Hodnota TDP u Intelu neukazuje na maximální spotřebu procesoru, ta může být mnohonásobně vyšší! To ale platí i u AMD, ty to mají podobně. Už několik generací nazpět existuje u procesorů Core několik (čtyři) stavů, stejně jako u GPU. První stav (PL1) je základní 95 W. Pokud osadíte chladič s tímto výkonem, váš CPU nikdy nepřesáhne tento limit a pojede bez Turba, na základním taktu. U čtyřjader (před Coffee Lake) se to nikdy neřešilo, ta se vešla (nebo jen mírně přesahovala) do základního TDP i s turbem. Řešit se to začalo se šestijádry a teď to vyplavalo na povrch ještě důrazněji s osmijádry. Druhý stav (PL2) je hodnota, která definuje krátkodobou spotřebu Turba. Tato doporučená hodnota rovná se 1,27 x TDP = 120 W. Doba, kdy může procesor setrvat v tomto stavu se dá definovat v BIOSu. Sem by se měl vejít procesor se svým Turbem i vyšším napětím. Osmijádro s vysokými takty se ale nevejde.

Zde se Anandtech ve svém popisu mýlí. Tato hodnota (PL2) není nastavená u Coffee Lake Refresh na 210 W. Jsou totiž ještě další dva limity, které si může nastavit výrobce desky. PL2 nastavuje výrobce desky dle svého uvážení, tedy často vyšší než doporučuje Intel. V BIOSu je ale ještě nastaven limit PL4, který vymezuje absolutní bezpečnou spotřebu čipu. Pokud ji výrobce desky nastaví na 250 W, bude procesor brát 250 W. Pokud tedy naměřil Anandtech 210 W, je to hodnota kterou zadal do BIOSu jeho výrobce desky, nikoliv obecná vlastnost nových osmijader. Na mé desce Asus nastavil dlouhodobý limit na 160 W pro Core i7-9700K a 240 W pro krátkodobé Turbo (PL4).

Pokud vše na své desce nechám na "Auto" tedy dle specifikací Intelu, je spotřeba ve všech zátěžových aplikacích do 160 W. Výjimka je Prime95, při kterém na pár vteřin (je to definováno v datasheetu Intelu) vyskočí spotřeba na limit PL4, to je cca 240 W, po chvilce ale spadne takt i spotřeba na 145 W. Pouze v Prime95 se procesor takto chová. Ve všech jiných aplikacích, včetně AVX drží takty i spotřebu. Očividně Intel zavedl nějakou úspornou funkci, stejně jako u grafik a podobných "Power Virus" aplikací. Pokud ale v BIOSu nastavím hodnoty spotřeby ručně, drží na spotřebě 240 W v Prime95 takt i spotřeba jako skála. To ale není defaultní nastavení BIOSu. V reálu jsou měření tato:

Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

V klidu byl příkon počítače 42 W. Zátěž jsem měřil v několika aplikacích, protože nové procesory mají celkem variabilní spotřebu dle aplikace. I když mají obecně procesory stejné TDP, záleží na konkrétním napětí vašeho procesoru. Respektive na základní desce a jak jí nastavil její výrobce. Základní deska Asus nastavila správně dle zátěže napětí 1,1–1,2 V, což odpovídá očekávání. Pečlivě jsem při měření spotřeby sledoval frekvence procesoru jestli se nesnižují, držely pevně na svých hodnotách. Výkon je tedy maximální. V aplikacích, kromě Prime95 je spotřeba Core i7-9700K jen o 15 Wattů vyšší než má Core i7-8700K.

Teploty

V maximální zátěži OCCT se vyšplhala na solidních 58 stupňů
V maximální zátěži OCCT se vyšplhala na solidních 58 stupňů

Teplota s napětím 1,3V je výrazně vyšší - 76 stupňů
Teplota s napětím 1,3V je výrazně vyšší - 76 stupňů

Teplota v klidu je solidní, v podstatě stejná jako u většiny současných procesorů. Pohybuje se někde mezi 40–45 stupni. V zátěži je ale situace také dobrá. Teplota s testovacím AIO chladičem byla v plné zátěži do 58 °C. Jádra měla nejvyšší teplotu do 60 °C. Po celý zátěžový test se napětí pohybovalo kolem 1,17 V. Teploty jsou skvělé. Core i7-8086K se zahřál se stejným chladičem na 65 ° C a jádra ž na 80 ° C. Pájený IHS znamená snížení teplot o 20 ° C a to je solidní, nabízí to rezervu pro taktování. Na druhém průběhu je zaznamenaná modelová situace, kdy bude napětí 1,3 V a s tím spojené teploty.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning