Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu
Článek Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22. 10. 2018 03:00 185

Seznam kapitol

1. Coffee Lake Refresh, konečně osm jader 2. Představení Asus Maximus XI Formula 3. BIOS desky a Ai OC (automatické taktování) 4. Takty Intel Core i7-9700K 5. Testovací sestava a specifikace CPU 6. Měření aplikačního výkonu
7. Měření herního výkonu 8. Spotřeba a teploty 9. Přetaktování Core i7-9700K 10. Přetaktování pamětí 11. Hodnocení a závěr

Dnes otestujeme levnější čip z deváté generace procesorů Core. Coffee Lake s osmi jádry bez Hyper Threadingu má díky pájenému IHS s významně nižší teploty. Přetaktujeme jej až na 5,2 GHz na desce Asus Maximus XI Formula, na níž se také podíváme blíže. Core i7-9700K je ideální herní procesor, škoda jen té ceny.

Reklama
Reklama

BIOS desky a Ai OC (automatické taktování)

BIOS desky Asus je dá se říct už klasický. Možnosti jsou široké, nastavení extrémní. Voleb je tolik, že u tří čtvrtin vůbec nebudete tušit, co dělají. Nová platforma má i několik nových voleb, pro běžné taktování ale nejsou důležité. Nejprve se podívejte na běžné screeny z BIOSu. Poté se zaměřím na jednu zajímavou novinku.

Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Intel Core i7-9700K a Asus Maximus XI Formula v testu

Nová funkce se jmenuje Ai Overclocking. Volně přeloženo "Taktování umělou inteligencí". Jde opravdu o jakéhosi robota na taktování, nebo automatický OC systém. Pokud chcete tento způsob vyzkoušet, stiskněte v BIOSu klávesu F11 a objeví se následující návod. V něm dole potvrďte tlačítko Enable Ai.

První co si všimnete, nebo také hned ne, je informace o kvalitě vašeho procesoru. Ta se skrývá v dolním pravém rohu obrazovky BIOSu. Můj procesor dopadl tak, jak vidíte na obrázku. Taktovací robot odhadl procesor na takt 5 GHz bez AVX i s AVX. Cache zůstane nepřetaktovaná na 4,3 GHz. Také je vidět napětí, které k tomuto taktu automatika doporučuje (1,3 V). Podívejme se, zdali to funguje.

Celá tato automatika pracuje na principu účinnosti vašeho chladiče a nějaké databáze výsledků OC procesorů. Asus má v BIOSu řadu odzkoušených profilů frekvencí a napětí, které na váš CPU zkusí. To není nové, to už jsme tu měli. Ai prvek je nový v tom, že Asus tyto profily upraví dle vašeho chlazení, které si nejprve vyzkouší. Postup je následující: Ve volbě CPU Core Ratio zvolíte režim Ai Optimized. Restartujete počítač a ve Windows pustíte třeba Prime 95, Cinebench nebo něco náročného, kde chcete mít stabilitu. V tuto chvíli je totiž Ai v režimu „učení“ a monitoruje váš chladicí systém.

Obrazovka chladícího systému a jeho tréninku je tato. Pokud v menu Cooler Efficiency Customize necháte Keep Training, bude se takt vašeho procesoru stále monitorovat společně s teplotou a dle podmínek měnit. V případě, že chcete tuto funkci ukončit a tak zafixovat aktuální frekvenci, zvolíte End Training.

Řekněme si, jak to funguje v praxi. Nastavil jsem Enable Ai a nic dalšího nenastavoval. Dole jsem měl „Prediction“ takt 4,9 GHz a napětí 1,26 V. Restartoval jsem počítač a ve Windows spustil plnou zátěž CPU. Frekvence všech jader byla opravdu 4,9 GHz s napětím 1,2 V. Poté jsem opět stroj restartoval a šel do BIOSu. Jedno kolo tréninku proběhlo a moje „Prediction“ se změnila na 5 GHz a 1,3 V. Opět jsem najel do Windows a spustil zátěž, frekvence byla 5 GHz s napětím 1,27 V.

Ještě několikrát jsem tento postup opakoval aby se Ai naučila můj chladič. Nakonec jsem se ale dál nedostal. 5 GHz bylo maximum přetaktované robotem. Pak už stačí jen zvolit volbu End Training. Tím se přeruší režim učení a vám zůstane přetaktovaných 5 GHz. Uvidíme později u taktování, zdali měl robot pravdu, nebo se dostanu dál manuálně.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning