Intel SSD 670p 2 TB: Třetí generace QLC v testu | Kapitola 4
Seznam kapitol
První disky s QLC NAND byly tragické, žalostný zápis i čtení, slabší výdrž. Třetí generace disku QLC od Intelu je ale úplně jinde, super výkon má ve čtení i zápisu, včetně malých souborů. Disků s QLC už se nemusíte bát, ty poslední jsou opravdu dobré.
Testy malých souborů rozděluji na jednoduché, s dávkováním jednotlivých datových souborů postupně (Queue Depth 1 = QD1), a testy s frontou požadavků, tedy s dávkováním datových souborů najednou (Queue Depth 2 a více). V mnoha benchmarcích také testuji, jak si umí SSD poradit s různou úrovní komprimovatelnosti dat. Pro začátek se podívejme na výkon u nejmenších souborů.
Pro test rychlosti přenosu nejmenších souborů používám AS SSD Benchmark, kde vycházím z propočtu dosažených IOPS v testu 512B. Výsledek stačí vydělit číslem 2048, tedy počtem 512B souborů v megabajtu. Rychlost přenosu dat u takto malých souborů je po přepočtu rovna přístupové době SSD. Čím vyšší rychlost, tím rychlejší přístupová doba. Pokud se výrobci chlubí přístupovými dobami, používají nejčastěji hodnoty právě z toho programu.
Důležitost testu 512 bajtových souborů: výkon disků u takto malých souborů je poměrně důležitý, měří se na nich nejrychlejší přístupová doba. Pokud vidíme ve specifikacích informaci o přístupové době k datům, bere se přístup právě přes takto malé soubory. Jedná se spíše o testy svižnosti SSD a každý testovací nástroj bohužel měří jiným způsobem. Rozdíly jsou také v tom, jak zaplněné je SSD. To je však už otázka dalších funkcí, hardwaru (řadiče a cache) a firmwaru.
AS SSD měří výsledky s nekomprimovatelnými soubory a ukazuje průměrné hodnoty z několika měření. Naopak v CrystalDiskMarku se ukazují nejvyšší hodnoty z několika měření a data beru z testu maximálně komprimovatelných dat. A nakonec test Anvil Pro ukazuje průměr mezi oběma měřeními, protože výsledky beru z testu 46% (Applications), který testuje data s 46procentní nekomprimovatelností.
Důležitost testů 4kB souborů: testy rychlosti přenosu 4kB souborů nás zajímají u SSD disků nejvíce – jsou nejdůležitější. Většina souborů, se kterými operační systém pracuje, má právě tuto nebo podobnou velikost. Nedívejte se proto jen na sekvenční rychlosti ve specifikacích a nevybírejte si SSD podle nich, je to nesmysl. Hlavní je u pevného disku rychlost práce s malými soubory.