Intel SSD DC S3700 – 800 GB se zárukou stálého výkonu
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Intel SSD DC S3700 – 800 GB se zárukou stálého výkonu

Intel SSD DC S3700 – 800 GB se zárukou stálého výkonu | Kapitola 5

Tomáš Hort

Tomáš Hort

15. 1. 2013 03:00 13

Seznam kapitol

1. Úvod – SSD vs. LBA tabulka 2. Intel DC S3700 – nový pohled na datová SSD centra 3. Představení Intel SSD DC S3700 4. Specifikace, porovnání, výdrž a cena
5. Testovací metodika a sestava 6. Výsledky uživatelských testů 7. Výsledky zátěžových testů - stabilita výkonu 8. Spotřeba, hodnocení a závěr

Intel přichází na trh s novým enterprise SSD diskem, nástupcem Intelu 710. Nabízí velmi účelnou inovaci – záruku stabilního výkonu i po letech používání. Použité 25nm MLC–HET NAND flash čipy mají navíc u 800GB verze výdrž minimálně 14,6 PB (petabajtů) zapsaných dat. Vzhledem ke kapacitě je pak cena nastavena na velmi krásných 44 000 Kč.

Reklama

Testovací metodika

U SSD spadajícího do segmentu enteprise je testování o hodně jiné než v případě běžných SSD. Je to z toho důvodu, že se od těchto modelů očekávají primárně jiné přednosti než v případě uživatelských disků. Enterprise SSD se dostávají často do velkého zatížení, kterého na běžném počítači nikdy nedosáhneme. Je u nich potřeba vyšší dlouhodobá stabilita samotného zařízení i výkonu.

A právě zde se nebojím napsat, že mé znalosti a hlavně možnosti pro vlastní pořádné testování enterprise SSD končí. Nejde ani tak o znalosti, které se dají učením dohnat – v mém případě se tak děje v podstatě v každé recenzi SSD, kdy se objeví něco nového. Jde o to, co a čím měřit a hlavně mít možnost porovnání, tzn. znát výsledky ostatních podobných SSD, které však nemám.

Nebudeme ale věšet hlavu. Nejdříve se podíváme na výsledky ve známých uživatelských testech CrystalDiskMark, AS SSD Benchmark nebo Anvil Pro. Poté si ukážeme, jak si SSD vedl v relevantním porovnání jinde, kde enterprise SSD testují pravidelně. Tam ví, v čem a jak měřit výsledky, které nám nám dají představu, zda opravdu obří změna v mapování LBA tabulky Intelu DC S3700 pomáhá tam, kde je potřeba při reálném využití.

Intel SSD DC S3700 – 800 GB se zárukou stálého výkonu
i Zdroj: PCTuning.cz

Několik základních testů, které provádím vždy, jsem provedl za stejných podmínek jako u uživatelských SSD i na nového enterprise řešení od Intelu. Testoval jsem na těchto programech a jejich verzích: 

Anvil`s Storage Utilities v1.0.50 RC5 (NTFS)

AS SSD Benchmark v1.6.4237.30508 (NTFS)

CrystalDiskMark v3.0.2 (NTFS)

HD Tune Pro v4.61 / v5.00 (čtení – NTFS, zápis – bez file systému)

Všechny testy až na zápis v HD Tune Pro provádím s nainstalovaným operačním systémem Windows 7 HP 64-bit na testovaném SSD (disk je tedy primární – bootovací). Výsledky pak mohou být nižší než maximální, ale jsou reálnější. To platí u consumer SSD, které jsou pro operační systém stále primárně určeny, avšak enterprise SSD by měly být testovány v různých podmínkách, které jsem ale nenapodoboval. Testy provádím se základním SATA AHCI ovladačem msahci.sys, který je součástí Windows 7. Všechna měření provádím minimálně třikrát.

U SSD disků nerozhodují o reálném výkonu sekvenční testy, ale rychlosti při práci s malými soubory, na což upozornil i výsledek testu společnosti Toshiba.

Intel SSD DC S3700 – 800 GB se zárukou stálého výkonu
i Zdroj: PCTuning.cz

Celých 66 procent všech přístupů tvoří 4kB bloky dat a 90 procent zapisovaných (a tedy i čtených) souborů má velikost do 16 kB. To platí i u enterprise SSD, u kterých by byla možná procentuální čísla menších souborů ještě vyšší, což je ovlivněno funkcí, kterou daný server či datové centrum plní.

Testovací sestava

Testovací sestava je založena na platformě AMD. Základní deskou je Gigabyte 990FXA-UD7 (rev. 1.1) s čipovou sadou AMD 990FX a s jižním můstkem SB950. Ten plně podporuje rozhraní SATA III 6Gb/s. Při testování byl nahrán BIOS verze F9.

Intel SSD DC S3700 – 800 GB se zárukou stálého výkonu
i Zdroj: PCTuning.cz

Je pravda, že v celkových výsledcích poskytují sestavy AMD o něco nižší výsledky než sestavy Intel, navíc s nainstalovaným ovladačem Intel RST. O něco pomalejší bývají sekvenční rychlosti, často (hlavně na řadičích SandForce) i rychlosti přenosu malých souborů. I AMD AHCI Driver, tedy ovladač od AMD pro disky, se v poslední době hodně vylepšil a výsledky s ním jsou vyšší než se základním msahci.sys.

Intel SSD DC S3700 – 800 GB se zárukou stálého výkonu
i Zdroj: PCTuning.cz

V sestavě je běžně zapojen systémový SSD OCZ Vertex 3 Max IOPS 120 GB a jeden interní plotnový disk Western Digital Caviar Black 640 GB. Operační paměti Corsair Vengeance jsou osazeny v zapojení 2x4 GB, dohromady tedy mají velikost 8 GB. Grafická karta stejně jako operační paměti testy SSD měřitelně neovlivňuje. Aktuálně je osazena mainstreamová Sapphire HD 6850 Toxic.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama