PCTuning Článek

Internet mysteries, rozšířená realita a další podivnosti

michal-rybka
Michal Rybka
26. 10. 2019 03:00 8 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Kdo a proč? 2. Internetové záhady 3. Videa z krabice 4. Hry bez hranic 5. Deep fakes: něco, co se nestalo 6. Vylepšená skutečnost

Pojem augmented reality (rozšířená realita) se používá většinou jenom ve velmi úzkém slova smyslu: U AR brýlí jako jsou Microsoft Hololens, které směšují virtuálno a realitu. Ve skutečnosti se realita a virtuálno mísí na síti už hodně dlouho – a to někdy s fascinujícími, jindy s děsivými výsledky.

Reklama
Reklama

Současný internet je směsí skutečného a neskutečného. Někdy je snadné poznat, co je pravda a co není, jindy to je rafinované a někdy se na lživé zprávy nachytáme všichni. Ve skutečnosti si ale dobrovolně mezi sebe a realitu klademe další vrstvy proto, že to je pohodlné. Například navigaci anebo strojové překlady, které nás zbavují nutnosti pochopit nuance jazyka a tak nějak si vystačit s hrubým významem. Což o to, je to praktické, stačí to a je to lepší než nic, zároveň ale spoléháme na něco, že nám vykládá realitu správně. Časem můžeme zajít mnohem dál, jak ukazuje například video Hyper-reality, demonstrující přegamifikovaný a informačně přehlcený svět plný reklam.

Bude finální forma augmentace vypadat takhle? Těžko říct – my už ale žijeme v „divných internetových dobách“, kdy mimo naši realitu existují ještě další a jiné. A nemluvím jenom o virtuálních komunitách a tlupách diváků, sledujících celý den svoje oblíbené streamery, kteří chroupou večeři a mezi donaty sdělují publiku svoje životní moudra: To je ta normální část alternativní reality kolem internetu. Pak je tady ale i ta nenormální, u které není úplně snadné říct, k čemu vlastně slouží a co sleduje. Tím se zabývají kanály sledující tak zvané internet mysteries, tedy opravdu divné věci, které mají nezřídka přesah do reality.

Jeden ze zvláštních projektů byla Cicada 3301 (2012). Šlo o systém navazujících internetových hádanek různého stupně složitosti, které postupně vedly řešitele k dalším hádankám a nakonec k privátnímu fóru, do kterého byli vpuštěni jenom ti nejrychlejší s tím, že „chtějí jenom ty nejlepší, ne ty, co je následují“. Cicada 3301 se vynořila z temnot celkem třikrát, ve třetím kole se objevila zvláštní kniha, Liber Primus, psaná v runách. I po jejím dekódování je její smysl stále zastřený, z celkem 74 stran psaných v runách se podařilo dekódovat jenom 18 stran. Dodnes není jasné, o co přesně u Cicady 3301 šlo, dominující teorie je ta, že šlo o náborovou akci pro hackerskou skupinu, která plánovala vytvořit nějaký software pro kryptografickou komunikaci. Další teorií je, že šlo o kult. Buď jak buď, podle dostupných informací přestala Cicada 3301 komunikovat a původní web byl smazán.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning