Jak jsme přejmenovali kabel a tím zachránili svět
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Jak jsme přejmenovali kabel a tím zachránili svět

Jak jsme přejmenovali kabel a tím zachránili svět | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

21. 6. 2020 03:00 49

Seznam kapitol

1. Dědičný hřích 2. Proste o odpuštění 3. Konec otroků! 4. Kolík a dírka 5. ...a máme problém

Už jste to slyšeli? V počítačích se přestane používat „rasistická“ terminologie – a svět bude zachráněn! Jak se můžeme posunout do budoucnosti, když se stále používají pojmy jako „master“, „slave“, „whitelist'“ či „blacklist“?

Reklama

Pokud problémy nemáte, musíte si je vymyslet. Dnes jsme v bodě, kdy se pokrokáři pustili i do počítačové terminologie. To obvykle nedělají, protože technice a exaktním vědám obvykle nerozumí, jenomže dnes se pokročilo, bojovníci jsou namnoženi, a tak ani matematika, fyzika či technika neunikne ostrému oku jejich pozornosti. A že se mají do čeho pustit!

Jde například o pojmy „master“ a „slave“, označující hlavní a vedlejší jednotku. V obvyklém PC kontextu se tyto pojmy používaly pro harddisk nebo jiné ATA či IDE zařízení, které se na kabelu hlásí jako první a to druhé, které s ním sběrnici sdílí. Na sdílené sběrnici prostě musíte zařídit, aby zařízení věděla, kdo je kdo. Dnes už to, přísně vzato, problém není, na kabelu SATA si sedí disk sám, takže v podstatě stačí jen počítači říct, který je primární bootovatelný.

Jak jsme přejmenovali kabel a tím zachránili svět
i Zdroj: PCTuning.cz

Pojem „slave“ není až tak velkou ztrátou, klidně se bez něj obejdeme. Problém je v tom, že slovo „master“ se používá ve významu „hlavní“ či „důležitý“, tj. master bus, master clock, master alarm a podobně. Pojem „master“ se dále používá ve smyslu „vzor“ v kontextu finalizace softwaru, „mastering“ je „připrava masteru“ apod. Dále se pojem „master“ a „slave“ používá u paralelního programování, kde se rozlišují řídící procesy a závislé procesy. Zatím se zvažuje přechod na „primary“ a „secondary“ a náhrada slova „master“ pojmem „main“, jak to například udělal GitHub.

Tato změna nepřináší nic kromě čisté pocitologie, ovšem není to první případ, kdy se útočí na jazyk z ideologických důvodů. Už v roce 2003 se zaměstnanec Los Angeles County ohradil proti výrobcům hardware, kteří používali terminologii „master“ a „slave“ na výrobcích. V tomto případě šlo spíše o stížnost než snahu o zákaz, ale i tak se na pracovišti přelepovaly popisky politicky korektní verzí terminologie.

Můžete si říct – a co z toho? Můžeme „problematická“ slova nahradit jinými, dokonce v některých případech výstižnějšími: Dnes je u závislých zařízení a procesů výstižnější používat pojem „sekundární“, dokonce je tak můžeme hierarchizovat přesněji (terciální, kvartérní...) Náhrada pojmu „master“ slovem „main“ je o písmeno kratší, je tedy úspornější. A je vyřešeno, ne?

Bohužel ne. Další na řadě jsou pojmy obsahující jakoukoliv narážku na barvu, zvláště v kontextu nějaké kvality. Zatímco „whiteboard“ a „blackboard“ jsou možná pro tuto chvíli v bezpečí, rozhodně tam nejsou pojmy „blacklist“ označující seznam zakázaného či „whitelist“, označující seznam povoleného. Mají být nahrazeny pojmy „blocklist“ a „allowlist“, což do jisté míry lépe popisuje skutečný smysl těchto seznamů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama