PCTuning Článek

Jak na přetaktování CPU Intel Skylake (Core i7-6700K)

Z. Obermaier
Z. Obermaier
26. 10. 2015 03:00 45 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Nejen návod k taktování... 2. Asus Maximus VIII Gene 3. Prodejní Core i7-6700K 4. Položky BIOSu I. 5. Položky BIOSu II. 6. Teorie taktování Skylake
7. Přetaktování v praxi 8. Vliv BCLK a Cache na výkon 9. Vliv HT na herní výkon 10. Škálování přetaktování Core i7-6700K 11. Závěr

S příchodem nové platformy je naší povinností uvést i návod na přetaktování. A jelikož se oproti minulé generaci nic nezměnilo a nejde o nic složitého, podíváme se i na to, jaký vliv na výkon má takt BCLK a jak se projeví vypnutý a zapnutý Hyper-Threading na herním výkonu. V obou případech jsou výsledky hodně zajímavé.

Reklama
Reklama

Položky BIOSu

První položka BIOSu a menu pro taktování jsou přednastavení profily (Overclocking Presets) od výrobce desky. Všimněte si, že máte k dispozici „hráčský profil“ a poté několik vysokých BCLK profilů. Od taktu 340-380 MHz pro BCLK. Poslední dva patří extrémním profilům pamětí s takty 3733 MHz a 4000 MHz.

Nás bude zajímat Ai Overclock Tuner v režimu Manuál. Volba BCLK Frequency je jasná, jde o základní takt (default 100 MHz). ASUS Multicore Enhancement automaticky přetaktuje všechna jádra na nejvyšší Turbo takt, čímž se samozřejmě zvedne Multi-thread výkon nad rámec specifikací procesoru. Tuto volbu při taktování vypněte (Disabled).

Následuje položka CPU Core Ratio, jež nám dává možnosti měnit takt jader procesoru samostatně, nebo všechna zároveň. Zde si můžete pohrát, já mám na systému s X99 nastaveny různé frekvence pro všechny scénáře (takové vlastní Turbo). U Platformy Z170 jsem ale zvolil nastavovat všechna jádra společně (Sync All Cores). Další položka menu jsou už frekvence jádra, na obrázku je jen jedna editovatelná – máme nastaveno pro všechny jádra stejně. Jinak by byly všechny řádky editovatelné. Další volbou je BCLK Frequency DRAM Freq. Ratio. To je dělička pro ultra rychlé paměti, které vyžadují vyšší takty než umožňují základní děličky. Pro běžné taktování doma není důležité, necháme na defaultu (Auto). Zajímavou volbou je také DRAM Odd Ratio Mode. Ta umožní použít neoficiální dělící poměry pro paměti, kdy se tak lze dostat na takty například 2500 MHz (místo 2533 MHz). Můžete zapnout nebo vypnout.

Další položka DRAM Frequency je zřejmá – volba taktu pamětí. Obrázek ukazuje, že maximem je brutálních 4266 MHz, které jsou ale určeny pouze extrémním taktovačům. Volba Xtreme Tweaking zvyšuje výkon speciálním nastavením pamětí pro SuperPi a starší benchmarky. Tu klidně vypněte. TPU je automatický přetaktovací engine. Máte dvě volby TPU I a TPU II, druhá přetaktuje systém automaticky na 4,6 GHz a paměti na 2133 MHz. Nechejte být na defaultu.

EPU Power Saving Mode je úsporná funkce, tu vypněte. CPU SVID Support je zajímavá funkce, která umožní procesoru komunikovat s externím regulátorem napětí. Při taktování je vypněte (Disabled). Následuje časování pamětí v DRAM Timing Control.

Hned v úvodu je opět několik profilů vytvořených výrobcem (Memory Presets). Zde najdete desítky profilů pro paměti Micron, Samsung, Hynix s různými kapacitami. Zkusit je můžete, pokud vám vaše konfigurace pamětí nejede, což se asi často u DDR4 stávat nebude. Následuje Maximus Tweak, opět navýšení výkonu v některých benchmarcích. Já nechávám na Auto. Následuje řada klasických voleb časování pamětí. Ty měňte dle libosti. Co, která volba znamená a jaký má vliv na výkon jsem probíral už zde. Obecně mají na výkon pamětí malý vliv. Pohlídejte si pouze DRAM Command Rate a snažte se ho udržet na hodnotě 1, i na úkor frekvence = vždy lepší výkon. Časování u vysokých frekvencí DDR4 je parametr, který není nutný řešit. Tedy pokud nejste v soutěži o rekord SuperPi 32M.

Zcela dole na stránce se ale skrývají volby, které smysl mají. MRC Fast Boot je zajímavá volba, umožňuje rychlejší Boot systému, aniž by se paměťový řadič zcela inicializoval (IMC training) pro vaše konkrétní moduly. To se používá pod kapalným dusíkem, kdy už řadič nezvládá plnou inicializaci díky „coldbugu“. Tímhle se to dá obejít, pro běžné užití je to k ničemu. Nechte vypnuté. Určité sloty lze vypnout volbami Channel A+B DIMM Control. To se může hodit, ovšem ne pro domácí taktování. MCH Full Check je kontrola pamětí při bootu, kterou lze vypnout a tím zvýšit možnou frekvenci pamětí. Můžete zkusit. To je v ladění pamětí vše důležité.

Jednou z nejdůležitějších položek je sub-menu DIGI+ VRM. Zde nastavujeme napájení. Load-Line kalibrace udává, jak bude deska splňovat specifikace Intelu u napájecího obvodu CPU. Zjednodušeně lze říci, že pokud nastavíte například 1,1 V bude při nastavení Level 1 v zátěži napětí 0,9V a při nastavení Level 7 přibližně 1,2 V. Doporučuji hodnotu Level 5–6, jako ideální. Také doporučuji si to prostě doma zkusit a zvolit zlatou střední cestu. Přeci jen jde o ochranou funkci procesoru.

Další volba CPU Current Capability udává jaký proud může procesor odebírat nad svou specifikaci, maximem je 140 procent základní hodnoty proudu. CPU VRM Switching Frequency je rychlost napájecího obvodu. Čím vyšší, tím obvod rychleji reaguje na změny a zpětnou vazbu systému. Maximem je 500 KHz, můžete ale nechat asi na Auto. VRM Spread Spectrum omezuje elektromagnetické interference, doporučuji vypnout.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning