Jak na přetaktování CPU Intel Skylake (Core i7-6700K)
Článek Jak na přetaktování CPU Intel Skylake (Core i7-6700K)

Jak na přetaktování CPU Intel Skylake (Core i7-6700K)

Z. Obermaier

Z. Obermaier

26. 10. 2015 03:00 45

Seznam kapitol

1. Nejen návod k taktování... 2. Asus Maximus VIII Gene 3. Prodejní Core i7-6700K 4. Položky BIOSu I. 5. Položky BIOSu II. 6. Teorie taktování Skylake
7. Přetaktování v praxi 8. Vliv BCLK a Cache na výkon 9. Vliv HT na herní výkon 10. Škálování přetaktování Core i7-6700K 11. Závěr

S příchodem nové platformy je naší povinností uvést i návod na přetaktování. A jelikož se oproti minulé generaci nic nezměnilo a nejde o nic složitého, podíváme se i na to, jaký vliv na výkon má takt BCLK a jak se projeví vypnutý a zapnutý Hyper-Threading na herním výkonu. V obou případech jsou výsledky hodně zajímavé.

Reklama
Reklama

Nejen návod k taktování...

Jak na přetaktování CPU Intel Skylake (Core i7-6700K)

S každou novou platformou, vám vždy nabízíme návod na přetaktování. Já už jsem ho řadu let nedělal, zastoupili mě kolegové Aleš a Michal. Oba jsou ale nyní zaneprázdněni, takže vám návod k taktování čipů Skylake nabídnu po letech já. A jelikož je jasné, že principy a způsob taktování se už od Sandy Bridge nezměnil, není v podstatě o čem moc psát. Proto jsem tento článek obohatil ještě o další informace, které se v souvislosti s procesory do patice LGA 1151 mohou hodit.

V první části článku se podíváme v rychlosti na použitou základní desku Asus Maximus VIII Gene, jejíž celou recenzi již také brzy najdete na našem webu – jde o základ mé nové testovací sestavy pro grafiky a disky. Projdeme si také detailně její BIOS a volby, které nás pro taktování budou zajímat. Poté vám ukáži testovaný procesor Core i7-6700K, který pochází z běžné české distribuce. Tedy žádný lepší čip do recenzí, ani testovací kousek od Intelu. Zkrátka zcela regulérně koupený procesor v ČR. Teoretickou kapitolu k taktování nelze vynechat, tedy i toto si zopakujeme. Následovat bude praxe na naší desce. Maximální takt, který dosáhneme, pak prověříme řadou testů a změříme nárůst výkonu.

A protože Intel po dlouhé době umožnil taktování i skrze takt BCLK, prověříme, zdali je lepší zvyšovat BCLK nebo násobič procesoru. V několika testech si ukážeme, jak se změní výkon a co bude pro váš výkonný systém lepší. Také nás bude zajímat vliv rychlosti paměti Cache L3. Závěr testu pak bude patřit měření herního výkon v závislosti na Hyper-Threading. Na našem fóru se už delší čas řeší, že nárůst výkonu v některých hrách je se zapnutým HT extrémně vysoký. To může být způsobeno dvěma scénáři: výkon bez HT je u Skylake nějak podezřele nízký, a celý potenciál se projeví až s HT aktivním, anebo je HT u Skylake výrazně efektivnější než u starších generací procesorů Intel. Odpověď se pokusíme najít měřením v několika hrách. Výsledky jsou zajímavé, ovšem žádné překvapení se nekoná.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning