PCTuning Článek

Jak na přetaktování CPU Intel Skylake (Core i7-6700K)

Z. Obermaier
Z. Obermaier
26. 10. 2015 03:00 45 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Nejen návod k taktování... 2. Asus Maximus VIII Gene 3. Prodejní Core i7-6700K 4. Položky BIOSu I. 5. Položky BIOSu II. 6. Teorie taktování Skylake
7. Přetaktování v praxi 8. Vliv BCLK a Cache na výkon 9. Vliv HT na herní výkon 10. Škálování přetaktování Core i7-6700K 11. Závěr

S příchodem nové platformy je naší povinností uvést i návod na přetaktování. A jelikož se oproti minulé generaci nic nezměnilo a nejde o nic složitého, podíváme se i na to, jaký vliv na výkon má takt BCLK a jak se projeví vypnutý a zapnutý Hyper-Threading na herním výkonu. V obou případech jsou výsledky hodně zajímavé.

Reklama
Reklama

Položky BIOSU II.

CPU Power Duty Control je volba, kdy se napájení řídí teplotou nebo proudem. Proudem je označeno jako „Extreme“. Důležitá je také volba pro obecné nastavení napájecí kaskády, CPU Power Phase Control. Při taktování doporučuji nechat na Auto nebo Extreme, sic se zvýší spotřeba. Další volby nastavují to samé pro grafickou část procesoru.

Zajímavé volby se opět skrývají dole na stránce. Zde je možné nastavit bootovací napětí procesoru, které se po bootu přepne na vámi zvolené normálně v BIOSu. Opět volba pro extrémní taktování, ovšem může se hodit. To samé lze nastavit pro sběrnici DMI, PLL, system Agent a VCCIO.

V menu Tweakers Paradise se pak nachází další volby pro pokročilé taktování. FCLK Frequency je takt sběrnice DMI, která je defaultně nastavená na 1 GHz, to ale může někdy způsobit problém s ME ovladačem Intelu a je nutné jí snížit na 800 MHz. Initial BCLK Frequency je užitečná volba, pro vysoké takty BCLK. Systém nabootuje s frekvencí třeba 120 MHz a poté se přepne na vašich požadovaných 200 MHz. Další volby pak zlepšují taktování BCLK a za zmínku stojí zejména BCLK Spread Spectrum, které vypněte.

Několik posledních položek pak patří napětí systémových položek. Měnit lze napětí DMI, VTT pamětí a PLL obvodů. Pokud chcete vysoko taktovat BCLK určitě přepněte PLL Bandwidth do vyšších pozic.

Napětí desky jsou vysoká, mnohem vyšší než potřebujete. Všechna vidíte na obrázku. Pokud necháte desku v režimech Auto, většinou nastavuje napětí zbytečně vysoko. Doporučuji v prvním kroku nechat vše na Auto, a poté postupně napětí snižovat a testovat stabilitu. Co nejnižší stabilní napětí je klíčové, budete muset méně chladit, systém bude tišší a spotřeba nižší. K taktování procesoru doporučuji hýbat v podstatě jen s napětím CPU Core a DRAM Voltage. Vše ostatní by vzhledem k možnostem Skylake mělo stačit v režimu základním.

Pro úplnost si ale řekněme, co která položka znamená: CPU Core/Cache Voltage je napětí jader procesoru a L3 cache. DRAM Voltage je napětí pamětí, DDR4 mají základ nastaven na 1,2 V. CPU VCCIO je paměťové rozhraní procesoru, a CPU System Agent (VCCSA) je napětí dalších obvodů procesoru (video rozhraní, PCI-e, DMI, IMC). PLL Termination Voltage je napětí generátoru taktu v PCH čipu. CPU Graphics Voltage je napětí iGPU. PCH Voltage je samozřejmě napětí PCH můstku.

Velice důležitým pomocníkem taktování, ale i každodenního používání počítače, jsou profily v BIOSu. Deska Asus jich nabízí osm, jak vidíte já už mám čtyři zabrané, osm může být někdy i málo. A právě proto lze uložit profily i na USB disk, tam se jich vejde nepočítaně.

Poslední obrázek BIOSu nás vrátí na úvodní nabídku taktování, zapomněl jsem totiž na L3 cache čipu a její frekvenci. My si ukážeme, jaký má vliv na výkon a zdali se jí vyplatí přetaktovat. Screenshot z BIOSu ukazuje nastavení cache na 4,4 GHz – násobiče 44.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning