PCTuning Článek

Jak na přetaktování CPU Intel Skylake (Core i7-6700K)

Z. Obermaier
Z. Obermaier
26. 10. 2015 03:00 45 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Nejen návod k taktování... 2. Asus Maximus VIII Gene 3. Prodejní Core i7-6700K 4. Položky BIOSu I. 5. Položky BIOSu II. 6. Teorie taktování Skylake
7. Přetaktování v praxi 8. Vliv BCLK a Cache na výkon 9. Vliv HT na herní výkon 10. Škálování přetaktování Core i7-6700K 11. Závěr

S příchodem nové platformy je naší povinností uvést i návod na přetaktování. A jelikož se oproti minulé generaci nic nezměnilo a nejde o nic složitého, podíváme se i na to, jaký vliv na výkon má takt BCLK a jak se projeví vypnutý a zapnutý Hyper-Threading na herním výkonu. V obou případech jsou výsledky hodně zajímavé.

Reklama
Reklama

Přetaktování v praxi

Taktoval jsem samozřejmě na Asus Maximus VIII Gene. Jelikož jsou procesory odemčené, je základní taktování celkem snadné. Stačí navolit násobič procesoru a nastavit napětí. Pro test jsem použil BIOS 0907, jenž vidíte na horním obrázku. Jde o poslední aktuální BIOS na webu výrobce. Stabilitu jsem testoval 30 minut běhu v programu OCCT.

Přetaktování 1,25 V

Jelikož se můj CPU ukázal jako hodně slušný kousek. Napětí jsem nechal na základní hodnotě 1,25 V, systém byl naprosto stabilní i v nejnáročnějších testech na frekvenci 4,4–4,5 MHz. Teploty byly stále akceptovatelné (kolem 55 °C). To je myslím celkem slušná hodnota, takt 4,5 GHz s napětím 1,25 V je slušný kus procesoru.

Přetaktování 1,33 V

Poté jsem hledal nejnižší možné napětí pro frekvenci 4,6 GHz. To se nakonec ukázalo v hodnotě 1,33V. Teploty procesoru mnoho nestouply, výsledek je dobrý. Pro mnoho z Vás by jistě byla frekvence 4,6 GHz dostatečná, jelikož jde o solidní kompromis mezi výkonem, spotřebou a teplotami. Já ale potřeboval jít výše, jelikož musím nahradit 5GHz Sandy Bridge v testovací sestavě něčím výkonnějším.

Přetaktování 1,36 V

Tudíž jsem potřeboval minimálně frekvenci procesoru 4,8 GHz. A ta se mi podařila dosáhnout bez nejmenšího problému s napětím 1,36 V. S tímto taktem jsem spokojen, k vyššímu taktu 4,9 GHz už jsem potřeboval výrazně zvýšit napětí, a to jsem už nechtěl. Tohle je ideální kombinace, 4,8 GHz a 1,36 V je dobrý výsledek.

Nastavení BIOSu

Na dvou obrázcích z BIOSu se podívejte, jak jsem svůj systém nastavil pro frekvenci procesoru 4,8 GHz. Vidíte veškerá napětí a důležitá nastavení. Nebylo to nic složitého, žádné detailní ladění nebylo nutné. Stačilo jen hýbat s napětím a hledat stabilní hodnotu. Přetaktování dnes není žádná věda, pokud se nechcete pouštět do extrémů s dusíkem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning