Jak na přetaktování CPU Intel Skylake (Core i7-6700K)
PCTuning Článek

Jak na přetaktování CPU Intel Skylake (Core i7-6700K)

Z. Obermaier

Z. Obermaier

26. 10. 2015 03:00 45

Seznam kapitol

1. Nejen návod k taktování... 2. Asus Maximus VIII Gene 3. Prodejní Core i7-6700K 4. Položky BIOSu I. 5. Položky BIOSu II. 6. Teorie taktování Skylake
7. Přetaktování v praxi 8. Vliv BCLK a Cache na výkon 9. Vliv HT na herní výkon 10. Škálování přetaktování Core i7-6700K 11. Závěr

S příchodem nové platformy je naší povinností uvést i návod na přetaktování. A jelikož se oproti minulé generaci nic nezměnilo a nejde o nic složitého, podíváme se i na to, jaký vliv na výkon má takt BCLK a jak se projeví vypnutý a zapnutý Hyper-Threading na herním výkonu. V obou případech jsou výsledky hodně zajímavé.

Reklama
Reklama

Teorie taktování Skylake

Jak na přetaktování CPU Intel Skylake (Core i7-6700K)

Přetaktování Skylake je v podstatě stejné, jako bylo taktování na starších platformách. Naprosto stejně jsme taktovali už střední třídu Nehalem do patice LGA 1156 v roce 2009! Jen tehdy byl BCLK takt 133 MHz místo dnešních 100 MHz. Základ je ale stejný, středobodem je frekvence BCLK a všechny části systému pracují s ní a násobičem. Jádro mají takt daný násobičem vůči BCLK, stejně tak paměti a grafické jádro. S Haswellem Intel pak nabídl i změnu BCLK v určitých krocích (100, 125, 167). S architekturou Skylake pak nabídl taktování BCLK plynulé, nikoliv jen v určitých krocích. Změn je ale několik, ne jen tahle. Podívejme se v rychlosti na teorii:

Jak na přetaktování CPU Intel Skylake (Core i7-6700K)

Šedý obdélník nahoře označuje procesor Skylake. V něm vidíme grafické jádro (GT), jádra procesoru (Cores), EDRAM (L4 cache, zde není), paměťový řadič (Memory controller) a rozhraní DMI/PCIe. Každý z těchto bloků má vlastní nastavení násobiče, kdy frekvence se počítá základní takt BCLK×násobič. Zajímavý bod je červená čára skrze procesor nazvaná „Domain Isolation“. Intel zcela oddělil frekvenci PCI-e sběrnice od taktu BCLK, tudíž si mohl dovolit vrátit BCLK frekvenci možnost libovolného taktování v krocích 0,1 MHz. U starších platforem to nebylo možné, jelikož PCIe frekvence záležela na BCLK taktu a vyžadovala děličky, Těch nemohlo být nekonečné množství, proto bylo BCLk taktování omezeno na tři kroky 100/125/166. To je minulostí, nyní můžete taktovat přes BCLK jak se vám zlíbí (kam vás pustí procesor).

A to je v podstatě proti Haswellu jediná důležitá změna. Taktovat tedy lze klasicky pomocí násobiče, nebo ho nechat na nějaké hodnotě a zvyšovat právě takt BCLK. Aby to bylo možné a fungovalo to až do vysokých hodnot, musel Intel udělat ještě jednu věc – přidat do systému řadu nových děliček pro takt pamětí. To se stalo a paměti mají opravdu široké možnosti nastavení taktů, a docela to i funguje. Poslední důležitá změna je opětovné oddělení napěťového kontroléru mimo procesor, vše tedy řídí deska, což je lepší. Už není nutné napájet procesor řídícím napětím a z něj oddělovat napájení částí uvnitř, teď je to jako dřív – každá komponenta v procesoru a její napájení je nastavováno BIOSem desky přímo. Vydělení kontroléru mimo procesor také významně přispělo k jeho nižším teplotám.

V tuto chvíli také víme, že Intel zcela zakázal taktování na zamčených procesorech Skylake. Jak jsem vyzkoušeli u testu Core i5-6400, BCLK lze zvýšit maximálně na 103 MHz a to ani nemá cenu. Také paměti a jejich taktování je na zamčeném procesoru zapovězené. Měnit BCLK takt lze jen u odemčených procesorů, kde to asi ani nemá smysl.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning