Jak propojenost světa učinila svět zranitelnějším
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Jak propojenost světa učinila svět zranitelnějším

Jak propojenost světa učinila svět zranitelnějším | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

25. 1. 2020 03:00 24

Seznam kapitol

1. Nějak se to zobchoduje 2. Plánování budoucnosti 3. Když úřaduje příroda 4. Bez sítí 5. Balíček z Aliexpressu

Když v roce 2011 záplavy v Thajsku zdražily disky, tak jsme si poprvé uvědomili, jak je svět propojený – a že nebylo nejchytřejší stavět všechny továrny na komponenty harddisků v jednom údolí. Dnes jsme na pokraji jiné krize – v Číně se šíří koronavirus a vláda v obavě před epidemiemi započala s karanténou celých měst. Jaký to může mít na nás dopad?

Reklama

Balíček z Aliexpressu

V současnosti panuje v Asii panika z nového koronaviru. Novinky.cz jsou plné apokalyptiků, radujících se z toho, že Matka Země se konečně rozhodla vyvraždit lidstvo – a já jen kroutím hlavou nad tím, jaké tupce dokázalo vyprodukovat naše školství. Nemoci nejsou žádný trest Boží a ani pomsta Gaiy – jde o normální projev evoluce, která trvale způsobuje změny i v patogenech. Asie je speciální laboratoří pro vývoj nových nemocí, protože tam lidí jedí kdo ví co připravené kdo ví jak na kdo ví čem – a žijí spolu se zvířaty, takže mají bohatou interakci zvyšující pravděpodobnost přechodu patogenu ze zvířete na člověka.

V tomto kontextu se mi jeví přinejmenším vypečené outsourcovat výrobu právě tam, protože masivní výměna zboží zvyšuje pravděpodobnost přenosu patogenu do světa. Pokud z jednoho místa vozíte vše hodně rychle do celého světa, nabízíte novým nemocem v podstatě bufet i s rozvážkou. Pravděpodobnost, že z Asie přijde nová superchoroba, jsme si zvýšili sami řadou chytrých rozhodnutí, která jsem zmínil na začátku.

Čína ví, že má problém – a snaží se s tím problémem bojovat přímo na místě. Jak efektivní boj to bude, to se teprve uvidí, protože tamní kultura tradičně vyžaduje poslušnost, jenže nová kultura jedináčků do ní přinesla sobectví a snahu přežít za každou cenu, což bude snahu o karanténu zhoršovat. Uvidíme, jak to dopadne.

Nedávno jsem narazil na kreslený vtip s balíčkem z Aliexpresu. Je to projev našeho humoru, našeho suchého cynismu, s jakým se ve střední Evropě potýkáme s katastrofami, které nás navštěvují. Ten vtip má ale jeden zajímavý aspekt: Představte si, že to, co je v onom balíčku, opravdu potřebujete, protože to je něco, co se jinde nevyrábí. Představte si na chvíli, že tam opravdu vypukne epidemie tak trochu v duchu Plague, Inc. - ale vy to zboží opravdu potřebujete, protože bez toho prostě nemůžete existovat a nikde jinde k tomu neseženete alternativu.

A pak se sami sebe zeptejte: Jak chytrý, jak pokročilý svět jsme sami pro sebe vytvořili?

Jak propojenost světa učinila svět zranitelnějším
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama