Jak se (ne)stát Warrenem Buffetem: o hodnotě technologií
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Jak se (ne)stát Warrenem Buffetem: o hodnotě technologií

Jak se (ne)stát Warrenem Buffetem: o hodnotě technologií | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

13. 5. 2017 03:00 30

Seznam kapitol

1. Když firma potřebuje osobnost 2. Technologie a jejich nejistá budoucnost 3. Přežijí třicítku? 4. Bitcoin zase roste až do nebe 5. Co dělá hodnotu bitcoinu? 6. Až to i politik pochopí...

Warren Buffett, nejvýznamnější z investičních self made-manů, se pozvolna chystá předat své finanční impérium. HBO připravilo fascinující dokument, v němž Buffett rekapituluje svůj život a popisuje svůj pohled na svět. Je to pohled, který chápu a dává smysl – a tak strašně se liší od světa moderních technologií, které jeho vidění světa neodpovídají.

Reklama

U Oculus Riftu mám představu o tom, k čemu je taková technologie dobrá, co přinese a co si asi Facebook myslí, že jim přinese – i když stále jde o riziko a stále se může stát, že se VR vůbec nechytí. Podstatně zajímavější se ale valuace virtuálních aktiv, jako jsou kryptoměny. Dnes jich máme už několik a dokonce se začínají štěpit. Přesto jejich valuace roste – a to i proti očekávání lidí, kteří s kryptoměnami spekulují a jen před nedávnem varovali, že jsou nadhodnocené. Přesto se od března cena za bitcoin prakticky zdvojnásobila a v tomto týdnu dosáhl bitcoin rekordního kurzu, když poprvé překročil hranici 1800 USD za bitcoin. Stalo se to jenom pár dní poté, co ruský online obchod Ulmart oznámil, že akceptuje bitcoin jako platební nástroj.

Je tohle opravdová příčina růstu – anebo jde o nějakou spekulativní bublinu? V čem je vlastně hodnota bitcoinu a proč v poslední době tak roste? Odpovědí na to je celá řada a většinou se točí kolem „vývoje na trhu v Asii“, což ale nevysvětluje tak razantní nárůst. Proč by ale měla hodnota bitcoinu tak růst, proč je po něm taková poptávka? V čem je jeho hodnota? Bitcoin je jedna z technologií, kterou vám „můžou opakovaně vysvětlovat a vy ji přesto nechápete“, jak komentuje řada laiků.

Částečně to souvisí s tím, že základ této technologie, blockchain, nikdo laikům nevysvětlí tak, aby se dalo skutečně pochopit, co se přesně děje. Pro toho, kdo chápe algoritmický základ technologie, jsou videoprezentace na YouTube „skvělé“ a „jednoduché“, ale ve skutečnosti vůbec nevysvětlují ani proces, ani jeho podmínky a na konci explanačního videa se jeho autoři obvykle urvou ze řetězu a začnou vysvětlovat, že na základě blockchainu lze dělat úplně všechno, od programovatelné měny, přes sdílenou ekonomiku, prediction markets, internet of things až po web 3.0, čímž v podstatě garantují, že si z takového „vysvětlení“ neodnese laik vůbec nic.

Problém je v tom, že pokud se do výkladu přidá více technických detailů, bývá výsledek ještě o něco horší a kritika prší nejen ze strany těch, kteří problém nechápou, ale taky ze strany těch, kteří ho chápou správně a vysvětlení jim přijde zkreslující či zavádějící.

Naprosto nejbáječnější jsou pak výklady z populárních médií, které demonstrují jednu věc – a to totiž tu, že téma nechápe ani ten, kdo ho vysvětluje. Naprosto brilantně se to podařilo například The Guardianu – jen se podívejte na ty komentáře pod videem!

Výklad principu bitcoinu bývá celkem bez výjimek katastrofa. Navštívil jsem řadu prezentací, kde vysvětlení uvedlo publikum do ještě většího zmatku, než bylo na počátku. Žádné takové vysvětlení totiž ve skutečnosti neobjasňuje opravdové reálné výhody, které pro uživatele technologie má – a dokonce přináší i řadu paradoxů. Tak například se běžně dozvíte, že výhoda bitcoinu je v tom, že „nemáte prostředníka“, přičemž o pár minut později zjistíte, že „platíte jen malý poplatek za ověření transakce“, což logicky znamená, že nějaký prostředník tam je, jenom to není nějaký předem známý prostředník. Ve skutečnosti je extrémně špatně vysvětlitelná už i konstrukce „dobrovolné odměny za ověření transakce“, která ovlivňuje čas za ověření transakce a která v případě nulové odměny může vést k tomu, že platba nebude ověřena nikdy. Asi nejlepší je to laikovi přirovnat k dýšku, ale na to nejsou lidi v oblasti financí úplně navyklí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama