Jak se (ne)stát Warrenem Buffetem: o hodnotě technologií
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Jak se (ne)stát Warrenem Buffetem: o hodnotě technologií

Jak se (ne)stát Warrenem Buffetem: o hodnotě technologií | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

13. 5. 2017 03:00 30

Seznam kapitol

1. Když firma potřebuje osobnost 2. Technologie a jejich nejistá budoucnost 3. Přežijí třicítku? 4. Bitcoin zase roste až do nebe 5. Co dělá hodnotu bitcoinu? 6. Až to i politik pochopí...

Warren Buffett, nejvýznamnější z investičních self made-manů, se pozvolna chystá předat své finanční impérium. HBO připravilo fascinující dokument, v němž Buffett rekapituluje svůj život a popisuje svůj pohled na svět. Je to pohled, který chápu a dává smysl – a tak strašně se liší od světa moderních technologií, které jeho vidění světa neodpovídají.

Reklama

Reálná valuace bitcoinu je totiž v právě v jeho bona fide elementu, tedy v představě, že ho můžete vyměnit za něco jiného. Pokud se bitcoinové burzy postaví mimo zákon, nebude možné bitcoin volně směnit a jeho hodnota bude mizivá. Je to ekvivalent měnové reformy, kdy se stará měna nahradí novou a staré oběživo se prostě zruší. Můžete mít klidně celou skříň starých peněz, ale jsou vám k ničemu, protože už je nemůžete za nic vyměnit.

Jak se (ne)stát Warrenem Buffetem: o hodnotě technologií
i Zdroj: PCTuning.cz

Připadá vám to jako nereálný scénář? Podle mě jsou europolitici dost na hlavu na to, aby se o to dříve anebo později pokusili. Jsou v takovém kontextu kryptoměny vhodný nástroj pro ukládání hodnoty? Pokud dokážete přesunout svůj majetek někam, kde se s ním stále obchoduje, možná to problém není. Možná ano – a tohle má vliv na poptávku po kryptoměnách a to vytváří jejich hodnotu.

Podobné je to u jiných technologií: Valuace technologických společností se může skokově měnit – a není to jenom o tom, že management udělá chybu a provede špatnou akvizici, jako se stalo například Hewlett Packard u nepovedené akvizice Autonomy za 10 miliard USD v roce 2011. Jenom některé technologické firmy vykazují klidný, víceméně predikovatelný růst buffettovských investicí – například Oracle, Microsoft, Adobe, SAP anebo Salesforce. Obvykle už svoji historii, svoje místo na trhu, zajišťují víceméně IT infrastrukturu a působí „nudným dojmem“. Platí dividendy, jejich finanční indikátory působí normálním dojmem a celkově působí jako rozumná buffettovská investice.

U těch dalších váhám. Je pozice Snapchatu tak unikátní, aby představoval vhodnou dlouhodobou investici? Co Instagram? Anebo jsou začínající technologické firmy spíš hračky pro spekulanty, kterým je jedno, jestli tyhle firmy mají nějakou reálnou hodnotu a nakupují je pouze proto, aby je o chvíli později se ziskem prodali? Pro rané spekulanty to asi dává smysl, ale je jejich business skutečně udržitelný – anebo jenom směřujeme k další bublině, jako byl Dot Com Bubble v letech 1999–2000? 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama