Jak vzniká herní myš? 3D tisk a další moderna v akci
Článek Jak vzniká herní myš? 3D tisk a další moderna v akci

Jak vzniká herní myš? 3D tisk a další moderna v akci

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

10. 9. 2014 03:00 22

Seznam kapitol

1. Hurá na Gamescom! 2. Krok první: Čeho chceme dosáhnout? 3. Krok druhý: Skici a první modelování 4. Krok třetí: 3D skenování a 3D tisk
5. Krok čtvrtý: vybíráme senzor – laser nebo optika? 6. Krok pátý: používáme MCU, ARM, MEMS… 7. Krok šestý: Vývoj SW, testování a výroba 8. Inspirace pro ostatní

Navrhnout herní myš, která bude mít světový úspěch – to zní jako nemožný úkol. Ale kdepak, Mionix se dokázal prosadit mezi silnou konkurencí i přesto, že má jen šest zaměstnanců! Jak se jim podařilo vyrobit hned několik úspěšných herních myší a další periferie? My detaily ze zákulisí známe a dnes se s vámi o ně podělíme.

Reklama
Reklama

Už víme, čeho chceme dosáhnout a kterým směrem se ubíráme. Co dál? Vzhůru na první návrhy nové myši. Vzhled, tvar a s ním spojená ergonomie jsou jedny z klíčových vlastností myši, možná i ty nejvýznamnější. Začne se tedy skicami „hrubého“ tvaru, které jsou postupně vyhodnocovány a zdokonalovány. To ale nejde dělat donekonečna, v určitém bodě tohoto kreativního procesu je potřeba reálně ověřit navržený design.

Zde nastupuje výroba prvního prototypu, který má k myši hodně daleko, ale poskytne první fyzickou odezvu. Tento prototyp lidé z Mionixu vyrábí z polystyrenu. Je to ruční výroba, která není dokonalá, ale v této fázi stačí. Prvním krokem je vyříznutí předo-zadního profilu pomocí odporového drátu, který polystyrenem projde jako horký nůž máslem (doslova).

Jak vzniká herní myš? 3D tisk a další moderna v akci

Když je tento profil hotový, nastává ta obtížnější část: tvarování myši po jejích stranách. Opět je použit odporový drát pro snadné odřezávání materiálu a dosažení požadovaného tvaru. Výsledek může vypadat až ošklivě nebo hrubě, ale to je jen základ.

Hurá. Máme fyzický model myši. Jak poznáme, že (ne)jde o dobrý tvar? Vezmeme ji do ruky. A co když nesedí? Tady nastává další zajímavá fáze. Abychom přesně poznali, kde a jak moc myš sedí nebo nesedí v ruce, využijeme barvu. Například na tenkou rukavici naneseme barvu a myš uchopíme. Na místech dotyku se barva obtiskne, tam kde se ruka nedotýká se ani barva nenanese. V místech, kde myš tlačí do ruky, bude naneseno více barvy.

Jak vzniká herní myš? 3D tisk a další moderna v akci

Podle výsledků předchozího kroku barvení a dalších testů můžeme postupně tvar myši zdokonalovat. Někdy stačí upravit jen samotný polystyrenový prototyp, jindy je potřeba vyrobit nový. Počet těchto opakování – iterací může být ve stovkách, než je dosaženo dobrého tvaru.

Pozor! Mionix pro nás chystá novinku.
Pozor! Mionix pro nás chystá novinku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning