Jak vzniká herní myš? 3D tisk a další moderna v akci
Článek Jak vzniká herní myš? 3D tisk a další moderna v akci

Jak vzniká herní myš? 3D tisk a další moderna v akci

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

10. 9. 2014 03:00 22

Seznam kapitol

1. Hurá na Gamescom! 2. Krok první: Čeho chceme dosáhnout? 3. Krok druhý: Skici a první modelování 4. Krok třetí: 3D skenování a 3D tisk
5. Krok čtvrtý: vybíráme senzor – laser nebo optika? 6. Krok pátý: používáme MCU, ARM, MEMS… 7. Krok šestý: Vývoj SW, testování a výroba 8. Inspirace pro ostatní

Navrhnout herní myš, která bude mít světový úspěch – to zní jako nemožný úkol. Ale kdepak, Mionix se dokázal prosadit mezi silnou konkurencí i přesto, že má jen šest zaměstnanců! Jak se jim podařilo vyrobit hned několik úspěšných herních myší a další periferie? My detaily ze zákulisí známe a dnes se s vámi o ně podělíme.

Reklama
Reklama

Software

Elektronika myši chtě nechtě musí být řízena nějakým programem. Nemusí to být ani nějaké okenní uživatelské rozhraní s nastavením maker, DPI nebo podsvícení. Mnohem důležitější a možná i často opomíjený je firmware myši. Můžeme mít dokonalý tvar myši i dokonalý senzor a přesto jde herní myš velmi jednoduše znehodnotit špatným firmwarem. Co pro uživatele takový firmware představuje? Především vlastnosti snímání – zda je jedna ku jedné, nebo nějak jinak zkreslené, jak často myš komunikuje s PC a také třeba i LOD – maximální nadzvednutí myši.

Software vám umožní ladit věci, které dříve byly smrtelníkovi zapovězeny.
Software vám umožní ladit věci, které dříve byly smrtelníkovi zapovězeny.

Zmínili jsme už i uživatelské rozhraní (UI) a to je stejně jako firmware velmi důležitým faktorem moderních myší. Není vyloženě nutné (respektive jej lze obejít například různými verzemi firmware), ale poskytuje řadu nastavení a personalizací, které se mnohým mohou hodit. Mohou to být konfigurovatelné profily, změna DPI a citlivosti, nebo i vizuální prvky, jako jsou barvy podsvícení a podobně. Kromě toho dobré UI dá hráči možnost ovládnout i některé vlastnosti firmware – například vypnout a zapnout predikci, nebo ovlivnit LOD.

Testování

Žádný produkt není v okamžiku jeho návrhu dokonalý, přece jen jej vytváří lidé, kteří chybují. Aby ale netrpěl zákazník a i značka, tak se myši stejně jako většina dalších produktů důkladně testují. V Mionixu adoptovali proces složený z dvou hlavních fází: alfa a beta testování. V alfa testovaní jsou vykonávány série interních testů. Ty firma tají jako konkurenční výhodu, ale jde o testy jak funkčnosti na různých HW platformách a různých operačních systémech, stejně tak jako testy fyzické (výdrž, opotřebení, poruchovost atd.). V momentu, kdy všechny alfa testy jsou splněny na 100 %, tak se přechází do beta testů. Ty už nejsou v režii inženýrů z Mionixu, nýbrž na nich pracuje vybraná skupina uživatelů. Jsou mezi nimi především hráči z mnoha úrovní – od běžných až po ty progamingové, ale také jsou zde i nehráči, například někteří overclokeři a podobně.

Pokud obě fáze testů neodhalí žádné problémy, je možné přistoupit k výrobě. Už v úvodu jsem zmínil miniaturní velikost týmu Mionix, čemuž odpovídá ve výsledku i rozhodnutí outsourcovat samotnou výrobu na specializovanou firmu. Ta na základě jasně stanovených podmínek vyrábí myši dle dodaných plánů. Vše samozřejmě s kontrolovanou úrovní kvality provedení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning