Jak vzniká herní myš? 3D tisk a další moderna v akci
Článek Jak vzniká herní myš? 3D tisk a další moderna v akci

Jak vzniká herní myš? 3D tisk a další moderna v akci

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

10. 9. 2014 03:00 22

Seznam kapitol

1. Hurá na Gamescom! 2. Krok první: Čeho chceme dosáhnout? 3. Krok druhý: Skici a první modelování 4. Krok třetí: 3D skenování a 3D tisk
5. Krok čtvrtý: vybíráme senzor – laser nebo optika? 6. Krok pátý: používáme MCU, ARM, MEMS… 7. Krok šestý: Vývoj SW, testování a výroba 8. Inspirace pro ostatní

Navrhnout herní myš, která bude mít světový úspěch – to zní jako nemožný úkol. Ale kdepak, Mionix se dokázal prosadit mezi silnou konkurencí i přesto, že má jen šest zaměstnanců! Jak se jim podařilo vyrobit hned několik úspěšných herních myší a další periferie? My detaily ze zákulisí známe a dnes se s vámi o ně podělíme.

Reklama
Reklama

Když jsem směřoval na Gamescom, tak jsem přemýšlel, na co všechno se chci zeptat lidí z Mionixu. Jedna z prvních věcí byla uplatnění moderních 3D technologií, jmenovitě 3D tisk. Sotva jsem dorazil k místu interview, tak jsem spatřil 3D tiskárnu, která zrovna produkovala nový model myši od Mionixu.

3D prototypovací technologie jsou tedy základem další fáze vývoje herní myši. Jak to celé funguje? Kdo si myslel, že by podle polystyrenového prototypu někdo ručně vyráběl 3D modely, tak bude zaskočen. Nikdo se dnes už přece s něčím takovým obtěžovat nebude! Máme možnost skenovat 3D objekty, tak ji využijeme. A to je tedy i další krok ve vytváření finální podoby myši.

Ukázka 3D tisku včetně „vytisknuté“ myši.
Ukázka 3D tisku včetně „vytisknuté“ myši.

Naskenovaný 3D model není samozřejmě bezchybný, skenování není dokonalé a naskenovaný objekt zdědí i nepřesnosti a nerovnosti hrubého prototypu. To ale nevadí, zkušený odborník vyrobí s pomocí skenu dokonalý model a provádí řadu dalších úprav, které jsou potřeba pro úspěšný 3D tisk.

Nejde ale jen o vyžehlení tvaru původního prototypu, v této fázi už konstruktéři vyrábí alespoň částečně funkční tlačítka a další detaily, které se v polystyrenu prostě vytvořit nedaly. Zajímavostí je také výroba 3D modelu symetrických myší. U nich je ze skenovaného modelu vyberou jen tu lepší půlku a zrcadlově ji zduplikují.

Jak vzniká herní myš? 3D tisk a další moderna v akci

Detailní model pokračuje dále k výrobě, o kterou se postará 3D tiskárna. Ta se dle slov Petera prakticky nezastaví, neustále tiskne další a další vzorky. To dává smysl, protože ani precizní 3D model nemusí sednout do ruky perfektně. Opět se používá technika obarvení styčných ploch a ladění drobný nuancí ve tvaru tlačítek nebo myši samotné.

Jak vzniká herní myš? 3D tisk a další moderna v akci

Nevypadá tak dobře jako ta z obchodu, ale na ověření ergonomie stačí.

Tisk na použité 3D tiskárně trvá v řádu několika hodin, obvykle kolem osmi až desíti. A to jde o tisk s poměrně hrubým rastrem a ještě se myš tiskne dutá. Pár takových prototypů jsem si osahal a musím říct, že cenově dostupný 3D tisk zatím nedospěl do takové fáze, aby bylo možné si doma vyrábět vlastní myši nebo alespoň náhradní kryty. Materiál zatím není zdaleka tak homogenní a pevný, jak jsme zvyklí u lisovaných dílů. Do budoucna každopádně jde o zajímavou vizi – každý by potom mohl mít vlastní myš na míru.

Jak vzniká herní myš? 3D tisk a další moderna v akci

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning