Jaký hardware přinesl rok 2019 a co nás čeká
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Jaký hardware přinesl rok 2019 a co nás čeká

Jaký hardware přinesl rok 2019 a co nás čeká | Kapitola 4

Z. Obermaier

Z. Obermaier

30. 12. 2019 14:00 22

Seznam kapitol

1. PCTuning se mění 2. Svět procesorů v roce 2019 3. Události kolem grafických karet 4. Disky a věci okolo nich
5. Hry a počítačová zábava 6. Finance a kryptoměny 7. Zajímavé události (anebo co mne zaujalo) 8. Závěr a předpověď na rok 2020

Jako každý rok vám nabízíme přehled nejzajímavějších událostí a hardwarových novinek v roce 2019. Už podruhé v řadě je skokanem roku AMD, které rozvířilo zatuchlé vody procesorů. Intel se trápí, Nvidia zvolnila. Nové hry byly často zklamáním a VR pomalu umírá. A Bitcoin stále žije, ale blíží se zlom.

Reklama

Disky a věci okolo nich

Další komponentou, která by si většinou ani nezasluhovala svou kapitolu, jsou pevné disky. V minulých letech, kdy procesorový a grafický výkon spíše stagnoval nebo rostl pomalu, byly SSD jedinou komponentou, kde se něco dělo a viděli jsme masivní nárůsty výkonu. Tento trend ale v roce 2018 ustal a ani v roce 2019 se nic neměnilo.

Celý rok 2019 se nesl v duchu zlevňování disků, respektive větších kapacit za cenu původně kapacit nižších. Na trh se dostala hromada 3D TLC disků, ceny solidně klesly. Žádný zásadní výkonový posun se neudál, i když Samsung měl tendenci to změnit. Jeho disk Samsung SSD 983 ZET postavený na čipech SLC jsem jsem otestoval, nebylo to špatné, ale na Intel to nestačilo. Disk později úplně zapadl a přestal se asi i vyrábět.

Jaký hardware přinesl rok 2019 a co nás čeká
i Zdroj: PCTuning.cz

Jediný zásadní okamžik byla sběrnice PCIe 4.0 a SSD disky pro ni určené. Otestoval jsem dva z nich postavené na jediném řadiči na trh – ADATA XPG S50 a Corsair MP600. Hodnoty čtení a zápisu jsou skvělé, hlavně pokud jde o čtení. Zápis ovlivňuje SLC cache a ta záleží na výrobci a nastavení. Bohužel ve stěžejních oblastech práce s malými soubory se žádný posun nekoná; narostly jen parametry, které jsou nepodstatné, ale vypadají hezky v marketingových slajdech.

Pokud Samsung nebo Intel převede své disky s čipy Z-NAND a 3DXPoint na řadič PCIe 4.0, bude to hukot. Bude to totiž znamenat přelom ve výkonu, kdy disk dostane posílení tam, kde ho potřebuje. Navíc při zachování vysokých výkonů u čtení malých souborů půjde o brutálně výkonné disky. Snad se v roce 2020 dočkáme i verze pro nadšence, jelikož serverové byly oznámeny.

Stěžejním momentem jsou pak ceny. Cena některých 1TB disků pro NVMe klesla na polovinu. Takový Corsair MP510 stál přesně před rokem skoro 8000 korun, dnes jej seženete pod čtyři tisíce. Samsung 970 Evo 1 TB byl před rokem za 8000 korun, dnes je za pět tisíc. Nejlevnější 1TB disky pro NVMe začínají dnes na ceně kolem tří tisíc korun, za výkonné modely zaplatíte kolem 5000–6000 kč. Adekvátně také klesly ceny 2TB SSD disků. Zato u cenově dostupných plotnových disků se jako již po léta nic neděje a svou cenu si drží. Seagate s 8 TB stál vloni 6000 korun, dnes vyjde na 5500 korun.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama