Když hry zdarma nestačí: Jak funguje Steam pod linuxem
Návody Článek Když hry zdarma nestačí: Jak funguje Steam pod linuxem

Když hry zdarma nestačí: Jak funguje Steam pod linuxem | Kapitola 2

Tomáš Němec

Tomáš Němec

19. 4. 2022 00:01

Seznam kapitol

1. Steam – hry pro Linux 2. Steam – hry i pro Windows 3. Co mám vyzkoušeno a závěr

Dnes se podíváme, jak si vede na linuxu platforma Steam. Ukážeme si, odkud vůbec začít – jak jej rozběhat, jaké jsou hlavní rozdíly oproti Steamu pod Windows a jak na hry pro Windows, které Steam pro linux nepodporuje přímo. A také se podíváme, kolik toho pod linuxem funguje a kde hledat případnou pomoc s rozběháním nefunkčních her.

Reklama
Reklama

V Nastavení, sekci Steam Play je možnost povolit Steam Play i pro nepodporované hry. Používá se knihovna Proton. Jde o upravenou verzi známého Wine. Pozor, tato kompatibilita zdaleka nezaručuje spolehlivý chod veškerých her pro Windows pod linuxem.

Když hry zdarma nestačí: Jak funguje Steam pod linuxem

Některé hry chodí v pořádku. Jiné vyžadují pro běh speciální nastavení. Velmi mnoho jich nerozběhneme vůbec. 

Kde zjistit více informací o tom jakou mám šanci svoji hru rozchodit i když nemá oficiální podporu linuxu? Na to existuje databáze uživatelských zkušeností ProtonDB. Sídlí na webové adrese protondb.com

Jak kvalitně běží, je rozlišeno označením podle drahých kovů. Úroveň NATIVE pak ukazuje, že existuje verze pro linux. 

Jednotlivé úrovně her, které nemají verzi pro linux, jsou: 

  • Platinum, Gold – Velmi vysoká šance, že hra poběží.
  • Silver, Bronze – Existuje šance k rozchození, ale ve hře narazíte na problémy.
  • Borked – Ani to nezkoušejte. I v případě, že se vám hra rozběhne, bude s velkou mírou jistoty nehratelná.
Když hry zdarma nestačí: Jak funguje Steam pod linuxem

Postupy pro rozchození her, které neběží „out of box“, jsou k dispozici v databázi. 

Pokud nechcete zkoušet nainstalovat každou hru ze své knihovny pro Windows a mít tak ve výběru dlouhý seznam včetně nefunkčních her, ale máte vytipovanou jednu nebo několik her, které budete hrát, existuje řešení. 

Nastavit povolení jen pro určitou hru můžete v sekci Nastavení, vlastnosti, kompatibilita. Zde můžete vybrat, jakou verzi Protonu pro danou hru použít. Tuto cestu mohu doporučit. Často je vhodné pro každou hru vybrat jinou verzi Protonu. Použití tohoto individuálního nastavení máte otevřeno, i když je povoleno použití globální.

Když hry zdarma nestačí: Jak funguje Steam pod linuxem

Když hru pro Windows rozchodíte a vše funguje, můžete se ještě chtít dostat k souborům  konfigurace hry – třeba kvůli tomu, abyste změnili nastavení, které přímo z menu hry nastavit nejde. Kde je najdeme? Prvním úkolem je zase povolit ve správci souborů zobrazení skrytých souborů a adresářů. Viz první kapitola. A navigujeme se touto cestou.

/home/<uzivatel>/.local/share/Steam/steamapps/compatdata/<game-ID>/pfx/drive_c/

Položky v <> upravíme podle vlastní situace. A jsme v systému souborů který simuluje Windows. Byl vytvořen speciálně pro tuto hru. Přímé místo, kde Steam stahuje hru je opět v

/home/<uzivatel>/.local/share/Steam/steamapps/common/

Pozor, jakákoliv aktualizace ve hře, nebo změna ve Steam klientovi, může mít za následek nefunkčnost již rozchozené hry. Přímo u Steamu dělají potíže především o změny verzí Protonu. Při aktualizaci ve hrách postupujte opatrně a starou verzi zálohujte.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning