ktery-procesor-je-lepsi-34-procesoru-v-10-testech
PCTuning Článek

Který procesor je lepší? 34 procesorů v 10 testech

Štefek Petr

Štefek Petr

16. 4. 2007 01:00 122

Seznam kapitol

1. Průvodce světem výkonů procesorů 2. 3DMark 06 - CPU Score 3. Rendering - 3D Studio Max 8 4. Adobe Photoshop CS2 5. AVG File Scan
6. Multimedia - převod videa a zvuku 7. Výkon procesoru a hry 8. Kancelářské nasazení - PC Mark 05 9. Závěr - pro každého něco...

Dnešní článek je tak trochu výjimečný, neboť se jedná o menší hitparádu 34 modelů procesorů v 10 testech a pomůže vybrat ten správný procesor pro Vaše potřeby, ať už jste profesionál či hráč. Zastoupena je i zbrusu nová platforma AMD 4x4 jako soupeř Intelu a jeho quad-core.

Reklama
Reklama
Který procesor je lepší? 34 procesorů v 10 testech

Který procesor je lepší? 34 procesorů v 10 testech

Co vyjadřuje CPU Score testu 3DMark 06?

V tomto okamžiku nás nezajímá, že 3DMark 06 vyhovuje tradičně lépe grafickým kartám nVidia, nežli "grafikám" firmy ATi. V grafu je totiž uvedený pouze test výkonu procesoru (CPU Score), tak, jak jej naprogramovali programátoři společnosti Futuremark.

Ti předpokládali, že hra bude potřebovat nejenom 3D akceleraci (3DMark Score), ale také že se zabývá herní logikou (inteligencí nepřátel), modelováním fyziky prostředí (padající předměty, nárazy, deformace). Tento specifický test procesoru je tedy, zjednodušeně řečeno, zaměřený na výkon ve hrách s vyloučením 3D zobrazení!

Který procesor je lepší? 34 procesorů v 10 testech

3DMark 06 obsahuje samostatný test, který prověří, jak si daný procesor vede při práci, kterou obyčejně zastává grafický akcelerátor. O užitné hodnotě tohoto testu lze ovšem vážně pochybovat, ale důležitou vlastnosti je jeho optimalizace pro více-jádrové procesory. První příčky tedy okupují quad-core systémy. Záměrně říkám systémy, neboť Athlon 64 FX-74/72/70 jsou dva a jsou umístěny ve speciální základní desce určené pro socket 1207 aka F. Vítězství jim ale uzmulo quad-core společnosti Intel, které sice představuje dvě samostatná jádra Conroe známé z dual-core procesorů Core 2 Duo/Extreme, ale jeho výsledek hovoří za vše a na cestě je ještě rychlejší varianta Core 2 Extreme QX6800 s taktem 2.93GHz.

Dual-core procesory jsou seřazeny podle svých taktů a žádné překvapení se nekoná, kraluje s přehledem Core 2 Extreme X6800 a na chvostu celého pelotonu se umístil jedno-jádrový Athlon 64 3200+, který se zdá být naprostým outsiderem, ale jeho výkon ve většině aplikací a her postačí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning