ktery-procesor-je-lepsi-34-procesoru-v-10-testech
PCTuning Článek

Který procesor je lepší? 34 procesorů v 10 testech

Štefek Petr

Štefek Petr

16. 4. 2007 01:00 122

Seznam kapitol

1. Průvodce světem výkonů procesorů 2. 3DMark 06 - CPU Score 3. Rendering - 3D Studio Max 8 4. Adobe Photoshop CS2 5. AVG File Scan
6. Multimedia - převod videa a zvuku 7. Výkon procesoru a hry 8. Kancelářské nasazení - PC Mark 05 9. Závěr - pro každého něco...

Dnešní článek je tak trochu výjimečný, neboť se jedná o menší hitparádu 34 modelů procesorů v 10 testech a pomůže vybrat ten správný procesor pro Vaše potřeby, ať už jste profesionál či hráč. Zastoupena je i zbrusu nová platforma AMD 4x4 jako soupeř Intelu a jeho quad-core.

Reklama
Reklama
Který procesor je lepší? 34 procesorů v 10 testech

Na závěr pár slov k výběru toho správného procesoru. V grafech a testech je zřejmé, že Intel Core 2 Duo představuje absolutní špici, což je bohužel vykoupeno vysokou cenou, která je způsobena drastickým snížením cen konkurenčního AMD, které teď má na své straně argumenty ke koupi Athlonů 64 X2, jenž při svých starých cenových relacích nebyly ve srovnání s Intel Core 2 konkurence schopné. Rozdělím tedy doporučení do několika skupin spolu s argumenty, které jsou zásadní pro výběr daného typu procesoru.

Procesor pro domácí multimediální počítač - takový systém musí zastat hodně úloh od hraní počítačových her po enkodování videa a práci s balíkem MS Office. Dále je stěžejní cena procesoru a vybrané platformy (AMD nebo Intel). Při současné nabídce a stanovených cenách je pro domácí systém, kde se hledí na cenu, nejvhodnější AMD Athlon 64 X2 3800+ EE.

Který procesor je lepší? 34 procesorů v 10 testech

Tento procesor jednak splní veškeré výše uvedené nároky a rovněž nepozlobí drahou základní deskou jako je tomu v případě Intelu a Core 2. Athlon 64 X2 3800+ na jádře Windsor je v případě EE (Energy Eficient) verze také snížené tepelné vyzařování a spotřeba. To vše je podpořeno relativně slušnou přetaktovatelností, kde můžete i na průměrné základní desce a standardním chlazení dosáhnout na výkon Athlonu 64 X2 5000+. To vše za necelých 2200 korun s DPH. No neber to!

Procesor pro chronické přetaktovávače - zde je úkol jasný při co nejnižší ceně získat, co možná nejlepší procesor z hlediska potenciálu pro přetaktovávací hrátky. Sám jsem si nejednou ověřil, že jasnou volbou v tomto segmentu je Intel Core 2 Duo E6600, který v naprosté většině případů přetaktujete přes hranici 3.5GHz, což dává výsledný výkon, který rozdrtí libovolný dvou-jádrový procesor (i nejdražší Core 2 Extreme X6800) o desítky procent.

Který procesor je lepší? 34 procesorů v 10 testech

S cenou okolo 8000 korun s daní je mnohem výhodnější koupí než levnější jádra Allendale v nižších modelech Core 2 a také je poměru cena výkon na hony vzdálen Core 2 Duo E6700, které je momentálně cenově "ujeté" a nemá smysl po něm pokukovat.

Procesor pro profesionály - zde existuje jediná volba s názvem Intel Core 2 Extreme QX6700 (nově i QX6800), která opravdovému profesionálovi využívajícímu softwarové nástroje ke své práci poskytne maximálně efektivní a rychlou práci.

Který procesor je lepší? 34 procesorů v 10 testech

Protože zde platí staré známé přísloví, že čas jsou peníze, tak jistě nikoho nerozhází ani opravdu tučná cenovka tohoto procesoru. Zapomeňte na AMD 4x4, kde je potřeba speciální základní desky se dvěma paticemi a dvěma procesory Athlon 64 FX-7x. Řešení Intelu vyjde na stejné peníze a je daleko elegantnější a výkonnější.

Za pomoc s některými specifickými testy děkuji svému dobrému kamarádovi, který si nepřál být jmenován (vrozená stydlivost). Tento test bude průběžně aktualizován a doplňován na stránce ExtremePC pro kterou primárně vznikl. Za zapůjčení procesorů děkuji e-shopu ExtremePC bez kterého by tento článek nevznikl.

Který procesor je lepší? 34 procesorů v 10 testech

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning