ktery-procesor-je-lepsi-34-procesoru-v-10-testech
PCTuning Článek

Který procesor je lepší? 34 procesorů v 10 testech

Štefek Petr

Štefek Petr

16. 4. 2007 01:00 122

Seznam kapitol

1. Průvodce světem výkonů procesorů 2. 3DMark 06 - CPU Score 3. Rendering - 3D Studio Max 8 4. Adobe Photoshop CS2 5. AVG File Scan
6. Multimedia - převod videa a zvuku 7. Výkon procesoru a hry 8. Kancelářské nasazení - PC Mark 05 9. Závěr - pro každého něco...

Dnešní článek je tak trochu výjimečný, neboť se jedná o menší hitparádu 34 modelů procesorů v 10 testech a pomůže vybrat ten správný procesor pro Vaše potřeby, ať už jste profesionál či hráč. Zastoupena je i zbrusu nová platforma AMD 4x4 jako soupeř Intelu a jeho quad-core.

Reklama
Reklama

Ve všech testech které v této kapitole následují platí, že na ose x je čas (doba trvání převodu) - čím je sloupek kratší, tím je procesor výkonnější.

DivX 6.2 - převod videa

DivX je značka produktů vytvořených společností DivX, Inc., včetně obrazového kodeku kompatibilního se standardem MPEG-4. Jeho popularita však vedla i k tomu, že velká část moderních DVD přehrávačů podporuje přehrávání filmů kódovaných kodekem DivX.

Který procesor je lepší? 34 procesorů v 10 testech

Co vyjadřuje výkon v DivX?

Pro nás je důležité, že v posledních verzích kodeku DivX (Pro) se jedná o vysoce laděný, pro různé platformy optimalizovaný kód. Využívá se jak vícejádrových procesorů (dual-, quad-core), Hyper Threadingu (pro Pentia 4), tak optimalizací instrukčních sad (SSE, SEE2...).

Programátoři velmi dřeli na optimalizacích zaměřených, na v USA velmi populární, Pentia 4 (které se zde chovají jako dvoujádrové procesory). Je to jeden z testů, kde tyto procesory neividíte na konci výsledkové listiny, ale uprostřed pole.

Který procesor je lepší? 34 procesorů v 10 testech

Pro rychlé enkodování do DivX (704x576 pixel - 25FPS) stačí libovolné rychlejší dual-core, ale prvenství drží čtařjádrový quad-core Core 2 Extreme QX6700. Rozdíl mezí nejrychlejším a nejpomalejším procesorem je při opravdu kvalitním převodu propastný. Přetaktované Core 2 Duo na hranici 3GHz ovšem může postačit stejně dobře jako mnohem dražší quad-core. U starší procesorů Pentium 4/D nebo jednojádrových Athlonů 64 si budete holt muset počkat delší dobu.

Xvid - převod videa (Open Source)

Xvid je knihovna pro enkódování video datových proudů do MPEG-4 ASP podobná komerčnímu DivX (oba projekty mají společné kořeny). Zatímco DivX je proprietární software, Xvid je svobodný software (Open Source) - na rozdíl od kodeku DivX se dá používat na mnoha různých operačních systémech a platformách.

Poznámka: oba kodeky Xvid a DivX vytvářejí kód kompatibilní s MPEG-4 AVC rozdílnými algoritmy a postupy (jedná se o ztrátovou kompresi, kde se kodek rozhoduje jak datový proud MPEG-4 sestaví, jaké použije optimalizace, jaké detaily zachová a co vypustí). Rychlost převodu není možné, bez porovnání kvality výsledného obrazu, přímo srovnávat! Hmmm. to vypadá jako námět na další článek.

Který procesor je lepší? 34 procesorů v 10 testech

Co vyjadřuje výkon v Xvid?

Přes veškerou snahu už výsledný kód není tak entlich-pentlich optimalizovaný (všimněte si, že zde nevyhrálo čtyřjádro) - tým dbá jen na podporu hlavních rysů moderních procesorů. Navíc, protože se jedná o Open Source se na internetu nachází mnoho verzí kompilovaných s různými nastaveními překladače (compileru).

Který procesor je lepší? 34 procesorů v 10 testech

Stejně jako předchozí test, i Xvid (704x576pixel - 25FPS) preferuje architekturu Core 2 a podle toho vypadá i pořadí v testu. Na úplné špici se umístily dražší procesory Intel Core 2 v čele s "extrémním" a hodně drahým Core 2 Extreme X6800. Při sledování berte v potaz, že převod celého filmu bude v násobcích časů udávaných v grafu. Překvapením je,že i postarší Pentium 4 670 si vede velmi dobře, k čemuž mu domohl vysoký takt a dobrá implementace multimediálních instrukčních sad. Z grafu lez dobře vysledovat, že počet jader má pouze minoritní vliv na rychlost kódování.

MP3 Lame - převod do mp3

Který procesor je lepší? 34 procesorů v 10 testech

Volně šířitelný MP3 kodér L.A.M.E. vznikl vývojem ze základního ISO modelu určeného pro vývoj komplikovanějších kodérů. LAME prochází neustalým vývojem a dnes se dá říci, že je na úrovni hojně využívaného komerčního Fraunhoferova kodéru a v některých bitkách o kvalitu ho dokonce poráží. LAME je vybaven vlastním psychoakustickým modelem GPSYCHO a nabízí velmi kvalitní variabilní datový tok (VBR).

Který procesor je lepší? 34 procesorů v 10 testech

Z klasického hudebního CD uděláte MP3 o bitrate 192kBit/s v relativně krátkém čase na všech zúčastněných procesorech. Takže se nejedná o nikterak náročnou disciplínu. Opět můžeme prohlásit, že Intel Core 2 Duo je na vrcholu a modely AMD se vyrovnají pouze těm nejlevnějším variantám Core 2.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning