Metro Exodus: konečně venku ze zatuchlého metra!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Metro Exodus: konečně venku ze zatuchlého metra!

Metro Exodus: konečně venku ze zatuchlého metra! | Kapitola 2

Lucie Jiříková

Lucie Jiříková

13. 2. 2019 12:00 76

Seznam kapitol

1. Hurá ven! 2. Otevřený jenom do jisté míry 3. Není to Mad Max! 4. Grafické zpracování, hardwarové nároky 5. Závěrečné shrnutí, hodnocení hry

Završení jedné z nejlepších a nejznámějších videoherních sérií, která našla svou předlohu v populárním sci-fi románu, právě vychází. Arťom v něm konečně opouští zatuchlé prostory metra a vydává se zkoumat povrch. Vedle otevřeného herního světa Metro Exodus stále láká na tíživou postapokalyptickou atmosféru. A exceluje.

Reklama

Pokud vás zjištění, že Metro Exodus se odehrává v otevřeném herním světě, vyděsilo, tak ještě zadržte. Svět Metro Exodus skutečně je otevřený, ale kdybychom byli fakticky správní, tak bychom museli uvést ještě to, že je opravdu malý a slouží spíš jako takový rozcestník, v jehož rámci můžete navštívit různé mise.

Představte si, že přijedete na menší ostrov, kde je vaším úkolem prozkoumat nedaleký kostel. Při cestě tam však postupně narážíte i na další monumenty. A ty vám mohou nabídnout další hlavní, či vedlejší mise. Každá z těchto misí pak už nabízí trošku koridorovější pojetí, ačkoliv některé prostory jsou o něco robustnější, než prostory v předchozích dvou dílech, a nabízejí možnost probojovat se k místu určení pod povrchem či nad zemí, nebo z levé či pravé strany.

Metro Exodus: konečně venku ze zatuchlého metra!
i Zdroj: PCTuning.cz

Otevřený herní svět v podání Metro Exodus tedy spočívá v tom, že se mezi jednotlivými misemi přesouváte po vlastní ose, přičemž vám tu a tam zkříží cestu příšery, nebo najdete například nějaké náboje, součástky, či indicie, které dále podkreslí pochmurný a poměrně napínavý příběh.

Určitě to neznamená, že byste v tomto světě mohli nějak déle existovat a žít (a hlavně se bavit nezávisle na náplni hlavního příběhu), že byste měli narazit na vedlejší aktivity nebo události, které jste neplánovali, a které by vám vyprávěly nějaké vedlejší příběhy dalších přeživších. Ostatně, pustina je natolik vylidněná, že kontakty s dalšími přeživšími jsou skutečně zcela výjimečné.

Metro Exodus: konečně venku ze zatuchlého metra!
i Zdroj: PCTuning.cz

Takže jakkoliv jsou zkazky z úvodu hry, že život na zemi není zase tak ojedinělý, vysoce optimistické, nakonec se stejně ocitáte v poměrně neutišitelné situaci, která je románové i herní sérii Metro vlastní.

V rozvrstvení herního světa mi Metro Exodus hodně připomínalo Mad Maxe, především potom v druhé části, kdy zavítáte do pustiny a mezi jednotlivými body se přesouváte vozem. Podobnost s Mad Maxem tvůrci avizovali předem, také prostřednictvím traileru:

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama