Metro Exodus: konečně venku ze zatuchlého metra!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Metro Exodus: konečně venku ze zatuchlého metra!

Metro Exodus: konečně venku ze zatuchlého metra! | Kapitola 3

Lucie Jiříková

Lucie Jiříková

13. 2. 2019 12:00 76

Seznam kapitol

1. Hurá ven! 2. Otevřený jenom do jisté míry 3. Není to Mad Max! 4. Grafické zpracování, hardwarové nároky 5. Závěrečné shrnutí, hodnocení hry

Završení jedné z nejlepších a nejznámějších videoherních sérií, která našla svou předlohu v populárním sci-fi románu, právě vychází. Arťom v něm konečně opouští zatuchlé prostory metra a vydává se zkoumat povrch. Vedle otevřeného herního světa Metro Exodus stále láká na tíživou postapokalyptickou atmosféru. A exceluje.

Reklama

Kromě herního světa a rozvrstvení misí je však Metro Exodus a Mad Max v kontrastu. Zatímco Mad Max byl zaměřený na poměrně propracované souboje tělo na tělo, Metro Exodus je čistokrevná rubačka, ve které když dojde na boj tělo na tělo, tak je to spíše problém. V těchto soubojích je hra dost neohrabaná. S údery zbraní jsem měla docela problém. Zaměření úderu musí být zcela přesné a to i ve chvíli, kdy se o vás protivník doslova otírá. Takže se vám kolikrát stane, že se v boji tělo na tělo rozmáchnete a udeříte, přičemž animace nepřítele zasáhne, ale vy minete.

Herním systémem vám tedy Metro Exodus připomene spíš postapokalyptickou FPS Rage. I od této hry se ovšem Metro Exodus podstatně liší, neboť v některých pasážích klade obrovský důraz na plížení. Dokonce narazíte i na úseky, kdy vám hra zdůrazňuje a to přímo v rámci příběhu, že není třeba, abyste všechny postříleli, ale že bude stačit, když se nepozorovaně ujmete lodě. A ono vám ani nic jiného nezbude, protože nábojů je stále obrovský nedostatek.

Až na některé výjimky, kdy hra šlápne na plyn a vmanévruje vás do šílené přestřelky se zástupy nepřátel, by se na ní tedy hodilo označení stealth akční hra. Nebo možná spíš hororová stealth akční hra, protože horovou atmosférou závěrečné putování Arťoma oplývá ve velkém množství, takže když jste do něj pořádně zažraní, nejednou strachy vyvýsknete.

Metro Exodus: konečně venku ze zatuchlého metra!
i Zdroj: PCTuning.cz

Ještě větší variabilitu v hratelnosti pak přinášejí mody zbraní. Nově kromě sebrání samotné zbraně můžete některé kousky rozmontovat a získat tak například lepší zásobník, nebo užší hlaveň, které pak můžete namontovat na některou zbraň. Tímto způsobem pak vznikají zbraně se zcela rozlišnými specifikacemi. Jedna a tatáž zbraň, modifikovaná různými přídavnými prvky, se může lišit k nerozeznání – z malé pistole můžete vytvořit dalekonosnou odstřelovačku na tři náboje, stejně jako dvouhlavou brokovnici s opakovanými nabíjením, či lehký kulomet.

Metro Exodus: konečně venku ze zatuchlého metra!
i Zdroj: PCTuning.cz

Experimentování se zbraněmi je hodně zábavné, protože rozdílné zbraně přinášejí i rozdílný herní zážitek. Jinak misi splníte s odstřelovačkou, jinak s brokovnicí, že? Tohle se tvůrcům povedlo skvěle, o tom není pochyb.

Kromě zbraní se pak dají vylepšovat i další věci, například vaše oblečení, které pak slouží jako brnění. Tahle vylepšení jsou ale už jenom kosmetického ražení, i když v některých místech se fakt hodí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama