PCTuning Článek

Microsoft ArcTouch - první myš s opravdovou páteří

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
10. 2. 2011 02:00 18 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod do ArcTouch 2. Softwarový gigant a hardware? 3. Technologie BlueTrack 4. Specifikace a obsah balení
5. Obratlovec pod lupou 6. Ale co funkčnost? 7. Hurá do práce... 8. Sakum pikum – doporučuji!

Dnes, kdy se každá druhá myš připojuje k počítači bezdrátově a to ještě za pomoci nano přijímače, chce už kabely málokdo. To samé s obřím USB přijímačem. Jak ale zákazníka oslovit ještě něčím novým? Něčím, co ho zaujme hned na první pohled a přitom bude praktické při běžném používání? S jedním takovým nápadem přišel Microsoft a my se dnes podíváme, jestli se mu to povedlo...

Reklama
Reklama

Po vytažení myšky z balení jsem byl opravdu mile překvapen. Naprosto perfektní váha i opravdu malá tloušťka naznačují v podstatě ideální stav pro přenášení.

Co se týče povrchu, šel by rozdělit na třetinové části. Spodní dvě třetiny jsou pogumované a na mě působí velmi luxusně, jak na pohled, tak především na dotek. Ruka prostě neklouže a jemná guma se příjemně drží. U spodní hrany je navíc guma ještě doplněna decentním logem výrobce, což opět navozuje dojem luxusu.

Horní třetina je však „moderně“ lesklá, samozřejmě v černém odstínu. Věřím, že se tento design bude hodit k velkému množství dnešních notebooků, LCD panelů i klávesnic, ale praktické to není ani trochu. Veškeré otisky jsou zde vidět a to zrovna v místě, kde se dotýkáme vlastně nejvíce – tedy na tlačítkách.

Dotykový scroller je opravdu novinka.

I když chápu, že lesklý povrch má jen podtrhnout dojem luxusního zpracování, mám pocit spíše opačný. Lesklý plast na mě působí lacině a obyčejně. Střed této části dotváří scrollovací ploška v tmavě stříbrném odstínu, která velmi dobře kontrastuje s černou.

Spodní část je v podstatě totéž. Zde nás ale už budou zajímat funkční prvky. Především je tu krytka pozice pro napájecí baterie, kterými jsou dva kusy typu AAA. Dále je vidět otvor optického snímače BlueTrack a gumové dotykové plošky, které zajišťují lehkost pohybu po podložce.

Nebýt baterií, mohlo by být tělo ještě o něco tenčí, ale i 14 mm je úspěch

Co jistě zaujme většinu lidí, je logo nano přijímače přibližně uprostřed myši na pogumovaném povrchu. Přímo pod tímto logem je totiž umístěn magnet, který poslouží pro uchycení přijímače, pokud jej nebudete mít zasunutý v notebooku. To je naprosto perfektní vychytávka, kterou ocení především ti, kteří budou myš používat u více zařízení. Magnet je dostatečně silný, takže i při oděru někde v brašně se přijímač neuvolní a vy vždy víte, kde ho najdete. Tady si Microsoft opravdu zaslouží slova chvály.

ArcTouch je vybavena magnetickým držákem přijímače

Pořád ale máme před sebou jen elegantně vypadající placku, která nevypadá, že by měla příliš ergonomicky fungovat jako myš. A teď to přijde. Stačí, abychom pogumovanou část myši zalomili a konečně vznikne kýžený tvar standardní myši.

Modrá LED naznačuje použití BlueTrack přijímače.

Toto je efekt, kterým naprosto uchvátíte každou návštěvu neznalou výpočetní techniky a moderních výstřelků. Prostě jen zalomit a fungovat, to je něco neuvěřitelného. Je to způsobeno mikrospínačem ve vnitřní konstrukci, která po zalomení myš aktivuje. To je naznačeno nejenom rozsvícením modré LED u snímače, ale ještě decentní zelenou indikační LED mezi tlačítky na povrchu myši.

Naopak zelená LED indikuje stav baterií

Zalamovací konstrukce pak v podstatě připomíná lidskou páteř. Je složena z několika kloubových částí, jejichž struktura je vidět i na spodní straně, jakmile je v „zalomeném“ stavu. Celý mechanismus funguje opravdu dobře, tiše a drží velmi pevně. Když chcete myš opět „srovnat“ musíte vynaložit poměrně dost síly, ale zase je jistota, že v zapnutém stavu bude myš opravdu pevně držet.

Páteřovitý tvar konstrukce vypadá poměrně efektně

Jako nápad mi to připadá naprosto geniální. Díky této konstrukci je totiž možné, aby měla myš takřka standardní rozměry „velkých“ myší, jen tloušťka je o dost menší. Symetrický tvar navíc dovoluje používání myši jak pravákem, tak i levákem a nikdo z nich není nijak omezován. Na druhou stranu nutno přiznat, že tato vlastnost má i své nedostatky. Pokud jste totiž zvyklí na ergonomicky propracovanější myš např. pro praváka, bude vám toto „univerzální“ řešení připadat trošku nepříjemné a nepřirozené. Ale je to o zvyku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning